Pazartesi, 15 Nisan 2019 11:52

Çavuşoğlu Dış Politikada Türk Halkının Sesi Oldu

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya'da yapılan NATO Parlamenter Asamblesi (NATO PA) toplantısında Fransız parlamenter Sonia Krimi'nin 1915 olaylarına tepkisine verdiği yanıt geniş yankı uyandırdı.

Açıklamalarıyla Türk halkının sesi olan Çavuşoğlu'nun Fransız vekile verdiği cevap, daha önce de Türkiye'ye yönelik asılsız iddia ve iftiralarda bulunan siyasetçilere yönelik yanıtlarını hatırlattı.

Çavuşoğlu, Türkiye'nin terörle mücadelesi, FETÖ'nün 15 Temmuz hain darbe girişimi, Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) üyeliği, milli savunma ve Filistin gibi uluslararası meselelere ilişkin muhataplarına verdiği yanıtlarla dış politikada Türk halkının sesi oluyor.

Diplomatik çizgide gerekli durumlarda muhataplarına sert tepkiler vermekten çekinmeyen Çavuşoğlu, "diklenmeden dik duran" tutumuyla büyük takdir topluyor.

Çavuşoğlu'nun, Sonia Krimi'ye "Soykırım ve tarih konusunda Türkiye'ye ders verebilecek en son ülke Fransa'dır çünkü Ruanda'da, Cezayir'de olanları unutmadık. Fransa kendi karanlık tarihine baksın, Türkiye'ye ders vermeye kalkmasın." cevabına benzer şekilde geçmişte de Türkiye'nin meşru haklarını savunduğu çok sayıda sert çıkışı bulunuyor.

"Sen kimsin Türkiye'yi atıyorsun?"

Çavuşoğlu, 15 Kasım 2016'da dönemin Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ile ortak basın toplantısında bazı Avrupa Birliği (AB) üye ülkelerinin liderlerinden Türkiye'nin üyeliğine yönelik açıklamalara tepkisini ifade ederek, “Sen kimsin ki Türkiye’yi atıyorsun? Senin böyle bir yetkin yok. Burada konsensüs lazım. Biz bu muameleyi hak etmiyoruz. Bizim şikayet ettiğimiz ikiyüzlülük ve çifte standart.” şeklinde konuşmuştu.

Yunanistan'a, 19 Nisan 2018'de sert bir çıkış yapan Çavuşoğlu, “Tehlikeli adım atmayın bir kaza çıkabilir ya da askerlerimizin elinden bir kaza çıkabilir. Maalesef bir Savunma Bakanı var. Kimilerine göre iyi çocuk kimilerine göre şımarık çocuk. Tamam da onun şımarıklığının iki ülkenin ilişkilerini bozacak düzeye gelmemesi lazım.” demişti.

Çavuşoğlu, geçen yıl 16 Şubat'ta, dönemin ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile Ankara'da düzenlediği ortak basın toplantısında, mevkidaşının Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi alımına ilişkin beyanlarını eleştirerek, şöyle konuşmuştu:

"Kullandığınız terminolojiye karşı olduğumu müsaadenizle söylemek isterim. Tehdit dilini kullanmayız ve kendimiz de reddederiz. Hava savunma sistemine acil olarak ihtiyacımız var. Basit silahları bile bahaneler yüzünden almakta zorluk çektik. Müttefiklerle sorunumuz yok, neden ihtiyaçlarımızı NATO içinden karşılamayalım? Bu ihtiyaçlar karşılanmazsa biz de başka seçeneklere bakmak durumundaydık. Burada herkes birbirini çok iyi anlamalıdır ve saygı duymalıdır."

"Karabağ'ı neden işgal ettiniz?"

Çavuşoğlu, 19 Kasım 2016'da İstanbul'da düzenlenen NATO PA 62. Genel Kurulu Toplantısı'nda Ermenistan Milletvekili Koryun Nahapetyan’ın DEAŞ hakkındaki iddialarına cevaben "Değişik görüşler içinde olabiliriz ama önce dürüst olmamız lazım. Maalesef Ermeni arkadaşlarımız hiç dürüst olmuyorlar. Taraf olduğunuz tüm örgütlerde Azerbaycan topraklarını işgal ettiğiniz kayıtlı. Karabağ’ı siz işgal ettiniz, neden çekilmiyorsunuz? Size önerilerde de bulunduk, çekilirseniz sınırlarımızı açarız dedik." ifadelerini kullanmıştı.

