Cumartesi, 29 Eylül 2018 11:24

IKBY Milletvekili Seçimleri Yarın

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) 3 milyonu aşkın seçmen, milletvekili seçimleri için yarın sandık başına gidecek.

IKBY Bağımsız Yüksek Seçim ve Referandum Komisyonu, 29 parti ve koalisyonun yarıştığı milletvekili seçimleri için Erbil, Süleymaniye, Duhok ve Halepçe kentlerinde 5 bin 933 seçim merkezi kurdu.

 

Yaklaşık 3 milyon 88 bin kayıtlı seçmen, 111 milletvekili için oy kullanabilecek.

Irak'ta 12 Mayıs'taki genel seçimlerde şaibe iddiaları nedeniyle krize neden olan elektronik sistem, bu seçimlerde de kullanılacak ancak oy pusulaları yine elle sayılacak.

Yüzde 30'luk kadın kotasının uygulandığı mecliste, 18 yaşını doldurmuş tüm vatandaşlar oy kullanabilecek. Oy verme işlemi yerel saatle 08.00'de başlayıp, 18.00'de sona erecek.

IKBY'de her 4 yılda bir yapılması gereken milletvekili seçimleri, geçen sene meydana gelen birtakım siyasi ve ekonomik kriz nedeniyle meclis tarafından bir yıl ertelenmişti.

Terör örgütü DEAŞ'ın Irak'ta büyük oranda temizlenmesinden sonra IKBY'de yapılacak ilk genel seçimlere; Kürdistan Demokratik Partisi (KDP), Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB), Goran (Değişim) Hareketi, Kürdistan İslami Birlik Partisi (Yekgirtu), İslami Toplum Partisi (Komel), Kürdistan İslami Hareket Partisi (Bizutnava) ve Irak Türkmen Cephesi (ITC) gibi önde gelen siyasi partiler katılacak.
 

Kamuoyu yoklamalarına göre, Erbil ve Duhok'ta güçlü tabana sahip eski IKBY Başkanı Mesut Barzani liderliğindeki KDP, bu seçimlerde de oylarını koruyacak.

1992'den bu yana sandıkta birincilikle çıkan KDP, son seçimde 38 sandalye kazanarak, koalisyon hükümeti kurup, başbakanlık ve kritik bakanlıkları elinde tutmayı başarmıştı.
 

Eski Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'in uzun süre liderliğini yaptığı ve Süleymaniye kentinin askeri, ekonomik, siyasi ve istihbarat birimlerini elinde tutan KYB, IKBY'de yapılan son seçimde kazandığı 18 sandalyeyle ikinciliği Goran (Değişim) Hareketine kaptırarak hayal kırıklığına uğramıştı.

Talabani'nin ölümünden bu yana genel başkanını seçemeyerek, ardından meydana gelen parti içi çekişmelerle son seçimde azımsanmayacak ölçüde kan kaybeden KYB, Irak'taki 12 Mayıs genel seçimlerinde elde ettiği başarıyı bu seçime de yansıtmayı hedefliyor.

Partisinden geçen yıl ayrılıp Demokrasi ve Adalet için Koalisyonu kuran Berhem Salih, tekrar KYB'ye dönerek, özellikle Süleymaniye bölgesindeki seçmenlere yeniden toparlanma ve 2'nci parti konumuna yükselmek istediği mesajı vermeye çalışıyor.
 

2009’da kurulan ve son seçimlerde 24 milletvekili çıkararak bölgede 2'nci parti konumuna yükselen Seyyid Ali Ömer liderliğindeki Goran (Değişim) Hareketinin, mevcut bölgesel sorunlara yaratıcı çözümler üretememesi ve vadettiği reformları hayata geçirebilme imkanlarının sınırlı olması nedeniyle, halk arasında eski popülaritesinin kalmadığı gözlemleniyor.

Süleymaniye'de yeniden toparlanmaya çalışan KYB'nin etkisi, partinin kurucu lideri Noşirvan Mustafa'yı geçen yıl kaybetmesi, askeri gücünün olmaması ve KDP ile son 4 yıl içerisinde ciddi çekişmeler neticesinde Goran'ın bu seçimlerde yürüttüğü kampanyaların pek de etkili olmadığı görülüyor.

