Cumartesi, 16 Şubat 2019 10:55

'Güvenli Bölge Türkiye’nin Kontrolünde Olmalı'

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Güvenli bölge Türkiye’nin kontrolünde olmalıdır. Olmazsa bizim Türkiye olarak güvenliğimiz tehdit altında olmaya devam edecektir.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı, gündemi değerlendirdi.

Astana Süreci’nin dördüncü zirvesini Soçi’de gerçekleştirdiklerini belirten Erdoğan, “Bu ikinci turun ilk zirvesiydi. Birinci turun ilk zirvesini yine Soçi’de yapmıştık. Türkiye’de ikinci zirveyi yapacağız, Ankara mı, İstanbul mu belirleyip ülkelere duyuracağız.” dedi.

“Vizelerin kaldırılmasına yönelik görüşmemiz oldu”

Üçlü zirveden önce İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile hem daraltılmış heyetler arası görüşme yaptıklarını hem de baş başa görüştüklerini, ardından da aynı şekilde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le görüştüklerini dile getiren Erdoğan, şunları söyledi:

“Sayın Ruhani ile yaptığımız ikili görüşmede ticari ilişkiler ağırlıktaydı. Ekonomik ilişkileri, enerji ve bankacılık alanını ele aldık. ABD’nin yaptırımları ile ilgili bizlere bilgilendirmeleri oldu. Biz tabii yaptırımlara karşı İran halkının özellikle insani yardımlar konusunda yanında olduğumuzu ve mağdur edilmeyeceklerini kendilerine ifade ettik. Sayın Ruhani ile Suriye güvenlik ve terörle mücadele konularını da müzakere etme fırsatını bulduk.

Sayın Putin ile yaptığımız ikili görüşmede yine ekonomi, ticaret, enerji, ulaşım konularını ele aldık. Vizelerin kaldırılmasına yönelik görüşmemiz oldu. Yine Suriye ve Astana sürecini ele aldık. Ayrıca savunma sanayi ve S-400’ler konusunu değerlendirdik.”

“Bazı yavaşlatma çabaları da inkar edilemez, o da maalesef var”

Üçlü zirvede Suriye krizini ve devam eden siyasi süreci açık ve geniş bir şekilde ele aldıklarını söyleyen Erdoğan, yapılan müzakereler sonunda 17 maddeden oluşan sonuç bildirgesi yayınladıklarını belirtti.

Erdoğan, “ABD’nin çekilme kararı bazı belirsizliklerin yaşandığı bir süreç olarak karşımızda duruyor. Bazı yavaşlatma çabaları da inkar edilemez, o da maalesef var. Bunları da dikkatle takip ediyoruz. Arkadaşlarımız özellikle ABD’li mevkidaşları ile de görüşmelerini sürdürüyorlar. Gerek Dışişleri Bakanımız, gerek Savunma Bakanımız görüşmeleri devam ettiriyorlar. Hakan Atilla ve Halk Bankası ile ilgili görüşmeler de ilgili bakan arkadaşlarımız tarafından sürdürülüyor.” dedi.

“Güvenli bölge Türkiye’nin kontrolünde olmalıdır”

“Trump’ın Suriye’den çekilme kararı ve güvenli bölgenin bir an önce kurulması talebi gerçekten samimi bir kararsa o takdirde bu karara ABD’deki kimi bürokratların gölge düşürememesi gerekir.” diyen Erdoğan, bu süreçte tespit ettikleri bazı kritik noktalar olduğunu söyledi.

Erdoğan şöyle devam etti:

“Güvenli bölge Türkiye’nin kontrolünde olmalıdır. Olmazsa bu demektir ki, bizim Türkiye olarak güvenliğimiz her an yine tehdit altında olmaya devam edecektir. İkincisi ise güvenli bölgenin PYD/YPG için bir tür koruma kalkanı olmasına müsaade edemeyiz. Bu konuda çok ama çok kararlıyız. Bunun bilinmesini istiyoruz.