Azerbaycan’ın meselelerinin Türkiye'yi doğrudan ilgilendirdiğinin altını çizen Çavuşoğlu, şunları kaydetmişti:

"Dürüstlükten bahsediyorsunuz, sözde soykırım yalanını her zaman gündeme getiriyorsunuz. (Ortak Tarih Komisyonu önerisine) Hayır dediniz, niye? Çünkü yalanı tercih ediyorsunuz, kendinize güveniniz yok. Söylediğiniz suçlamaların hepsini de reddediyorum. Dürüstlüğe sığmayan bir yaklaşımın göstergesidir. (DEAŞ’la mücadele) Bu konudaki tutumlarımız, politikalarımız son derece nettir. Yakaladığımız, öldürdüğümüz PKK’lı teröristlerin içinde Ermeniler de var."

Çavuşoğlu, geçen yıl şubat ayında yapılan 54. Münih Güvenlik Konferansı'nda Arap Ligi Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt’ın Zeytin Dalı Operasyonu'na ilişkin açıklamalarına cevap olarak şöyle konuşmuştu:

"Biz bir terör örgütünü yenmek üzere Suriye’deyiz. Uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarımızı ve meşru müdafaa hakkımızı kullanıyoruz. Sisteminiz bir üye ülkenin liderinin yarım milyon insanı öldürmesini önleyecek kadar güçlü olsa keşke. Keşke sisteminiz, ABD hayranı üyelerinizi, Filistinlilere ve ayrıca El Aksa’nın koruyucusu olan Ürdün’e Filistinlilerin haklarını ve El Aksa’nın statüsünü savunmamaları için onlara baskı uygulayan ülkeleri engelleyecek kadar güçlü olsa. Maalesef sizin sisteminiz bu."

Çavuşoğlu, 29 Ağustos 2016'da dönemin Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders’le ortak basın toplantısında, "(15 Temmuz hain darbe girişimi) Darbeye destek veren, darbenin içinde olan medya kartı sahiplerine de basın özgürlüğü ya da gazetecilerin özgürlüğü gibi bakmamız esasen diğer gazetecilere de, basın organlarına da haksızlık olur. Maalesef bu FETÖ terör örgütüne bağlı ve onların desteklediği bazı Avrupa ülkelerinde de medya mensupları var, bunu da çok iyi biliyoruz. Hem de Avrupalı dostlarımız çok iyi biliyor. Bunun ikisini çok iyi ayırt etmek lazım." demişti.

Hollanda’yla önceki yıl mart ayında yaşanan krize ilişkin değerlendirmesinde Çavuşoğlu, "Sen bana nasıl yaklaşırsan ben sana iki adım öyle yaklaşırım. Sen bana dost gibi bir adım gelirsen iki adım dost gibi gelirim ama sen bana bir adım düşmanlık yaparsan iki misli sana karşılık veririm." şeklinde konuşmuştu.

"Alışacaksınız"

Çavuşoğlu, güçlü Türkiye'nin bundan sonra daha da güçlenerek yoluna devam edeceğine vurgu yaparak şöyle devam etmişti:

"Alışacaksınız, hazımsızlık varsa hazmetmeyi öğreneceksiniz. Efendim ne diyor açıklamasında 'Çavuşoğlu, buraya gelir laleleri görür ve müzeleri görür ama Türklerle bir araya gelemez.' diyor senin ülkendeki laleler nereden geldi? Bunu söyleyen bir ülkenin Başbakanı'dır. Bir başbakan bu kadar küçülür mu? Wilders’in elinden biraz oy alacağım diye bu kadar aciz duruma düşer mi? Çünkü büyük Türkiye’nin, yani Türklerin ayak seslerinden korkuyorlar. Bağımsız Türkiye’den korkuyorlar. Türkiye’nin kendi başına karar almasından çekiniyorlar."

AB Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’yle 15 Mart'ta yaptığı ortak basın toplantısında Belçika'daki yargının PKK terör örgütüyle ilgili verdiği kararları ibretle izlediklerini kaydederek, "PKK AB tarafından da terör listesine alınmıştır ama Belçika’daki yargı adeta PKK’yı aklamak için çaba sarf ediyor. Şimdi bunu yargının bağımsızlığı olarak değerlendiriyorsunuz ama Türkiye’de bir şey olduğu zaman Türkiye’ye ders verir nitelikte açıklamalar yapmaya çalışıyorsunuz. Doğrudan yargıya müdahale ediyorsunuz. Hani yargının bağımsızlığı ilkesi? Hani hukukun üstünlüğü ilkesi?" diyerek tepkisini ortaya koymuştu.