Bunun yanında, daha önce KDP ve KYB'ye güven kaybı yaşayan seçmenler, 3'üncü bir alternatif olarak Goran'a destek vermişti ancak bölgede ciddi bir değişimin vadedildiği gibi yaşanmaması, krizlerin devam etmesi seçmeni ümitsizliğe itmiş durumda.

Hâlihazırda, Goran başta olmak üzere birçok partinin en büyük endişesi seçimlere düşük bir katılımın gerçekleşmesi.
 

IKBY'de yer alan 3 "İslami" partiden 2'si bu seçimlerde ittifak yaparak, konumlarını daha da güçlendirmek ve bölgede sözü geçen önemli bir cephe olmayı hedefliyor.

Salahaddin Bahaddin liderliğindeki Kürdistan İslami Birlik Partisi (Yekgirtu) ve İrfan Abdulaziz liderliğindeki Kürdistan İslami Hareket Partisi (Bizutnava), seçimler için oluşturdukları "Islaha Doğru" ittifakını kurdu. Yekgirtu önceki seçimlerde 10, Bizutnava ise 1 milletvekili çıkarmıştı.

KYB, KDP ve Goran arasında yaşanan çekişmelerde, daha çok yapıcı ve barışçıl bir dil kullanan Yekgirtu lideri Bahaddin, özellikle diğer 3 parti arasındaki krizlerde dengeleyici bir taraf olarak öne çıktı.
 

IKBY'de 3 "İslami" partiden biri olan Kürdistan İslami Toplum Partisi (Komel), kurulduğu 2001 yılından bu yana hakim iki parti KDP-KYB'ye sert çıkışlarıyla biliniyor.

Yekgirtu ve Bizutnava'nın ittifakına katılmayı reddeden Komel lideri Ali Bapir, bölgede güçlü siyasi öngörüsüyle özellikle Erbil ve Süleymaniye'deki muhafazakar seçmen tarafından destekleniyor.

Meclis'te 6 milletvekili bulunan Komel, son 4 yıl içerisinde KDP ile ciddi siyasi çekişme içerisindeki Goran'ın yanında yer alarak muhalefet partisi gibi adından söz ettirmişti.
 

IKBY'de dini ve etnik azınlıklar için ayrılan 11 kotadan Türkmenler 5, Hristiyanlar ise 6 ismi meclise gönderecek.

Türkmenler arasında faaliyeti ve etnik kimliği sahiplenme bilinci konusunda en önde gelen partiler arasında Irak Türkmen Cephesi (ITC) bulunuyor. Türkmenler, son seçimlerde ITC'nin Erbil milletvekili adayı ve tanınan avukatlarından Aydın Maruf'u meclise göndermişti.

Maruf, bu seçimlerde tekrar aday olduğunu belirterek, milletvekili sayısını da ITC olarak Erbil'de 2'ye çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

ITC'nin yanı sıra, seçimlerde Erbil Türkmen Listesi, Erbil Türkmen Koalisyonu ve Millet listesi de yer alıyor.

Okunma 344 defa Son Düzenlenme Cumartesi, 29 Eylül 2018 11:37

Diğer Haberler

Türkiye-İran sınır kapıları kapatıldı

Türkiye-İran sınır kapıları kapatıldı

Türkiye Sağlık Bakanı Koca, koronavirüs salgını nedeniyle İran'la olan sınır kapılarının geçici olarak kapatıldığını söyledi.

Devamını Oku

Irak koronavirüs nedeniyle İranlıların ülkeye giriş yasağı süresini uzattı

Irak koronavirüs nedeniyle İranlıların ülkeye giriş yasağı süresini uzattı

Irak, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle İran vatandaşlarının Irak'a girişini engelleyen kararın süresini uzattı.

Devamını Oku

Osmanlı yadigârı çayhane geleneği Kerkük'te devam ediyor

Osmanlı yadigârı çayhane geleneği Kerkük'te devam ediyor

Burada hoyrat bilmeyene Türkmen denmiyor. Kadim Türk yurdu Kerkük'te Türkmen erkeklerin vazgeçilmez adresi Musalla Gazinosu.

Devamını Oku

Dünyada yeni tip koronavirüs bulaşan kişi sayısı 79 bine yaklaştı

Dünyada yeni tip koronavirüs bulaşan kişi sayısı 79 bine yaklaştı

Çin'in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüsün dünya genelinde bulaştığı kişi sayısı 79 bine yaklaştı.