Burada tabii özellikle Suriye Kürtlerinin güvenliği için de buna ihtiyaç var. Fakat bizi üzen şey şu, ikide bir karşımıza Kürtler-Türkler meselesinin getirilmesidir. İkide bir Kürtlerin hukukundan bahsediyorlar. Kürtlerin hukukunu bugüne kadar YPG/PYD mi korudu? Neredeydi bu YPG/PYD? Bunların ömrü ne kadardır? Ortaya çıktıkları dönem ortada. Daha önce bunlar neredeydi?

Bizim Esed ile aramızdaki hukukun iyi olduğu dönemlerde, Esed bunlara kimlik vermiyordu, kimlik. Biz kendisine diyorduk ki, ‘Bunlar senin vatandaşın, ver kimliklerini.’ Yani oradaki Kürtlerin hukukunu biz koruma mücadelesini verdik.”
“Kürt vatandaşlarımıza karşı en ufak bir olumsuzluğumuz söz konusu mu?”
Türkiye’de de Kürtlerin olduğunu dile getiren Erdoğan, “Benim ülkemdeki Kürt vatandaşlarımıza karşı en ufak bir olumsuzluğumuz söz konusu mu? Onların hukukunu, yaşam koşullarını en güzel şekilde koruyan biziz. Tavsiye ederim son zamanlarda Diyarbakır, Şırnak, Hakkari, buralara gitmediyseniz, buralara gidin, nereden nereye geldi bu illerimiz görün. Batı illerinden farkı var mı, yok mu görün. Kaçak binalar ve gecekonduların yıkılıp kentsel dönüşümün nasıl yapıldığını görün. Burada Mehmet Özhaseki kardeşimin çok büyük emeği var. Dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı olarak oralardaki adımları atan, o şehirlerin yeniden imarını mümkün kılan oydu.” dedi.

“Mehmet Bey’in Ankara’nın kentsel dönüşümünü başarıyla yapabileceğine inanıyorum”

Özhaseki’nin bu başarısının onu Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak göstermelerinde etkili olduğunu dile getiren Erdoğan, “Mehmet Bey’in göreve geldiği takdirde Ankara’nın kentsel dönüşümünü başarıyla yapabileceğine inanıyorum. Aynı durum Nihat Bey için de geçerli. Onun da belediyecilik geçmişinin olması ve kaçak yapıların olduğu yerlerde kentsel dönüşüm yapmış olması o bölgeleri sıfırdan şehir haline getirdi. İzmir’in Karabağlarını ancak Nihat Bey gibi bir belediye başkanı çözer. İzmir’in su sorununu büyükşehir çözmemiştir, biz DSİ olarak çözmüşüzdür. Bunların vatandaşlarımıza çok iyi anlatılması lazım ki, bu tür yanlışlar devam etmesin.” ifadelerini kullandı.

“Ruslar güvenli bölgeye olumlu bakıyor”

Güvenli bölgenin PYD ve YPG için bir koruma kalkanı olmasına müsaade etmeyeceklerinin altını çizen Erdoğan, “Bunun altında yatan gerçek de budur. Biz güvenli bölgeyi Suriye’nin toprak bütünlüğü çerçevesinde de ele alıyoruz. Ruslar güvenli bölgeye olumlu bakıyor.” dedi.

“İdlib’deki askeri gözlem noktalarımız kritik görev icra edecekler”

İdlib mutabakatının korunması ve uygulanması konusunda kararlı olduklarını belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

“Şu anda da Rusya’dan gelen heyet, bizim gönderdiğimiz heyetin yaptıkları ortak çalışmada İdlib’in çevresinde koruma çemberi oluşturulmuş vaziyette. Dış çemberde Rusya var, iç çemberde ise biz varız. Buradaki koruma görevi ağırlıklı olarak Türkiye’de. Burada önemli olan durum var.

İçeride adeta ılımlı muhalefet mi diyeceğiz, terör estiren örgütler mi diyeceğiz bu konudaki hassasiyet de önem arz ediyor. Bizleri de sıkıntıya sokar. Başta MİT Başkanlığımız yoğun bir çalışma içinde. Burada bunlara fırsat vermemenin gayreti içindeler. İdlib’deki askeri gözlem noktalarımız kritik görev icra edecekler. Oradaki hassasiyetler başta Savunma Bakanlığımızca yürütülüyor.”

