Cumartesi, 23 May 2020 22:31

'Şu ana kadar teröristlerin Irak'ın kuzeyindeki inlerini başlarına yıktık, yıkmaya devam ediyoruz'

Türkiye Milli Savunma Bakanı Akar, Irak'ın kuzeyindeki operasyonlara ilişkin, "Şu ana kadar teröristlerin oradaki inlerini başlarına yıktık, yıkmaya devam ediyoruz." dedi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve TSK Komuta Kademesi, ramazan ayının son iftarını, Suriye'nin kuzeyindeki teröristlere yönelik düzenlenen operasyonlarda görev alan kahraman komandolarla birlikte, sınır hattında yaptı.

Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ile Suriye sınırının sıfır noktasındaki birliklerdeki inceleme ve denetlemelerinin ardından İdlib’deki faaliyetlerin idare edildiği 2’nci Ordu Taktik Komuta Yeri’ne gitti.

Akar ve TSK Komuta Kademesi, burada son iftarı Suriye'nin kuzeyindeki teröristlere yönelik düzenlenen operasyonlarda görev alan kahraman komandolarla yaptı. Yemekhanede karavanadan Mehmetçik ile yapılan iftar sırasında yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ile mücadele kapsamında alınan tüm önlemlere harfiyen uyuldu. Yemekhane masalar arasında mesafe bırakılırken her masada aralıklarla oturuldu.

İftarın ardından Akar ve komutanlar, İdlib ve Afrin'deki faaliyetlerin yönetildiği Harekat Merkezi'ne geçti. Sahadaki son gelişmelere ilişkin brifing alan, talimatlar veren Akar, "Çok önemli işler, başarılı görevler yaptınız. Çalışmalarımız, gayretlerimiz devam ediyor. Aynı ciddiyet ve hassasiyetle görevimizi yapmayı sürdüreceğiz." diye konuştu.

Görevin büyüğünün veya küçüğünün olmadığını dile getiren Akar, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bizim için önemli olan verilen görevin başarıyla yapılmasıdır. Şu anda Türk Silahlı Kuvvetleri İdlib'de, Zeytin Dalı'nda, Fırat Kalkanı, Pençe harekat bölgelerinde faaliyetlerine yoğun bir şekilde devam ediyor. En son terörist etkisiz hale getirilinceye, halkımızın, hudutlarımızın güvenliği sağlanana, ülkemize yönelik risk ve tehditler ortadan kalkana kadar faaliyetlerimize devam edeceğiz. Bugüne kadar elimizden geleni yaptık bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz"

Sadece hudutların, halkın güvenliği değil, aynı zamanda bölgenin istikrara kavuşması için çalıştıklarını belirten Akar, "Evlerini terk eden Suriyeli kardeşlerimizin de bir an önce gönüllü ve güvenli bir şekilde evlerine ve topraklarına dönmelerine gayret gösteriyoruz. İnsani yardım konusunda çok ciddi çalışmalarımız var. Bugüne kadar çok önemli adımlar atıldı, 5 Mart'ta Sayın Cumhurbaşkanımızın Sayın Putin ile yaptığı mutabakat çerçevesinde gerçekleşen ateşkesin kalıcı olması, istikrarın sağlanması, bölgeye barış ve huzurun gelmesi bunun sonucunda da siyasi çözümün oluşması bizim en samimi dileğimizdir, buna çalışıyoruz" diye konuştu.

Teröristlere karşı Irak'ın kuzeyindeki faaliyetlerin de zorlu arazi şartlarına rağmen başarıyla devam ettiğini belirten Akar, "Şu ana kadar oradaki tüm inlerini teröristlerin başlarına yıktık, yıkmaya devam ediyoruz. Hudutlarımızın, halkamızın güvenliği için en son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar çalışmalarımızı sürdüreceğiz." dedi.
"TSK, diğer ordulardan daha iyi durumda"

Koronavirüs salgını ile mücadelenin de devam ettiğini vurgulayan Bakan Akar, alınan bireysel ve kurumsal tedbirlerin uygulanmasına bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da yakından takip edilmesi talimatını verdi.