Devamını Oku

İran'da 5,9 büyüklüğünde deprem

İran'da 5,9 büyüklüğünde deprem

AFAD verilerine göre İran'da 5,9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem, Van'dan da hissedildi, Başkale'de kerpiç evler yıkıldı.

Devamını Oku

MSB: İdlib'de 21 rejim hedefi tahrip edilmiştir

MSB: İdlib'de 21 rejim hedefi tahrip edilmiştir

Türkiye Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, "İdlib'deki alçak saldırı sonrası bölgede tespit edilen 21 rejim hedefi yoğun şekilde ateş altına alınarak hedefler tahrip edilmiştir." denildi.

Devamını Oku

Gençlik ve Spor Bakanı Ahmet Riyaz Kerkük’ü Ziyaret Etti

Gençlik ve Spor Bakanı Ahmet Riyaz Kerkük’ü Ziyaret Etti

Gençlik ve Spor bakanlığındaki, Mühendislik ve Teknik Bölümü'nün, Türk Avaspor Şirketi ile işbirliği içerisinde, Kerkük Olampiyat Stadyomunu geliştirmek amacıyla yapılan projelerin yeniden başlatılmasının ilan edilmesinin ardından, Gençlik ve Spor Bakanı...

Devamını Oku

Kerkük’te Türkmen Basın Gününün 109. Yoldönümü Dolayısıyla Panel Düzenlendi

Kerkük’te Türkmen Basın Gününün 109. Yoldönümü Dolayısıyla Panel Düzenlendi

Kerkük kentinde "Türkmen Basın Gününün 109. Yıldönümü dolayısıyla Irak Türkleri Medya ve Gazeteciler Derneği tarafından panel düzenlendi.

Devamını Oku

Şehit Bakkaloğlu Kerkük’te Mezarı Başında Anıldı

Şehit Bakkaloğlu Kerkük’te Mezarı Başında Anıldı

Aslan Yuvası büro sorumlusu Türkmen mücadeleci Talat Bakkaloğlu şehit edilişinin 10. Yıl dönümünde Kerkük'teki şehitler mezarlığı'ndaki mezarı başında anıldı.

Devamını Oku

Ankara’da ITC Teşkilatlarına yönelik “SİYASİ KAMP”ın ikincisi gerçekleştirildi

Ankara’da  ITC Teşkilatlarına yönelik “SİYASİ KAMP”ın ikincisi gerçekleştirildi

Irak Türkmen Cephesi teşkilatlarına yönelik, Teşkilatı Güçlendirme ve Destekleme programı çerçevesinde Ankara’da “SİYASİ KAMP”ın ikincisi gerçekleştirildi.

Devamını Oku

Türkmen Telafer İlçesinde Hıdır İlyas Bayramı Kutlandı

Türkmen Telafer İlçesinde Hıdır İlyas Bayramı Kutlandı

Irak Türkmen Cephesi Telafer Bürosu Hıdır İlyas bayramı festivalinin son gününde kutlama düzenledi.

Devamını Oku

Kerkük Kalesi’nin bitişiğinde tarihi kuş pazarı

Kerkük Kalesi’nin bitişiğinde tarihi kuş pazarı

Kerkük Kalesi’nin bitişiğinde tarihi kuş pazarı birbirinden değişik türdeki kuşlarıyla Kürklülerin ilgi odağı oluyor. Cuma ve Cumartesi günleri Kerküklülerin vazgeçilmez adresi olan kuş pazarını sizler için gezdik.

Devamını Oku

Halbusi:Kabine Güvenoyuna Sunulmadan Önce Bakanların İsimleri Açıklanmalı

Halbusi:Kabine Güvenoyuna Sunulmadan Önce Bakanların İsimleri Açıklanmalı

Yeni kabineye güvenoyu için düzenlenecek oturum tartışmalara yol açtı. Bu kapsamda Parlamento Başkanı Muhammed el-Halbusi, hükümeti kurmakla görevlendirilen Muhammed Tevfik Allavi'nin kurduğu yeni kabine parlamentoda güvenoyuna sunulmadan önce bakanların isminin...

Devamını Oku

Sadr'dan, yeni kabinenin meclisten geçmemesi halinde gösteri uyarısı

Sadr'dan, yeni kabinenin meclisten geçmemesi halinde gösteri uyarısı

Irak'taki Sadr Hareketi lideri Sadr, hükümeti kurmakla görevli Muhammed Tevfik Allavi'nin kurduğu yeni kabinenin meclisten geçmemesi halinde başkent Bağdat'taki Yeşil Bölge etrafında gösteriler düzenleyeceklerini belirtti.