“Birkaç isim üzerinde müzakereler devam ediyor”

Diğer bir önemli başlığın Anayasa Komitesi’nin oluşturulması olduğunu anlatan Erdoğan, “Birkaç isim üzerinde müzakereler devam ediyor. Daha önce 150 isim olarak açıklanmıştı. Bunlar arasında 6 isim önem arz ediyor. Bu 6 isim üzerinde mutabakatın sağlanması. Burada BM’den görevlendirilmiş olan Sayın Pedersen de hassas davranıyor. Yeni isimler üzerinde çalışmaları Dışişleri Bakanlığı ve muhatapları yapacaklar.” dedi.

“20 bin kişi ile 310 bin kişi kıyaslanmaz”

Mültecilerin güvenliği ve güvenli şekilde geri dönüşlerinin sağlanmasının da bir diğer konu olduğunu belirten Erdoğan, “Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı bölgelerine şu ana kadar 310 bin kişi geri döndü. Birlikte hareket ettiklerimiz, kendi yaptıklarından bahsediyorlar, 20 bin kişiden bahsediyorlar. 20 bin kişi ile 310 bin kişi kıyaslanmaz. Türkiye nasıl bir aşamaya geldi? Diğerleri nasıl bir aşamada? Bunların da bilinmesi lazım.” ifadelerini kullandı.

“Doksan gün dediler, neredeyse bir seneyi buldu”

Münbiç yol haritası ile ilgili gecikmelerin olduğunu söyleyen Erdoğan, “Doksan gün dediler, neredeyse bir seneyi buldu. Hala yapacağız diyorlar. Fırat’ın doğusunun terör örgütlerinden temizlenmesi gerekiyor.” diye konuştu.

“Astana Süreci’ne Irak’ı ve Lübnan’ı dahil edebiliriz dedim”

Astana sürecinin BM kararı çerçevesinde Cenevre sürecini tamamlayıcı şekilde devam ettiğini belirten Erdoğan, “Astana Sürecini Cenevre Sürecine alternatif olarak görmüyoruz ama Cenevre süreci de başarılı olamamıştır. Bunu da kabul etmemiz gerekiyor.” dedi.

Erdoğan şöyle devam etti:

“Körfez ülkelerinin ve BM’nin yapamadığını biz Astana süreci ile gerçekleştiriyoruz. Bunun altını çizmek istedim. Bir sonraki zirveye Türkiye ev sahipliği yapacak. O zamana kadar bazı adımları atmamız gerekir. Hatta görüşmelerimizde Astana Süreci’ne Irak’ı ve Lübnan’ı dahil edebiliriz dedim. Çünkü her ikisinin de Suriye’ye sınırı var ve Suriye ile ilişkileri çok farklı düzeyde. Dışişleri Bakanlarımız karşılıklı olarak çalışırlar, mutabakatın sağlanması durumunda bu ülkelerin de Astana sürecine gelmeleri halinde süreci daha etkili hale getirmiş olacağız.”

“Üzerinde durmamız gereken 1998 yılındaki Adana Mutabakatı’dır”

“Fırat’ın Doğu’sunda oluşturulması öngörülen güvenli bölgeye ilişkin Rusya ve İran’ın ikircikli bir tutumu var mı? Türkiye’nin güvenlik kaygılarını ne kadar anlıyorlar ve ne kadar samimiler?” şeklindeki soruya Erdoğan, “Biz Astana sürecindeki ortaklarımıza güveneceğiz, güvenmek durumundayız. Ancak biz ikircikli bir tutumlar karşılaşırsak elbette atılması gereken adımı atarız.” şeklinde konuştu.

Şu an itibarıyla Suriye’nin kuzeyinde, Türkiye’nin güneyinde birçok adım attıklarını ve netice aldıklarını söyleyen Erdoğan, “Terör koridorunu ortadan kaldırmış vaziyetteyiz. Bundan sonra üzerinde durmamız gereken 1998 yılındaki Adana Mutabakatı’dır. Sayın Putin tekrar Adana Mutabakatı’nı önümüze getirdi. Bu konuda mutabakat ve sonrasında iki ülke arasında terörizmle mücadele konusunda imzalanan anlaşma konusunda, teröristlerle mücadelede onları gereken yere kovalama maddesi vardır.” dedi.