Denizde, havada bütün kuvvetler çok yoğun bir mücadeleyi sürdürürken virüse karşı da başarılı çalışmaların devam ettiğini belirten Akar, "Türk Silahlı Kuvvetleri, vaka sayısının azlığı bakımından incelendiğinde, dünyadaki silahlı kuvvetler arasında çok daha iyi durumda, birinci sırada. Doğru uygulamalar ve tedbirlerle bu noktaya geldik, bunu bozmamalıyız, aynı düzeyde sürdürmeliyiz." dedi.

Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden tüm vatandaşlarla Milli Savunma Bakanlığına bağlı kurumlarda çalışan uzman memur Levent Ünver ile işçi Avni Öztürk'e Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileklerini ileten Akar, "Şehitlerimize Allah'tan rahmet, gazilerimize acil şifa diliyorum. Bugünlere gelmemizdeki büyük fedakarlık ve katkılarından dolayı minnet ve şükranlarımı sunuyorum." diye konuştu.

Bakan Akar, Mehmetçiğin Ramazan Bayramı'nı da kutladı.

Okunma 138 defa

Diğer Haberler

Azerbaycan Fransa'ya nota verdi

Azerbaycan Fransa'ya nota verdi

Azerbaycan, Fransa Senatosunun Dağlık Karabağ ihtilafı hakkında dün kabul ettiği karar dolayısıyla Fransa'ya nota verdi.

Devamını Oku

Dünyada Kovid-19 vaka sayısı 61 milyonu geçti

Dünyada Kovid-19 vaka sayısı 61 milyonu geçti

Dünyada yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısı 61 milyonu geçti.

Devamını Oku

Türkiye ve Katar arasında 10 anlaşma imzalandı

Türkiye ve Katar arasında 10 anlaşma imzalandı

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani'nin huzurunda iki ülke arasında 10 anlaşma imzalandı.

Devamını Oku

Başbakan Kazımi: Sincar'da Silahlıların Toplanmasına İzin Verilmeyecek

Başbakan Kazımi:  Sincar'da Silahlıların Toplanmasına İzin Verilmeyecek

Bağdat ve Erbil anlaşması ile ilgili Savunma Bakanlığı'na bağlı Ortak Operasyonlar Komutanlığı, Musul'a bağlı Sincar ilçesinde güvenliği sadece yerel polislerin sağlayacağını belirterek, merkezi hükümetin güvenlik dosyasından sorumlu olduğunu ve federal...

Devamını Oku

Kerkük’te Koronavirüs Vaka Sayısında Rekor Kırılıyor

Kerkük’te Koronavirüs Vaka Sayısında Rekor Kırılıyor

Yeni tip Koronavirüs salgını Kerkük'ü kasıp kavuruyor. Kerkük 3 günden bu yana yeni tip Koronavirüs vaka sayısında yurt genelinde rekor kırıyor. Son 24 saatte Kerkük'te 500'den fazla vaka tespit edildi.

Devamını Oku

Kerkük'te Uyuşturucu Operasyonu: 14 Milyon 600 Bin Uyuşturucu Hap Ele Geçirildi

Kerkük'te Uyuşturucu Operasyonu: 14 Milyon 600 Bin Uyuşturucu Hap Ele Geçirildi

Kerkük'ün kuzeyinde güvenlik güçleri tarafından bir ilaç deposuna yapılan baskın sonucu büyük bir miktar uyuşturucu madde ele geçirildi. Güvenlik güçleri tarafından yapılan açıklamada, Narkotik ekipleri tarafından yapılan baskında 14 milyon 600...

Devamını Oku

TİKA tarafından Bağdat'taki Abdulkadir Geylani Türbesi'ne Gavs-ı Azam örtüsü ser…

TİKA tarafından Bağdat'taki Abdulkadir Geylani Türbesi'ne Gavs-ı Azam örtüsü serildi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Bşkanlığı (TİKA) tarafından Bağdat’taki Abdulkadir Geylani Türbesi'ne İstanbul’da işlenen Gavs-ı Azam örtüsü hediye edildi.