Çavuşoğlu, 14 Ocak'ta Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn ile Ankara'da düzenlediği ortak basın toplantısında Lüksemburglu mevkidaşının 15 Temmuz'daki darbe girişimiyle ilgili ifadeleri hakkında, "Fransa, Belçika ve terörden etkilenen diğer ülkelerin yaptığı yasaları ve olağanüstü hal dahil aldığı tedbirleri dayanışma adı altında destekleyip de onların izni olmadan Türkiye’ye gelemeyen, gelmekte tereddüt eden ülkelerin eleştirilerini biz ülke olarak da millet olarak da kabul edemeyiz. Biz samimiyet ve destek bekliyoruz. FETÖ gibi bir terör örgütünü destekleyecek açıklamaları da doğru bulmuyoruz." ifadesinini kullanmıştı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Twitter paylaşımlarına da tepki gösteren Çavuşoğlu, "Stratejik ortaklar sosyal medya üzerinden konuşmaz." değerlendirmesiyle ABD liderini eleştirmişti.

Çavuşoğlu, Kazakistan'ı ziyareti sırasında geçen yıl 16 Mart'ta FETÖ ağzıyla konuşan gazeteciye sert tepki göstermiş ve "Kim olduğunuzu bilmiyorum ama sorduğunuz soruda sizi FETÖ'cü gibi gördüm. Bu ağza cevap verme gereği görmem." cevabını vermişti.

Hollanda Dışişleri Bakanı Stef Blok ile geçen yıl 3 Ekim'de Ankara'da ortak basın toplantısı düzenleyen Çavuşoğlu, asılsız söylemler üzerine Türkiye'ye yönelik suçlamalarda bulunan bir gazeteciye şu yanıtı vermişti:

"Size bir tek şey söylemek zorundayım. Sayın Cumhurbaşkanımızı eleştirdiğiniz zaman kendisine diktatör diyorsunuz, her ne kadar bütün seçimleri kazansa da. Biz buna cevap verdiğimiz zaman bu sizin hoşunuza gitmiyor. Daha önce de birkaç kez ifade ettiğim gibi sizler belli derslere alışmışsınız ama başkalarından herhangi bir şekilde cevap almak hoşunuza gitmiyor. Bence Batı’da en büyük problemlerden bir tanesi bu. Türkiye’yi ya da başka ülkeleri nasıl gördüğünüz."

Mevlüt Çavuşoğlu, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik ithamlarına Twitter'dan verdiği cevapta, Netanyahu'nun hakkındaki rüşvet ve yolsuzluk suçlamalarını gizlemek için çaresizlikle gündem değiştirmeye çalıştığını belirtmişti.

"Doğrular hoşunuza gitmiyor"

11 Ekim 2016'da yapılan Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nde soruları yanıtlayan Çavuşoğlu, şöyle konuşmuştu:

"Açıkça söylüyoruz, dürüstçe söylüyoruz ama Cumhurbaşkanı Erdoğan biraz fazla açık konuşuyor galiba, bundan hoşlanmıyorsunuz ama doğruları da o da söylemek durumunda ben de söylemek durumundayım çünkü bu yükü çeken biziz, iş birliği konusunda her türlü riski alan biziz, en radikal önerileri bu insani dramı önlemek için atan biziz, getiren biziz sonuçta da bizim de beklentimiz var, bu da yerine gelmeli. Bunu da istediğimiz zaman siz bizi tehdit ediyor diyorsunuz, bu haksızlık değil mi Türkiye uyguluyor AB uygulamıyor, biz bu konularda iş birliğine devam etmek istiyoruz."

Çavuşoğlu, AB’nin Türkiye'deki yargı bağımsızlığına yönelik eleştirilerine cevaben, “Çünkü bu süreci birlikte yürütüyoruz ama çifte standart ve ikiyüzlülük olduğu zaman da bunu kabul etmemiz mümkün değil. Dolayısıyla Türkiye’de yargı süreciyle ilgili biraz önce söylediğiniz ifadeleri de kabul etmem mümkün değil çünkü yargı Türkiye’de bağımsızdır.” demişti.

Trump’ın BM'de Kudüs'ün İsrail'in başkenti olarak tanınmasını reddedecek ülkelere yönelik tehdidine karşı sert çıkış yapan Çavuşoğlu, “Ne yapacaksınız isimleri alacaksınız da? O ülkelerin de mi işgal edilmesine müsaade edeceksiniz ya da onları da cezalandıracak mısınız? Artık dünya değişti, artık 'Ben güçlüyüm o nedenle de haklıyım.' anlayışı değişti. Artık dünya haksızlıklara isyan ediyor.” şeklinde konuşmuştu.