“Mutabakatın ülkemizin lehine kullanılması için elimizden geleni yapacağız”

Adana Mutabakatı’nda zikredilen bir kilometre olmadığını ifade eden Erdoğan, üç yılda bir anlaşmanın tazelenmesi maddesinin olduğunu, taraflardan bir tanesinin anlaşmayı uygulamak istemediğini söylerse anlaşmanın uygulamadan kalktığını söyledi.

Erdoğan şunları söyledi:

“Baba Esed’den beri böyle bir durum yok, yani anlaşma devam ediyor. Beşşar Esed ile iyi ilişkilerimizin olduğu dönemde bu konuyu da kendi aramızda konuşmuştuk. Kendisi büyük bir rahatlıkla ‘Artık bizim aramızda Adana mutabakatı mı var?’ diyecek kadar bu işe olumlu yaklaşıyordu. Şimdi bizim ilgili kurumlarımız bu mutabakatın üzerinde çalışıyor. Terörle mücadelemizde bu mutabakatın ülkemizin lehine kullanılması için elimizden geleni yapacağız. Biz tedbirlerimizi de aldık. Şu anda her an her şeye hazırız. Tedbirlerimizi aldık. Şu anda kara, hava ve her tarafta varız.”

“Bu mutabakatın ruhunda terörle mücadele var”

Erdoğan, “Sayın Ruhani de “Rejim ile ilişki kurmaya” atıfta bulundu, Putin daha önce ifade etmişti. Biz Adana mutabakatından İran ve Rusya ile aynı şeyi mi algılıyoruz? Biz bu mutabakattan ne bekliyoruz?” sorusuna, “Bu mutabakatın ruhunda terörle mücadele var. Biz bunu anlıyoruz. Biz geçmişten devraldığımız Adana Mutabakatı üzerinden yürüyoruz.” cevabını verdi.

“Biz stratejik ortaklarımız üzerine düşeni yapsın diyoruz”

“NATO Zirvesi’nde ABD Savunma Bakanı’nın güvenli bölge için ‘koalisyon güçlerinin gözlem noktası kurması’ önerisinde bulundu. Bu PYD ve YPG ‘ye koruma anlamına mı gelir?” sorusuna Erdoğan, “Savunma Bakanımız gereken cevabı verdi. Fırat’ın Doğusunda PYD’ye, YPG’ye koruma gücü tahsis edilmesi söz konusu bile olamaz. Biz stratejik ortaklarımız üzerine düşeni yapsın diyoruz.” şeklinde yanıt verdi.

“Yabancı güçler vurgusu yapanların bunu tüm ülkeler için söylemesi lazım”

İran Cumhurbaşkanı Ruhani’nin İdlib konusunda yaptığı “Burası tamamen temizlenmeli, yabancı güçler çıkarılmalı.” şeklindeki açıklamasına değinen Erdoğan, şunları söyledi:

“Biz Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılıyız. Suriye’nin toprak bütünlüğünü savunuyoruz. Bizim meselemiz terörle mücadeledir. Suriye halkının barış içinde yaşamasıdır. Yabancı güçler vurgusu yapanların bunu tüm ülkeler için söylemesi lazım. Burada birileri kalkıp da rejim bizi çağırdı, ama Türkiye’yi çağırmadı diyorsa, bu olmaz. Her şeyden önce Adana Mutabakatı ortada. İkincisi Suriye halkı bize ne olur gelin, bizi bu terörden, zulümden kurtarın dedi. İşte Cerablus, El Bab ortada. Şu anda Münbiç’te 130 u aşkın aşiret var ve bizim bir an önce gelmemizi istiyorlar.”

“Gelişmelere göre her an ortak operasyonlar da yapılabilir”

Erdoğan, İran’ın Türkiye’nin varlığından rahatsız olduklarını açık etmediğini ama hissedildiğini söyledi.