Devamını Oku

İran'da koronavirüsten hayatını kaybedenlerin sayısı 5'e çıktı

İran'da koronavirüsten hayatını kaybedenlerin sayısı 5'e çıktı

İran'da 10 kişide daha koronavirüs tespit edilirken hayatını kaybedenlerin sayısı 5'e çıktı.

Devamını Oku

İtalya'da Kovid-19 nedeniyle ilk ölüm

İtalya'da Kovid-19 nedeniyle ilk ölüm

İtalya’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) dolayısıyla ilk kez bir kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Devamını Oku

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ile İdlib'i görüştü

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ile İdlib'i görüştü

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonda görüştü. Görüşmede İdlib'deki gelişmeler ele alındı.

Devamını Oku

Bağdat’ta Göstericiler İle Güvenlik Güçleri Arasında Çatışma Çıktı

Bağdat’ta Göstericiler İle Güvenlik Güçleri Arasında Çatışma Çıktı

Bağdat'ın El Hillani Meydanı'nda Göstericiler ile güvenlik güçleri arasında çatışmalara yinelendi. Güvenlik Kaynakları, çıkan çatışmada 3 göstericinin yaralandığını açıkladı.

Devamını Oku

Barzani: Allavi'nin Görevi Oldukça Zor

Barzani: Allavi'nin Görevi Oldukça Zor

KDP başkanı Mesut Barzani, devlet emrine uymayan silahlı grupların gölgesinde Hükümeti kurmakla görevlendirilen Muhammet Tevfik Allavi'nin görevinin oldukça zor olduğunu söyledi.

Devamını Oku

El Kabi: Dışişleri Bakanlığı'ndaki Atamalarda Büyük Haksızlıklar Var

El Kabi: Dışişleri Bakanlığı'ndaki Atamalarda Büyük Haksızlıklar Var

Dışişleri Bakanlığı'ndaki atamalarda haksızlıklar ile ilgili Parlamento başkan yardımcısı Hasan El kabi'den açıklama geldi, El Kabi, Dışişleri Bakanlığı'ndaki atamaların Büyükelçi ve öğretim görevlisi çocuklarının yanısıra diğer bakanlıklardaki memurları kapsadığını ortay...

Devamını Oku

Kerkük'teki Avcı Camii’nin tarihi

Kerkük'teki Avcı Camii’nin tarihi

Özellikle cuma ve bayram namazlarında Türkmenlerin akın ettiği Kerkük'teki Avcı Camii’nin tarihini sizler için araştırdık. 1956 yılından beri Türkçe hutbenin okutulduğu bu camii, Türkmenler için ayrı bir değere sahip. Gelin...

Devamını Oku

Kerkük'te Liderlik ve Yöneticilik Stratejileri Kursu Sona Erdi

Kerkük'te Liderlik ve Yöneticilik Stratejileri Kursu Sona Erdi

''Liderlik ve Yöneticilik Stratejileri'' kursunun sona ermesi münasebetiyle Irak Türkmen Öğrenci ve Gençler Derneği Kerkük'te kutlama düzenledi.

Devamını Oku

ITC Telafer Bürosu'nda düzenlenen Türkçe kursu sona erdi

ITC Telafer Bürosu'nda düzenlenen Türkçe kursu sona erdi

Irak Türkmen Cephesi Telafer Bürosu'nda düzenlenen ve Türkmen vatandaşların katıldığı Türkçe kursu sona erdi. Kursun sonunda kursiyerlere sertifikalar dağıtıldı.

Devamını Oku

Sünni koalisyon Allavi'ye güvenoyu vermeyecek

Sünni koalisyon Allavi'ye güvenoyu vermeyecek

Irak Meclisi'ndeki Sünni Güçler Birliği Koalisyonu, hükümeti kurmakla görevlendirilen Muhammed Tevfik Allavi'nin oluşturacağı kabineye güvenoyu vermeyeceğini açıkladı.