Çavuşoğlu, Yunan bir gazetecinin kaçak göçmen sayısında artış yaşandığı iddialarına cevaben şunları söylemişti:

“Bu rakamları nereden aldınız bilmiyorum ama ben size bazı rakamlar vereyim. 2015 eylül ayında Türkiye’den Yunan adalarına günlük geçen göçmen sayısı 7 bin 500 civarındaydı. 2016 yılının ilk aylarında bu rakam günde 2 bindir. Göç anlaşmasını imzaladıktan ve ortak çalışmalardan sonra bu rakam günde 50’ye düştü. 7 bin 500’den 50’ye düştü ve siz diyorsunuz ki artış var. Size bu rakamları kim veriyor? Üstelik Yunanistan kimi geri göndermeye karar verdiyse biz kabul ediyoruz. Harfiyen anlaşmamıza uyuyoruz. Bu anlaşmanın gereğini biz yapıyoruz da AB 2016 yılında 3 milyar avro ödemesi gerekiyordu Türkiye’deki göçmenler için. Bugün 880 milyon avro ödedi. Bu parayı gönderirken de şartlar koyuyor. Diğer taraftan 2017-2018 içinde ilave 3 milyar avro sözü vardı. Biraz da AB’ye sözünüzü yerine getirin diye hatırlatmada bulunmak gerekiyor. Türkiye’ye ancak teşekkür etmek gerekiyor çünkü Türkiye yükümlülüklerini yerine getiriyor."

Mısır'ın FETÖ'ye ilişkin iddialarına cevabında 28 Temmuz 2016'da CNN Türk kanalına mülakat veren Çavuşoğlu, "Mısır'ın BM Güvenlik Konseyindeki tavrı manidardır. Zaten darbe ile iş başına gelenlerin o genleri işliyor. Dolayısıyla darbeyi desteklemeleri bizi şaşırtmadı." demişti.

"Halkımız darbecilerin yanında yer aldığını söylüyor"

Çavuşoğlu, Türkiye’deki demokratik durumun kötüye gittiğini ve medyaya baskı uygulandığını iddia ederek binlerce kişinin tutuklandığını ifade eden Danimarkalı Milletvekili Michael Aastrup Jensen’e 12 Ekim 2016'da cevaben, "Verdiğiniz önerge sizin, yani Türkiye’deki algısını söylüyorum, darbecilerin yanında yer aldığınızı söylüyor vatandaşlarımız. Bu pozisyona lütfen düşmeyin. İki tane raportörümüz var, her türlü imkanlar var. Bu çerçevede Türkiye’yle diyalog devam etsin. Böyle durumda darbecilerin, teröristlerin değil, Türk halkının ve TBMM’nin ve buradaki Türk parlamenterler arkadaşlarımızın yanında olmanızı tercih ederim." ifadesini kullanmıştı.

Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı öğrencilerine hitap eden Çavuşoğlu, 26 Şubat 2017'de dönemin Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos'a yönelik "Şımarık çocuğunuza sahip çıkın da bizim de güvenlik güçlerimizin elinden bir kaza çıkmasın. Bu esasen son derece dostane bir uyarıdır. Durup dururken böyle gerginliği artıracak söylemler içinde bulunmanızın, bir kayacık veya adacığa çıkmaya çalışmanızın bir faydası yok, size bir şey getirmez." açıklamasını yapmıştı.

"Kutsal kitabımız senin yazboz tahtan mı?"

Çavuşoğlu, AK Parti Kepez İlçe Başkanlığı Danışma Meclisi'nde yaptığı konuşmada Fransa'nın eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve Fransız aydınların Kur'an-ı Kerim’e yönelik ifadeleri hakkında geçen yılın mayıs ayında şunları kaydetmişti:

“Bugün Avrupa’dakiler camilerimize saldırırken biz hoşgörünün ne olduğunu gösteriyoruz. Fransa’da içlerinde Sarkozy’nin de olduğu bazı densizler, Kur'an-ı Kerim’in bazı bölümlerinin çıkarılması gerektiğini savunuyorlarmış. Kutsal kitabımız senin yazboz tahtan mı? Neymiş efendim, Yahudi düşmanlığı içeriyormuş. Tarih boyunca Yahudilere siz zulmettiniz. Bunların ırkçılıkta, İslam düşmanlığında vardığı noktanın ve entelektüel yobazlığın bir göstergesidir. Sen Türkiye’ye özgürlük dersi vermeye çalışıyorsun, Avrupa’da ırkçılık, yabancı düşmanlığı had safhada. Sen önce bunları durdur, kendinden olmayana yaşam hakkı bile vermiyorsun.”