Üçlü zirvenin ardından yapılan, İdlib’deki ihlallerin ortadan kaldırılması için yapılacak ortak adımlar konusundaki açıklamaya da değinen Erdoğan, “Gelişmelere göre her an ortak operasyonlar da yapılabilir. Buna bir engel yok. Şu andaki tedbirlerimiz İdlib halkının huzuru, mutluluğu ve refahı için. İdlib halkının emniyeti bizim için asıldır.

“Yerel para birimi her zaman gündemimizde”

Almanya, İngiltere ve Fransa’nın İran ile ticaret yapmak için ortak bir mekanizma kurmasını değerlendiren Erdoğan, “Acaba Türkiye’nin doğalgaz alımı ile ilgili muafiyet süresi bittiğinde uygulamak için böyle bir girişimi var mı? Yerel Para birimi ile ticareti hayata geçirebilecek mi?” şeklindeki soruya, “Yerel para birimi her zaman gündemimizde. Konuşuyoruz. Biz bu üçlü mekanizmaya katılabileceğimizi, onlar kabul etmez ise bunu ikili olarak yapabileceğimizi söyledik. Hatta bu da olmaz ise beşli bir mekanizmanın ayrıca oluşturulabileceğini söyledik. Şu anda bu süreci takip için ilgili bakan arkadaşlar çalışacaklar. Dışişleri, Hazine, Ticaret Bakanlarımız süreci takip ediyorlar. Neticeyi alacağımıza inanıyorum.” cevabını verdi.

“S-400 anlaşmasını Rusya ile yaptık, geri adım atmamız söz konusu değil”

S-400 konusuna da değinen Erdoğan, “S-400 anlaşmasını Rusya ile yaptık, dolayısıyla geri adım atmamız söz konusu değil. Bu iş bitti. Patriotlar konusuna gelince… Biz Patriot alımına açığız. Ancak bu alımın ülkemizin çıkarlarına hizmet etmesi gerekir. Bunun için ortak üretim, kredi ve erken teslimat konuları önem arzediyor. ABD yönetimi erken teslimat konusuna olumlu yaklaşıyor olsa da ortak üretim ve kredi konularına bir şey diyemiyorlar. Biz Temmuz ayında S-400 ün teslimatı ile ilgili verilmiş söz üzerinden çalışmalarımızı yürütüyoruz.” dedi.

 

Okunma 349 defa

Diğer Haberler

BM'den Putin'in Kovid-19 aşısı teklifine yanıt

BM'den Putin'in Kovid-19 aşısı teklifine yanıt

BM Genel Sekreter Sözcüsü Dujarric, Putin'in BM çalışanlarına ücretsiz Kovid-19 aşısı teklifini örgütün tıbbi biriminin değerlendirebileceğini söyledi.

Devamını Oku

Irak, ülkede barışçıl amaçlarla nükleer reaktör inşasına başlamak için komisyon …

Irak, ülkede barışçıl amaçlarla nükleer reaktör inşasına başlamak için komisyon kurdu

Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi'nin talimatıyla, ülkede barışçıl amaçlarla nükleer reaktör inşasına başlamak için bir komisyon kuruldu.

Devamını Oku

Fransa'da Kovid-19 vaka sayısı en yüksek seviyede

Fransa'da Kovid-19 vaka sayısı en yüksek seviyede

Fransa'da yeni tip koronavirüs vaka sayısı, son 24 saatte 16 bin 96 yeni vaka ile salgının başından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Devamını Oku

Irak, Kovid-19 nedeniyle İran'a uçuşları süreli olarak askıya aldı

Irak, Kovid-19 nedeniyle İran'a uçuşları süreli olarak askıya aldı

Irak Ulaştırma Bakanlığı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle İran'a gidiş-dönüş uçak seferlerinin iki haftalığına askıya alındığını açıkladı.

Devamını Oku

ABD'nin İran yaptırımları kapsamında Irak'a verdiği muafiyet süresi 60 güne indi…

ABD'nin İran yaptırımları kapsamında Irak'a verdiği muafiyet süresi 60 güne indirildi

ABD Dışişleri Bakanlığı, İran'dan elektrik ihtiyacını karşılayabilmesi için Irak'a verdiği muafiyet süresini 120 günden 60 güne indirdi.

