kredi kart bor sorgulama garantibank kredi karti bor sorgulama finansbank kredi karti bor sorgulama ibank kredi karti bor sorgulama fatura deme
Bu sayfayı yazdır
Pazartesi, 16 Eylül 2019 10:41

Başkent Bağdat'ta ''Irak Enerji Forumu'' Düzenlendi

Başkent Bağdat'ta Orta Doğu'da Barış ve Refah İçin Ekonomik İşbirliği sloganı adı altında ''Irak Enerji Forumu'' düzenlendi.

Foruma Petrol Bakanı Tamır El Gazban, bakanlar, üst düzey yetkililer, Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız ve Amerika'nın Bağdat Büyükelçisi Matio Toller'İnde aralarında bulunduğu ülkelerin büyükelçileri, yabancı şirketlerin temsilcileri ve enerji sektöründe uzmanlar katıldı.

4 gün sürecek forumda Ortadoğu ve dünyada meydana gelen değişimler ışığında Irak'ta enerji sektörünü geliştirme mekanizmalarına ışık tutulacak.

Türkmeneli Televizyonu'na konuşan Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız, forumda yaptığı konuşmasında Kerkük- Ceyhan petrol boru hattının faaliyete geçmesinin önemine değindiğini dile getirdi.

Öte yandan Amerika'nın Bağdat Büyükelçisi Matio Toller ise Türkmeneli Televizyonu’na yaptığı açıklamasında Washington'un Tahran'a uyguladığı yaptırımlara değindi. Toller İran'ın siyasetinin bölgede ve Irak'taki istikrarı kötü yönde etkilediğini belirterek bölgedeki silahlı grupları desteklediğini ve nükleer programını geliştirdiğini söyledi.

Washington'un yaptırımlarının iran'ın faaliyetleri kısıtlama amaçlı olduğunu dile getiren toller ABD'nin ıark ve iran arasındaki ilişkileri etkilemeye çalışmadığını da sözlerine ekledi.

Toller Irak Merkez Bankası'nın ve Irak hükümetinin İran'a yaptırım uygulamadaki eylemlerini takdir ettiğini aktararak yaptırımların Irak'ın çıkarına olduğunu ifade etti.

Okunma 192 defa