Çavuşoğlu, 25 Ağustos 2017'de Varşova'da yapılan Türkiye-Polonya-Romanya Üçlü Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda dönemin Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel'in ilgili açıklamalarına cevaben, “Siz Türkiye’nin valisi misiniz, Türkiye sizin sömürgeniz mi ki siz bu referandumdan sorumlusunuz? Haddini aşan açıklamalar duyuyoruz. (Sigmar) Gabriel’e karşı olanlardan biz sorumluyuz diyebilir miyiz?” demişti.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian'ın gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin açıklamalarına cevaben geçen yıl 12 Kasım'da şu ifadeleri kullanmıştı:

“Fransa Dışişleri Bakanı, her şeyden önce haddini aşmıştır, bir Cumhurbaşkanı ile nasıl konuşacağını bilmelidir. İkincisi, kendi liderleriyle Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ı da karıştırmasın. Bir Dışişleri Bakanı, istihbari konulardaki paylaşımından haberim yok diyebilir. Ben biliyorum ki 24 Ekim’de tüm bilgiler Fransız istihbaratına onların talebi üzerine verilmiştir. Hal böyleyken Sayın Cumhurbaşkanı'mızı siyasi oyun oynamakla itham etmesi terbiyesizliktir, Dışişleri Bakanı ciddiyetine yakışmıyor. Yakında Kaşıkçı cinayetini inkar ederlerse hiç şaşırmayın, paranın gözü kör olsun. Biz Kaşıkçı cinayetinin tüm yönleriyle aydınlatılması için ne gerekiyorsa onu yapacağız. Bu cinayeti kapatmaya çalışıyorlar mı bunun da peşinde olacağız.”

24 Kasım 2016'da AP'nin Türkiye ile ilgili aldığı "ilişkileri dondurma kararı" hakkında konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "bu karar AB'yi ve AP'yi küçük düşürmüştür." demişti.

Bakan Çavuşoğlu, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde yapılan gayrimeşru referandum gerekçesiyle Mesut Barzani'ye tepkisini 29 Eylül 2017'de şu sözlerle dile getirmişti:

"Bugüne kadar yaptığımız tüm dostane uyarıları dinlemeyen bir yönetimi, biz artık bu saatten sonra muhatap almıyoruz. Kürt kardeşlerimizi demiyorum, bir yönetimi diyorum. Biz bugüne kadar Saddam döneminde de oradaki Kürt kardeşlerimize hep sahip çıktık. Esasen ben İdlib'e gittiğim zaman oradaki Kürt kardeşlerimizin çoğu da bu referandumu istemiyordu ama görevin başında, süresi olmayan bir başkanlığı yürütmek için görevinin başında kalabilmek için esasen bölgenin geleceğini ve Kürt kardeşlerimizin geleceğini riske atan bir yönetim var ve bizim muhatabımız Bağdat yönetimidir ve onlardan gelen talepleri dikkate alarak MGK ve Bakanlar Kurulu'muzun kararları, aldığımız kararlar var ve bu kararlarımızı aşama aşama uygulayacağız. Henüz geç değil bu vahim hatadan dönmeleri gerekiyor ama öyle görülüyor ki, bu hırs yani aklın önüne geçiyor, mevki, makam ve rant hırsı ama bu işlerin böyle olmayacağını da görmeleri gerekiyor ve göreceklerdir."

"Sizin ideolojiniz batsın"

Çek Cumhuriyeti'nin eski Dışişleri Bakanı Lubomir Zaoralek'ı 13 Aralık 2016'da Ankara'da ağırlayan Çavuşoğlu, mevkidaşıyla düzenlediği ortak basın toplantısında, "Thomas (Çek Cumhuriyeti'nden AP üyesi) aynı şekilde şuna vurgu yapıyor. Avrupa Parlamentosu içinde PKK’ya sempati duyan ve PKK’ya destek veren parlamenterler var ve siyasi gruplar var. Neden? Aynı ideolojiyi savunuyoruz. Sizin ideolojiniz batsın. Aynı ideolojiyi savunuyorsanız o ideoloji terörü gerektiriyorsa sen de git dağa ne işin var parlamentoda, niye siyaset yapıyorsun? Siyaset yapanlarla teröristler arasında fark olmalı." şeklinde konuşmuştu.

Okunma 169 defa

Diğer Haberler

ABD Başkanı Trump: PKK DEAŞ'tan Daha Kötü

ABD Başkanı Trump: PKK DEAŞ'tan Daha Kötü

ABD Başkanı Trump, "Birçok açıdan PKK, terör ve terör tehdidi bakımından muhtemelen DEAŞ'tan daha kötü." değerlendirmesini yaptı.

Devamını Oku

'Barış Pınarı Harekatı Birçok Oyunu Eş Zamanlı Olarak Bozdu'

'Barış Pınarı Harekatı Birçok Oyunu Eş Zamanlı Olarak Bozdu'

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, "Barış Pınarı Harekatı, birçok oyunu eş zamanlı olarak bozmuştur. Yaptırım tehditleri, kınamalar bizi haklı davamızdan vazgeçirmeyecektir." dedi.