Devamını Oku

Irak'ta Hükümet Sözcüsü Talal istifa etti

Irak'ta Hükümet Sözcüsü Talal istifa etti

Irak Hükümet Sözcüsü Ahmed Molla Talal, görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Devamını Oku

Azerbaycan Milli Meclisinden Fransa Senatosunun Dağlık Karabağ kararına tepki

Azerbaycan Milli Meclisinden Fransa Senatosunun Dağlık Karabağ kararına tepki

Azerbaycan Milli Meclisi, hükümetten, Fransa'nın AGİT Minsk Grubu eş başkanlığından geri çektirilmesi için AGİT'e başvurmasını istedi.

Devamını Oku

'Dijital faşizme karşı hep birlikte mücadele etmeliyiz'

'Dijital faşizme karşı hep birlikte mücadele etmeliyiz'

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bireyi bir isim veya numaradan ibaret gören dijitalleşmenin sonu faşizme çıkar. Dijital faşizme karşı hep birlikte mücadele etmeliyiz." dedi.

Devamını Oku

Dünya genelinde Kovid-19 tespit edilen kişi sayısı 60 milyon 721 bini geçti

Dünya genelinde Kovid-19 tespit edilen kişi sayısı 60 milyon 721 bini geçti

Salgında toplam vaka sayısının 60 milyon 721 binin üzerine çıktığı bildirildi.

Devamını Oku

Dışişleri Bakanı Hüseyin: Irak’a İsrail ile normalleşme hamlesi sunulmadı

Dışişleri Bakanı Hüseyin: Irak’a İsrail ile normalleşme hamlesi sunulmadı

Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin, "İsrail ile normalleşme hamlesi bize sunulmadı. Filistin davası, Irak’ın sadece dış politika değil, iç politikasının da bir parçasıdır. Bu dava, Irak halkının desteğine sahip." dedi.

Devamını Oku

Terör örgütü PKK, Sincar’daki gelir kaynaklarına saldırıyor

Terör örgütü PKK, Sincar’daki gelir kaynaklarına saldırıyor

TSK'nin Irak’ın kuzeyindeki yoğun operasyonları nedeniyle zor durumda kalan terör örgütü PKK, bölgenin gelir kaynaklarına yönelik saldırılarını artırarak IKBY yönetimini zayıflatmayı ve Sincar’da varlığını sürdürmeyi hedefliyor.

Devamını Oku

ABD Başkanı Trump: Bu seçimleri geri döndürmeliyiz

ABD Başkanı Trump: Bu seçimleri geri döndürmeliyiz

Trump, Pennsylvania eyalet meclisinde "seçimlerdeki usulsüzlük" iddialarına ilişkin düzenlenen oturuma telefonla bağlanarak, "Bu seçimleri geri döndürmeliyiz" dedi.

Devamını Oku

Türkiye’de yaşayan Telaferli ailelerin pandemi sürecindeki eğitim-öğretim faaliy…

Türkiye’de yaşayan Telaferli ailelerin pandemi sürecindeki eğitim-öğretim faaliyetleri

Covid-19 salgınının Mart ayında Türkiye’de başlaması ile en az sağlık sistemi kadar tartışılan başlıklardan biri de eğitim sistemi oldu.

Devamını Oku

Şifa Sağlık Merkezi müdürü Dr. Kerim Veli, ITC Kerkük İl Başkanı Hişam Bayraktar…

Şifa Sağlık Merkezi müdürü Dr. Kerim Veli, ITC Kerkük İl Başkanı Hişam Bayraktar'ı kabul etti

Kerkük'teki Şifa Sağlık Merkezi müdürü Dr. Kerim Veli, Irak Türkmen Cephesi Kerkük İl Başkanı Hişam Bayraktar'ı kabul etti.