Devamını Oku

Irak'ta Mühendis'in yerine Hizbullahçı Ebu Fedek seçildi

Irak'ta Mühendis'in yerine Hizbullahçı Ebu Fedek seçildi

Irak'ta Şii milis gücü Haşdi Şabi Genelkurmay Başkanlığı'na, Abdulaziz Ebu Fedek getirildi.

Devamını Oku

Irak, İran vatandaşlarına tüm sınır kapılarını 3 gün süreyle kapattı

Irak, İran vatandaşlarına tüm sınır kapılarını 3 gün süreyle kapattı

Irak, koronavirüs nedeniyle İran vatandaşlarına tüm sınır kapılarını 3 gün süreyle kapattı.

Devamını Oku

Irak'ta ekimden bu yana süren gösterilerde ölenlerin sayısı 566'ya yükseldi

Irak'ta ekimden bu yana süren gösterilerde ölenlerin sayısı 566'ya yükseldi

Irak Bağımsız Yüksek İnsan Hakları Komiserliği Üyesi Ali Beyatlı, aylardır devam eden hükümet karşıtı gösterilerde ölenlerin sayısının 566'ya yükseldiğini söyledi.

Devamını Oku

Allavi, hükümetini pazartesi kuracak

Allavi, hükümetini pazartesi kuracak

Irak'ta hükümeti kurma görevi alan Muhammed Tevfik Allavi, kabinesini, pazartesi meclisin onayına sunacağını bildirdi.

Devamını Oku

Nüceyfi ve Yıldız Bağdat'ta Görüştü

Nüceyfi ve Yıldız Bağdat'ta Görüştü

Kurtuluş ve Kalkınma Cephesi başkanı Usame El Nüceyfi, Türkiye Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız ile görüştü.

Devamını Oku

Kerkük’te Sahte Para Operasyonu: Güvenlik Güçleri 2 Kişiyi Yakaladı

Kerkük’te Sahte Para Operasyonu: Güvenlik Güçleri 2 Kişiyi Yakaladı

Kerkük'te güvenlik kaynakları, Piyasaya sahte para sürme hazırlığında olan iki kişinin Güvenlik Güçleri tarafından düzenlenen operasyonla yakalandığını belirtti.

Devamını Oku

Çin’de Kovid-19 salgınında ölenlerin sayısı 2 bini aştı

Çin’de Kovid-19 salgınında ölenlerin sayısı 2 bini aştı

Çin’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bini aştı. Çin’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 5’e yükseldi. Çin Ulusal Sağlık Komisyonu’ndan yapılan...

Devamını Oku

Kerkük'ün Dibis İlçesinde Terör Saldırısı: 4 Kişi Hayatını Kaybetti, 3 Kişide Ya…

Kerkük'ün Dibis İlçesinde Terör Saldırısı: 4 Kişi Hayatını Kaybetti, 3 Kişide Yaralandı

Kerkük'te devam eden güvenlik ihlaleri kapsamında, güvenlik kaynakları, Kerkük'ün batısında terör örgütü DEAŞ militanlarının sivillere yönelik saldırı gerçekleştirdiğini açıkladı.

Devamını Oku

streaminga

Yayın Akışı

24 Şubat Pazartesi 2020

 01:15 Eğlence : Makam Ve Horyat Ezgileri -T
03:00 Dini : Kur'an Mucizelerine Giriş -T
04:00 Unutulmayan Sesler
05:00 Belgesel : Velhasıl
06:30 Kainatın Dilinde Ve İlahiler
07:00 Kuran-ı Kerim
08:00 Esma-ül Hüsna Ve İlahiler
08:30 Lahuti
09:00 Eğitim : Kur'an Öğreniyorum
09:30 Çizgi Filim : Pokimon 4
10:30 Sohbet : Dünyayla Gün Başlıyor -T
12:00 Belgesel : Fotoğrafçı
12:30 Gün Ortası Haberleri
13:00 Dizi : Aman Emmoğlu -T
14:00 Dizi : Gönül Hırsızı
15:30 Haberler
16:00 Türkce Klipler
17:00 Spor Saati -T
18:00 Eğlence : Gece Yolcuları
19:30 ANA HABER BÜLTENİ
20:45 Sohbet : Enerji Analiz
22:00 Dini : Kur'an Mucizelerine Giriş
23:15 Dizi -T
00:00 Gece Haberleri

  • Pazartesi
akbank bor sorgulama finansbank bor sorgulama tebbank bor sorgulama halkbank bor sorgulama ibank bor sorgulama