Devamını Oku

Barış Pınarı Harekatı’nda Bugüne Kadar 653 Terörist Etkisiz Hale Getirildi

Barış Pınarı Harekatı’nda Bugüne Kadar 653 Terörist Etkisiz Hale Getirildi

Türkiye Milli Savunma Bakanlığından, Barış Pınarı Harekatı’nda etkisiz hale getirilen PKK/YPG'li terörist sayısının toplam 653 olduğu bildirildi.

Devamını Oku

Rusya, Türkiye’nin Meşru Çıkarlarını Tanıyor

Rusya, Türkiye’nin Meşru Çıkarlarını Tanıyor

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Türkiye’nin sınırlarını güvenlik altına almak için meşru çıkarlarını tanıdıklarını her zaman söylediklerini bildirdi.

Devamını Oku

İran'da Türk Asıllı Milletvekilinden Barış Pınarı Harekatı'na Destek

İran'da Türk Asıllı Milletvekilinden Barış Pınarı Harekatı'na Destek

İran Meclisi Batı Azerbaycan Eyaleti Milletvekili Seyyid Hadi Bahadırı, Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatı'nı destekleyerek, terör örgütü PKK ve savunucularının yok olması gerektiğini söyledi.

Devamını Oku

Irak, Suriye'deki DEAŞ'lıları İstemiyor

Irak, Suriye'deki DEAŞ'lıları İstemiyor

Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih'in "Suriye'deki DEAŞ'lıların ülkesine getirilmesini kabul ettiği" yönündeki iddiaların gerçek olmadığı bildirildi.

Devamını Oku

Akar ile Wallace Suriye'yi Görüştü

Akar ile Wallace Suriye'yi Görüştü

Türkiye Milli Savunma Bakanı Akar, İngiliz mevkidaşı Wallace ile Suriye başta olmak üzere savunma ve güvenlik konularının ele alındığı telefon görüşmesi yaptı.

Devamını Oku

'Irak Hükümeti Ülkeyi PKK'dan Temizlemeli''

'Irak Hükümeti Ülkeyi PKK'dan Temizlemeli''

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Erşat Salihi, Irak hükümetinin ülkeyi başta PKK olmak üzere tüm terör örgütlerinden temizlemesi gerektiğini belirtti.

Devamını Oku

Türkmen ve Araplar KDP'nin Kerkük'e Dönmesi Kararını Protesto Etti

Türkmen ve Araplar KDP'nin Kerkük'e Dönmesi Kararını Protesto Etti

 Kerkük'ün Kuzeyindeki Ortak Operasyonlar İleri Komutanlığının binasının tekrar KDP'ye verilmesine Kerküklüler karşı çıkıyor.

Devamını Oku

'YPG Bize Saldırması İçin DEAŞ'lıları Serbest Bıraktı, Onlara Para Verdi'

'YPG Bize Saldırması İçin DEAŞ'lıları Serbest Bıraktı, Onlara Para Verdi'

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "YPG bize saldırması için DEAŞ'lıları serbest bıraktı, onlara para verdi." dedi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,TBMM Genel Kurulu'nda Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin sunum yaptı. Çavuşoğlu'nun konuşmasından öne...

Devamını Oku

Suriyeli Türkmenlerden Barış Pınarı Harekatı'na Destek

Suriyeli Türkmenlerden Barış Pınarı Harekatı'na Destek

Suriye'nin önde gelen Türkmen siyasileri, Barış Pınarı Harekatı'nın Suriye'nin istikrarı, birliği ve toprak bütünlüğü için yürütüldüğünü belirterek, destek açıklamasında bulundu.

Devamını Oku

Hulusi Akar'dan 'Asker Selamı'

Hulusi Akar'dan 'Asker Selamı'

Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, AK Parti TBMM Grup Toplantısına katıldı. Bakan Akar, salona girişinde asker selamı verdi.

Devamını Oku

Mehmetçikten Milli Sporculara Selam Var

Mehmetçikten Milli Sporculara Selam Var

Komandolar, kendilerine selam gönderen A Milli Futbol Takımı ve şampiyon sporculara mesaj gönderdi. Milli Savunma Bakanlığı, komandoların videolu mesajını paylaştı.

Devamını Oku

'Teröristler Güvenli Bölgeden Çıktığında Harekat Sona Erer'

'Teröristler Güvenli Bölgeden Çıktığında Harekat Sona Erer'

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Teklifimiz, hemen bu gece tüm teröristler silah ve malzemelerini bırakıp güvenli bölgeden çıksınlar. Bu dediğimiz yapıldığında Barış Pınarı Harekatımız zaten kendiliğinden sona ermiş olacak." dedi.

