kredi kart bor sorgulama garantibank kredi karti bor sorgulama finansbank kredi karti bor sorgulama ibank kredi karti bor sorgulama fatura deme
Bu sayfayı yazdır
Salı, 23 Şubat 2021 11:08

Ankara'da Türk Dünyası Tonyukuk Parkı Açıldı

Türk dünyasının önemli devlet adamlarından Bilge Tonyukuk unutulmadı. Türkiye’nin başkenti Ankara’da önemli bir açılış gerçekleştirildi.

 

"Türk Dili Yılı" ve UNESCO’nun kararıyla Bilge Tonyukuk Yazıtı’nın dikilişinin 1300. yıl dönümüne ithafen Uluslararası Türk Akademisi ile Altındağ Belediyesi önemli bir iş birliğine imza attı. Altındağ’daki bir parka “Türk Dünyası Tonyukuk Parkı” ismi verildi.

Orta Asya’daki Orhun Irmağı Vadisi’ne 8. yüzyılda dikilmiş olan Bilge Tonyukuk Yazıtı’nın birebir aynısıda parkın içerisinde yerini aldı.
TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Ankara Valisi Vasip Şahin, Altındağ Belediye Başkanı Asım Balcı, Uluslararası Türk Akademisi Başkanı Darhan Kıdırali, ITC Genel Başkanı Erşat Salihi ve Türkiye Temsilcisi Mehmet Tütüncü parkın ve Bilge Tonyukuk Yazıtı'nın açılışını yaptı.

Açılış töreninde konuşan Şentop, Göktürk Devleti'nin kahraman komutanlarından Bilge Tonyukuk'un Türklere rehberlik ettiğini dile getirerek Dil ve kültürleri silinen milletlerin tarihten de silineceğine değindi.

Türkmeneli televizyonuna konuşan ITC Genel Başkanı Erşat Salihi’de Bilge Tonyukuk’un Türk dünyası açısından önemine değindi. Törende yer alan ITC Türkiye Temsilcisi Mehmet Tütüncü’de parkın ve Bilge Tonyukuk Yazıtı'nın anlam ve öneminden bahsetti.

Resim

Okunma 116 defa