Devamını Oku

MGK bildirisinde Doğu Akdeniz vurgusu

MGK bildirisinde Doğu Akdeniz vurgusu

MGK bildirisinde, Doğu Akdeniz'deki gelişmelere ilişkin, "Türk milletinin bundan sonra da kara, deniz ve havadaki hak ve menfaatlerinin korunması hususunda taviz verilmeyeceği bir kez daha dile getirilmiştir." ifadesi kullanıldı.

Devamını Oku

Maliye Bakanı Allavi IKBY Petrol Kaçakçılığı Merkezine Dönüştü

Maliye Bakanı Allavi IKBY Petrol Kaçakçılığı Merkezine Dönüştü

Maliye Bakanı Ali Allavi, Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi’nin Petrol kaçakçılığı merkezine dönüştüğünü belirtti.

Devamını Oku

ITC Diyale İl Başkanlığı Geliri Düşük Ailelere Yiyecek Dağıtıldı

ITC Diyale İl Başkanlığı Geliri Düşük Ailelere Yiyecek Dağıtıldı

Irak Türkmen Cephesi Arbain etkinliklerine devam ediyor.  Irak Türkmen Cephesi Diyale İl Başkanlığı Diyale şehir merkezi Bakuba'da geliri düşük ailelere yiyecek dağıttı.

Devamını Oku

Parlamento’da Bazı Yasalar Ve Tasarılar Görüşüldü

Parlamento’da Bazı Yasalar Ve Tasarılar Görüşüldü

Parlamento bugün olağan oturumunu yaptı. Parlamento başkanı Muhammet El Halbusi başkanlığında gerçekleşen oturumda, devletin mali gelirinin artması amacıyla Ulusal İletişim Şirketi kurulması yönünde karar alındı.

Devamını Oku

Türkiye'de son 24 saatte 1721 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu, 74 kişi hayatını k…

Türkiye'de son 24 saatte 1721 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu, 74 kişi hayatını kaybetti

Türkiye’de son 24 saatte 113 bin 317 Kovid-19 testi yapıldı, 1721 kişiye hastalık tanısı konuldu.

Devamını Oku

Kerkük'te 134 kişiye daha Koronavirüs tanısı konuldu, 1 kişi vefat etti

Kerkük'te 134 kişiye daha Koronavirüs tanısı konuldu, 1 kişi vefat etti

Kerkük'te yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle son 24 saatte 1 kişi hayatını kaybetti, 134 yeni vaka tespit edildi. Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Kerkük'te son 24 saatte 1 kişinin daha...

Devamını Oku

Irak'ta son 24 saatte 45 kişi Kovid-19'dan hayatını kaybetti

Irak'ta son 24 saatte 45 kişi Kovid-19'dan hayatını kaybetti

Irak'ta yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle son 24 saatte 45 kişi hayatını kaybetti, 4471 yeni vaka tespit edildi. Irak Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, son 24 saatte 45 kişinin daha...

Devamını Oku

Cumhurbaşkani Salih: Irak’taki Güçler Teröristlere Karşı Üstünlük Sağladı

Cumhurbaşkani Salih: Irak’taki Güçler Teröristlere Karşı Üstünlük Sağladı

Cumhurbaşkanı Berham Salih,Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na video konferans yöntemiyle katıldı. Kurula hitap eden Cumhurbaşkanı Salih, koronavirüsün küresel ve Irak çapında yarattığı olumsuz etkiler üzerinde durdu.Irak’ta koronavirüs salgınından daha tehlikeli bir...

Devamını Oku

Türk Konseyi Teşkilatları Koordinasyon Komitesi toplantısı yapıldı

Türk Konseyi Teşkilatları Koordinasyon Komitesi toplantısı yapıldı

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi) Teşkilatları Koordinasyon Komitesi toplantısı video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi.