Devamını Oku

Büyükelçi Yıldız, Parlamento Başkanı Halbusi İle Barış Pınarı Harekatı'nı Görüşt…

Büyükelçi Yıldız, Parlamento Başkanı Halbusi İle Barış Pınarı Harekatı'nı Görüştü

Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız, başkent Bağdat'ta Parlamento başkanı Muhammet el Halbusi İle Barış Pınarı Harekatı'nı görüştü.

Devamını Oku

Beyaz Saray'da Suriye Toplantısı

Beyaz Saray'da Suriye Toplantısı

ABD Senatosu ve Temsilciler Meclisi'nden üst düzey isimler Suriye'deki durumu görüşmek üzere bugün ABD Başkanı Donald Trump ile bir araya gelecek.

Devamını Oku

Kerküklüler, Güvenliği Sağlayan Özel Güçlerin Kentten Çekilmesine Tepkili

Kerküklüler, Güvenliği Sağlayan Özel Güçlerin Kentten Çekilmesine Tepkili

Kerkük kentinde güvenliği sağlayan 61. Tugay Özel Kuvvetler Komutanlığının, Başbakan Adil Abdulmehdi'nin talimatıyla kentten çekilmesi kararı protesto edildi.

Devamını Oku

Barış Pınarı Harekatı’nda Bugüne Kadar 637 Terörist Etkisiz Hale Getirildi

Barış Pınarı Harekatı’nda Bugüne Kadar 637 Terörist Etkisiz Hale Getirildi

Türkiye Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Barış Pınarı Harekatı’nda etkisiz hale getirilen PKK/YPG'li terörist sayısının toplam 637 olduğu bildirildi.

Devamını Oku

'Hedefimiz Belli, Herhangi Bir Yaptırım Konusunda Endişemiz Yok'

'Hedefimiz Belli, Herhangi Bir Yaptırım Konusunda Endişemiz Yok'

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, "PYD/YPG hızla mevzi kaybediyor. 'Harekatı durdurun' diye bize baskı yapıyorlar. Yaptırımlar açıklıyorlar. Bizim hedefimiz belli. Bizim herhangi bir yaptırım konusunda endişemiz yok." dedi.

Devamını Oku

Türkiye Dışişleri Bakanlığından Avrupa Ülkelerine PKK Uyarısı

Türkiye Dışişleri Bakanlığından Avrupa Ülkelerine PKK Uyarısı

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, PKK'nın şiddet içeren eylemlerinin Avrupa ülkelerinde devam ettiğini belirterek, bu ülkelerden Türk temsilciliklerinin, vatandaşlarının ve çıkarlarının korunması için tedbirlerin artırılması beklentisini yineledi.

Devamını Oku

Mike Pence ve Mike Pompeo Türkiye'ye Geliyor

Mike Pence ve Mike Pompeo Türkiye'ye Geliyor

ABD Başkanı Trump, Mike Pence ve Mike Pompeo'nun Türkiye'ye geleceğini açıkladı. Masada Barış Pınarı Harekatı olacak.

Devamını Oku

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin Telefonda Görüştü

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin Telefonda Görüştü

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin telefonda Suriye'yi görüştü.

Devamını Oku

Sadr'dan Kerbela Yürüyüşünde 'ABD ve İsrail Karşıtı Slogan Atın' Çağrısı

Sadr'dan Kerbela Yürüyüşünde 'ABD ve İsrail Karşıtı Slogan Atın' Çağrısı

Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, "Erbain için Kerbela’ya yürüyenler, kefen giyin ve Irak bayrağı taşıyın. 'Amerika’ya hayır', 'İsrail’e hayır' sloganı atın." ifadelerini kullandı.

Devamını Oku

Türkiye Milli Savunma Bakanı Akar, Iraklı Mevkidaşı El-Şamari ile Görüştü

Türkiye Milli Savunma Bakanı Akar, Iraklı Mevkidaşı El-Şamari ile Görüştü

Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Irak Savunma Bakanı Necah Hasan Ali el-Şamari ile telefonda görüştü.

Devamını Oku

Süleymaniye'de Patlama: 2 Ölü

Süleymaniye'de Patlama: 2 Ölü

Süleymaniye kentinde henüz bilinmeyen bir nedenle meydana gelen patlamada 2 kişi hayatını kaybetti.

Devamını Oku

ITC Başkanı Milletvekili Erşet Salihi Kerkük'te Toplantı Düzenledi

ITC Başkanı Milletvekili Erşet Salihi Kerkük'te Toplantı Düzenledi

Kerkük'te Irak Türkmen Cephesi Başkanı Milletvekili Erşet Salihi başkanlığında Irak Türkmen Cephesinde toplantı düzenlendi.Toplantıda Irak Türkmen Cephesi Temsilcileri hazır bulundu.