Devamını Oku

Yüksek Öğretim ve Bilimsel Araştırma Bakanı Nebil Kazım, Türkiye'nin Bağdat Büyü…

Yüksek Öğretim ve Bilimsel Araştırma Bakanı Nebil Kazım, Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız ile görüştü

Yüksek Öğretim ve Bilimsel Araştırma Bakanı Nebil Kazım, Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız ile görüştü.

Devamını Oku

Türkiye Sağlık Bakanı Koca: Bugün 28 bin 351 kişinin Kovid-19 testi pozitif çıkt…

Türkiye Sağlık Bakanı Koca: Bugün 28 bin 351 kişinin Kovid-19 testi pozitif çıktı

Türkiye Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından yaptığı açıklamada, "Bugün 28 bin 351 kişinin Kovid-19 testinin pozitif çıktı" ifadelerini kullandı.

Devamını Oku

Kerkük’te Erken Seçimlerle İlgili Basın Toplantısı Düzenlendi

Kerkük’te Erken Seçimlerle İlgili Basın Toplantısı Düzenlendi

Kerkük’te erken seçimler ile ilgili basın toplantısı düzenlendi. Basın toplantısında, Kerkük’teki Ortak Operasyonlar Komutanı Saad Harbiye, Seçim Komiserliği yetkilieri ve devlet daireleri müdürleri hazır bulundu.

Devamını Oku

Irak'ta son 24 saatte 55 kişi Kovid-19'dan hayatını kaybetti

Irak'ta son 24 saatte 55 kişi Kovid-19'dan hayatını kaybetti

Irak Çevre ve Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, salgında 55 kişi daha yaşamını yitirdi ve 2 bin 438 yeni vaka tespit edildi.

Devamını Oku

Bağdat'tan Sincar Anlaşması'nın uygulanmasını denetlemek için bölgeye üst düzey …

Bağdat'tan Sincar Anlaşması'nın uygulanmasını denetlemek için bölgeye üst düzey askeri çıkarma

Irak yönetimi, merkezi hükümet ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) arasında imzalanan Sincar Anlaşması'nın uygulanmasını denetlemek için bölgeye üst düzey askeri heyet gönderdi.

Devamını Oku

DEAŞ saldırıları nedeniyle Kerkük'teki kamplara sığınan iç göçmenler evlerine dö…

DEAŞ saldırıları nedeniyle Kerkük'teki kamplara sığınan iç göçmenler evlerine dönüyor

Terör örgütü DEAŞ'ın saldırıları nedeniyle yaklaşık 6,5 yıl önce yerlerinden edilen ve Kerkük'teki kamplarda yaşayan 1800 iç göçmenin Salahaddin kentindeki evlerine döndükleri belirtildi.

Devamını Oku

Rusya, Irak’ın silah ihtiyacını karşılamak istiyor

Rusya, Irak’ın silah ihtiyacını karşılamak istiyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Irak’ın Rus yapımı askeri ürünlere yönelik her türlü ihtiyacını karşılamaya hazır olduklarını bildirdi.

Devamını Oku

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan yerli koronavirüs aşısı için tarih verdi

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan yerli koronavirüs aşısı için tarih verdi

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, koronavirüsle mücadele kapsamında çalışmaları süren yerli aşı için tarih verdi. Erdoğan, "Kendi geliştirdiğimiz koronavirüs aşısında da en geç nisan ayında uygulama seviyesine getirmeyi planlıyoruz" dedi.

Devamını Oku

Lavrov, Libya'daki Tobruk Temsilciler Meclisi Başkanı Salih ile görüştü

Lavrov, Libya'daki Tobruk Temsilciler Meclisi Başkanı Salih ile görüştü

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'in siyasi müttefiği Tobruk Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih ile görüştü.

Devamını Oku

Türkmeneli Partisi Yürütme Kurulu'ndan Sarıkahya’ya Başsağlığı

Türkmeneli Partisi Yürütme Kurulu'ndan Sarıkahya’ya Başsağlığı

Türkmeneli Partisi Yürütme Kurulu, Türkmeneli Partisi genel başkanı Riyaz Sarıkahya'nın eşi Yüksel Hattat'ın vefat etmesi nedeniyle başsağlığı mesajı yayımladı.