Devamını Oku

Salahaddin, Kerkük ve Diyala'de DEAŞ’a yönelik geniş çaplı operasyon

Salahaddin, Kerkük ve Diyala'de DEAŞ’a yönelik geniş çaplı operasyon

Irak'ta terör örgütü DEAŞ mensuplarına yönelik Kerkük, Salahaddin ve Diyala vilayetlerinin kırsal bölgelerinde geniş çaplı operasyon başlatıldı.

Devamını Oku

Irak'ta Kovid-19 nedeniyle uygulanan sokağa çıkma yasağı kaldırıldı

Irak'ta Kovid-19 nedeniyle uygulanan sokağa çıkma yasağı kaldırıldı

Irak’ta yeni tip koronavirüsten (Kovid-19) dolayı uygulanan sokağa çıkma yasağı sona erdi.

Devamını Oku

Fransa'da son 24 saatte 13 binden fazla Kovid-19 vakası görüldü

Fransa'da son 24 saatte 13 binden fazla Kovid-19 vakası görüldü

Ülkede son 24 saatte virüs bulaşan kişi sayısının 13 bin 72 artışla 481 bin 141'e yükseldiği, 43 kişinin daha yaşamını yitirmesiyle can kaybının 31 bin 459'a ulaştığı bildirildi.

Devamını Oku

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüştü

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüştü

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile telefonda görüştü.

Devamını Oku

Dünya genelinde yeni tip koronavirüs vakası sayısı 32 milyonu aştı

Dünya genelinde yeni tip koronavirüs vakası sayısı 32 milyonu aştı

Dünya genelinde yeni tip koronavirüs vakası sayısı 32 milyonu geçti.

Devamını Oku

'Musul'un İçinde Bulunduğu Kötü Durum Dikkate Alınmalı'

'Musul'un İçinde Bulunduğu Kötü Durum Dikkate Alınmalı'

Parlamento'da basın toplantısı düzenleyen Musul milletvekili Nayıf El Şemeri Musul için çağrıda bulundu. Musul'un terör örgütü DEAŞ'tan kurtarılmasının üzerinden 3 yıl geçmesine rağmen Musul'un sanki dün kurtarılmış gibi olduğunu söyleyen...

Devamını Oku

Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev BM Genel Kurulu'na ilk kez Özbekçe hitap ett…

Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev BM Genel Kurulu'na ilk kez Özbekçe hitap etti

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev; "Siyasi, sosyal ve ekonomik değişimler kapsamında yapılan geniş çaplı reformlar sonucunda yeni bir Özbekistan oluşumu gerçekleşiyor. Bugün ülkemizde demokratik dönüşümler geri dönülemez hale geldi" dedi.

Devamını Oku

Türkiye'de son 24 saatte 1767 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu, 72 kişi hayatını k…

Türkiye'de son 24 saatte 1767 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu, 72 kişi hayatını kaybetti

Türkiye’de son 24 saatte 112 bin 102 Kovid-19 testi yapıldı, 1767 kişiye hastalık tanısı konuldu.

Devamını Oku

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, AB Komisyonu Başkanı von der Leyen ile görüştü

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, AB Komisyonu Başkanı von der Leyen ile görüştü

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, AB Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen ile video konferans görüşmesi yaptı.

Devamını Oku

Kerkük'te 117 kişiye daha Koronavirüs tanısı konuldu, 4 kişi vefat etti

Kerkük'te 117 kişiye daha Koronavirüs tanısı konuldu, 4 kişi vefat etti

Kerkük'te yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle son 24 saatte 4 kişi hayatını kaybetti, 117 yeni vaka tespit edildi. Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Kerkük'te son 24 saatte 4 kişinin daha...

Devamını Oku

Irak'ta son 24 saatte 72 kişi Kovid-19'dan hayatını kaybetti

Irak'ta son 24 saatte 72 kişi Kovid-19'dan hayatını kaybetti

Irak'ta yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle son 24 saatte 72 kişi hayatını kaybetti, 5055 yeni vaka tespit edildi. Irak Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, son 24 saatte 72 kişinin daha...