Devamını Oku

KDP'nin Kerkük'e Geri Dönmesi Kararı Protesto Edildi

KDP'nin Kerkük'e Geri Dönmesi Kararı Protesto Edildi

Kerkük'te Ortak Operasyonlar İleri Komutanlığı binasının önünde gösteri düzenlendi. Ortak Operasyonlar İleri Komutanlığı binasının Hükümet kararıyla KDP'ye teslim edilecek olması nedeniyle yüzlerce vatandaş gösteri düzenledi.

Devamını Oku

'Kerkük’teki Ortak Operasyonlar Komutanlığı Binası’nın KDP’ye Verilmesi Kararı İ…

'Kerkük’teki Ortak Operasyonlar Komutanlığı Binası’nın KDP’ye Verilmesi Kararı İptal Edilsin'

Kerkük valisi Rakan Said El Cuburi, Türkmeneli Televizyonu'na demeç verdi. El Cuburi, Kerkük'te Ortak Operasyonlar İleri Komutanlığı binasının Hükümet kararıyla KDP'ye teslim edilecek olmasının yol açacağı tehlikeli sonuçlar konusunda uyardı.

Devamını Oku

''Türkmenler'in Talepleri Göstericilerin Talepleri İle Aynı''

''Türkmenler'in Talepleri Göstericilerin Talepleri İle Aynı''

Irak Türkmen Cephesi genel başkanı milletvekili Erşet Salihi Kerkük'te basın toplantısı düzenledi.

Devamını Oku

Kerküklü Türkmen Vatandaşlar, Barış Pınarı Harekatı'na Verdikleri Desteği Yinele…

Kerküklü Türkmen Vatandaşlar, Barış Pınarı Harekatı'na Verdikleri Desteği Yineledi

Türkmen Milleti'nin Barış Pınarı Harekatı'na desteği sürüyor. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Suriye'de düzenlediği Barış Pınarı Harekatı'na Türkmen vatandaşlardan tam destek gelemeye devam ediyor.

Devamını Oku

Çavuşoğlu: Türkiye Büyük Bir Oyunu Bozdu

Çavuşoğlu: Türkiye Büyük Bir Oyunu Bozdu

Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Biz büyük bir oyunu bozduğumuz için son derece rahatsızlar. Ama biz rahatız çünkü terör örgütü ile mücadele ediyoruz." dedi.

Devamını Oku

Irak İnsan Hakları Komiserliği: Gösterilerde 110 Kişi Şehit Oldu

Irak İnsan Hakları Komiserliği: Gösterilerde 110 Kişi Şehit Oldu

Başkent Bağdat ve güney illerde 1 Ekim'de hükümet karşıtı düzenlenen protesto gösterileri ile ilgili, Irak İnsan Hakları Komiserliğinden yeni bilanço açıklaması geldi. Irak İnasan Hkları Komiserliği, gösterilerde 110 kişinin şehit...

Devamını Oku

streaminga

Yayın Akışı

17 Ekim Perşembe 2019

01:15 Belgesel : Gönül Sultanları -T
02:45 Eğitim : Kur'an Oğreniyorum -T
03:15 Tarih : Birde Bana Sor -T
04:30 Dizi : Hanımeli Sokağı -T
05:45 Belgesel : Sultanlarin İzinde -T
06:30 Kainatın Dilinde ve Esma-ül Hüsna ve İlahi
07:00 Kuran-ı Kerim
07:55 Tarih : Birde Bana Sor -T
08:30 Eğitim : Çocuğuz kur'an Okuyoruz
09:00 Çizgi Filim : Pokimon 1
09:30 Dizi : Seksenler -T
11:30 Haberler
12:15 Belgesel : Anadolu'nun Sıcak Yüzleri
12:45 Belgesel : Gönül Sultanları
13:30 Gün Ortası Haberleri
14:00 Gönlümüzde Yaşayan Peygamber
14:30 Belgesel : Kardeş Şehirler
15:00 Yerel Dizi : Üvey Anne
15:30 Haberler
16:00 Dizi : Hanımeli Sokağı
17:00 Belgesel : Sultanlarin İzinde
17:30 Haberler
17:50 Belgesel : Şehirlerin Ruhu
18:30 Eğitim : Kur'an Oğreniyorum
18:50 Tarih : Birde Bana Sor
19:30 ANA HABER BÜLTENİ
20:45 Dini : İsmail Coşar ile Ruh ve İnanç
21:30 Yerel Dizi : Üvey Anne -T
22:00 Dizi : Seksenler
00:00 Gece Haberleri

  • Perşembe
akbank bor sorgulama finansbank bor sorgulama tebbank bor sorgulama halkbank bor sorgulama ibank bor sorgulama