Devamını Oku

Japonya’dan 2024'e kadar Afganistan'ın yeniden inşasına 720 milyon dolarlık dest…

Japonya’dan 2024'e kadar Afganistan'ın yeniden inşasına 720 milyon dolarlık destek

Japonya, Cenevre'de düzenlenen 2020 Uluslararası Afganistan Konferansı'nda, 2021-2024 yıllarını kapsayan dönemde Afganistan'a kalkınma yardımı olarak 720 milyon dolar bağış sözü verdi.

Devamını Oku

BM Irak Özel Temsilcisi Plasschaert: "Irak'ta ekonominin gidişatı endişe ve…

BM Irak Özel Temsilcisi Plasschaert: "Irak'ta ekonominin gidişatı endişe verici"

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Irak Özel Temsilcisi Jeanine Hennis Plasschaert, Irak'taki ekonomik durumun endişe verici olduğunu belirtti.

Devamını Oku

DEAŞ, Kerkük ile Salahaddin kentleri arasındaki yüksek gerilim hatlarına sabotaj…

DEAŞ, Kerkük ile Salahaddin kentleri arasındaki yüksek gerilim hatlarına sabotaj düzenledi

Terör örgütü DEAŞ, Kerkük ile Salahaddin kentleri arasındaki yüksek gerilim hatlarına sabotaj düzenledi.

Devamını Oku

Başbakan Kazımi: "Borçlanma yasasında sorunlar var"

Başbakan Kazımi: "Borçlanma yasasında sorunlar var"

Başbakan Mustafa el-Kazımi, Bağdat ile Erbil arasında gerginliğe neden olan borçlanma yasasında bazı sorun ve hataların olduğunu belirterek, düzeltilmesi için Meclisi işaret etti.

Devamını Oku

Azerbaycanlı şehidin mezarına Galatasaray bayrağı asıldı

Azerbaycanlı şehidin mezarına Galatasaray bayrağı asıldı

Azerbaycan ordusunun topraklarını kurtarmak için başlattığı operasyonda şehit düşen Yüzbaşı Ferit Dursunov'un mezarına taraftarı olduğu Galatasaray takımının bayrağı asıldı.

Devamını Oku

Uluslararası Göç Örgütü toplantısında Kovid-19 aşısını bulan Türk doktorlar örne…

Uluslararası Göç Örgütü toplantısında Kovid-19 aşısını bulan Türk doktorlar örnek gösterildi

Uluslararası Göç Örgütü'nün (IOM) 111. Konsey Toplantısı'nda yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısını geliştiren Türk bilim insanları Uğur Şahin ve Özlem Türeci'nin başarısı örnek gösterildi.

Devamını Oku

streaminga

Yayın Akışı

27 Kasım Cuma 2020

01:15 Kervan -T
02:00 Sanat : Sanatla Buluşmak -T
02:30 Seyyahların İzinde
03:00 Hafız Bestekarlar -T
03:30 İlahiler
04:30 Dizi : Sen de Gitme - T
06:30 Kainatın Dilinde ve Esma-ül Hüsna ve İlahi
07:00 Kuran-ı Kerim
07:55 Seyyahların İzinde
08:30 Çizgi Sinama : Hizli Ve Tüylü
10:00 Dini : Din Ve Hayat -T
11:53 Cuma Namazı - Canlı
13:00 Dizi : Sen de Gitme
15:30 Haberler
16:00 Çizgi Sinama : Hizli Ve Tüylü -T
17:30 Çizgi Filim : Niloya Ve Mr Bean
18:00 Türkçe Klipler
18:45 İnsanlarla - Yeni
19:30 ANA HABER BÜLTENİ
20:45 Gönülden İlahiler -T
21:50 Dizi : Ali Dursun -T
22:30 Eğlence : Sessizce
00:00 Gece Haberleri

 

  • Cuma
akbank bor sorgulama finansbank bor sorgulama tebbank bor sorgulama halkbank bor sorgulama ibank bor sorgulama