Devamını Oku

Salahaddin'de DEAŞ mensubu 4 kişi yakalandı

Salahaddin'de DEAŞ mensubu 4 kişi yakalandı

Türkmenlerin yoğunlukta yaşadığı Salahaddin vilayetine bağlı Tuzhurmatu ilçesinde güvenlik güçlerinin düzenlediği baskınlarda terör örgütü DEAŞ mensubu 4 kişi yakalandı.

Devamını Oku

Parlamento Başkanı Halbusi Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız İle Bir A…

Parlamento Başkanı Halbusi Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız İle Bir Araya Geldi

Başkent Bağdat'ta, Parlamento başkanı Muhammet El Halbusi, Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız ile bir araya geldi.

Devamını Oku

Mısır'da Sisi yönetimine karşı protestolar devam ediyor

Mısır'da Sisi yönetimine karşı protestolar devam ediyor

Sürgünde yaşayan Mısırlı muhalif müteahhit Ali'nin rejim karşıtı gösteriler düzenlenmesi çağrısı sonucu başlayan eylemler bazı kentlerde sürüyor.

Devamını Oku

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Türkiye ile Yunanistan teknik görüşmelerinde i…

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Türkiye ile Yunanistan teknik görüşmelerinde iyi bir ilerleme kaydedildi

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Türkiye ile Yunanistan arasındaki teknik görüşmelerde "iyi bir ilerleme" kaydedildiğini bildirdi.

Devamını Oku

Bağdat’ta El Cadiriyye Bölgesinde Arama Operasyonu Başladı

Bağdat’ta El Cadiriyye Bölgesinde Arama Operasyonu Başladı

Yeşil Bölge ve Uluslararası Koalisyon güçlerine ait karargahlar ve askeri konvoylarına yönelik artan saldırıların ardından Terörle Mücadele Birimleri bu sabah Bağdat’ın El Cadıriye bölgesinde arama operasyonu başlattı.

Devamını Oku

Bağdat'lı kadın doktor gündüz hastanede şifa dağıtırken akşam tekvando antrenörl…

Bağdat'lı kadın doktor gündüz hastanede şifa dağıtırken akşam tekvando antrenörlüğü yapıyor

Başkent Bağdat'ta yaşayan 25 yaşındaki Diş Hekimi Zeyneb Ali, gündüz hastanede şifa dağıtırken akşam da açtığı spor merkezinde tekvando antrenörlüğü yapıyor.

Devamını Oku

İran'da son 24 saatte 184 kişi Kovid-19'dan hayatını kaybetti

İran'da son 24 saatte 184 kişi Kovid-19'dan hayatını kaybetti

İran'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 184 artarak 24 bin 840'a yükseldi.

Devamını Oku

streaminga

Yayın Akışı

25 Eylül Cuma 2020

01:15 Kervan -T
02:00 Sanat : Sanatla Buluşmak -T
02:30 Gönlümüzde Yaşayan Peygamber
03:00 Belgesel : Gönül Sultanları -T
03:30 İlahiler
04:30 Dizi : Mazi Kalbimde Yaradır -T
06:30 Kainatın Dilinde ve Esma-ül Hüsna ve İlahi
07:00 Kuran-ı Kerim
07:55 Gönlümüzde Yaşayan Peygamber
08:30 Çizği Sinama : Çılgın Dostlar 3
10:00 Dini : Din Ve Hayat -T
11:40 Kuran-ı Kerim Kehf Süresi
12:01 Cuma Ezanı Ve Hutbesi - Yeni
13:00 Dizi : Osmanlı Tokadı
15:00 Belgesel : Gönül Sultanları
15:30 Haberler
16:00 Çizgi Sinama : Çılgın Dostlar 3 -T
17:30 Çizgi Filim : Niloya Ve Mr Bean
18:00 Sanat : Sanatla Buluşmak
18:30 Kervan
19:30 ANA HABER BÜLTENİ
20:45 İnsanlarla - Yeni
21:15 Dizi : Ali Dursun - Yeni
22:00 Dizi : Seksenler
00:00 Gece Haberleri

 

  • Cuma
akbank bor sorgulama finansbank bor sorgulama tebbank bor sorgulama halkbank bor sorgulama ibank bor sorgulama