Salı, 15 Eylül 2020 18:09

Macron Türkiye karşıtlığını Irak siyasetine taşımaya çalışıyor

Başbakan Kazımi’nin 20 Ağustos’taki Washington ziyaretinin ardından ABD’nin Irak’ta asker sayısını düşürmeye yönelik açıklamalarından sonra Irak’ta yoğunlaşan diplomasi trafiği hem bölgesel hem de Irak içi dengeler açısından önemli.

Son dönemde gerçekleşen Irak merkezli yoğun diplomasi trafiği Fransa-Türkiye gerginliğinin tırmandığı, Türkiye’nin Irak’ın kuzeyinde terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonlarının yoğunlaştığı, Irak’ta yeni başbakanın ülkedeki İran etkisi kırmak için Kürtleri yanına çekmeye çalıştığı ve Bağdat-Erbil arasındaki anlaşmazlıklara çözüm arayışlarının sürdüğü bir döneme denk geldi.

Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi’nin 20 Ağustos’taki Washington ziyaretinin ardından ABD’nin Irak’ta asker sayısını düşürmeye yönelik açıklamalarından sonra Irak’ta yoğunlaşan diplomasi trafiği hem bölgesel hem de Irak içi dengeler açısından önemli.
Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un Bağdat ziyareti

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Lübnan'daki temaslarının ardından 2 Eylül’de Bağdat'ta Irak Cumhurbaşkanı Berham Salih, Başbakan Mustafa el-Kazımi ve Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Neçirvan Barzani ile bir araya gelmesi hem son dönemlerde Irak’a en yüksek profilli ziyaret hem de Bağdat-Erbil ilişkileri, İran, Suriye ve Türkiye’ye yönelik birçok mesaj taşıdığı şeklinde değerlendirilebilir.

Macron’un Bağdat ziyaretinin örtülü olarak ilk motivasyonlarından birinin Suriye’ye yönelik olduğu söylenebilir. Tarihsel olarak Suriye’de nüfuzu olan ancak dilediği etkinliği kuramayan Fransa, Arap Baharı ile birlikte Esed yönetiminin devrilmesi konusunda ciddi bir tutum sergilemesine rağmen ABD’nin ülkeden önemli ölçüde güçlerini çekmesiyle birlikte bu ülkede etkinliğini büyük oranda yitirdi. Bu açıdan bakıldığında Macron’un Bağdat ziyareti, Fransa’nın Lübnan’daki girişimini Irak’ın komşusu Suriye dahil Orta Doğu’ya yayma isteğiyle ilişkilendirilebilir. Ayrıca, Macron’un Bağdat ziyaretinin, ABD’nin Irak’taki asker sayısını düşürmeye yönelik açıklamalarından sonra geldiği dikkate alınırsa, Suriye’de dilediği etkinliği kuramayan Fransa’nın, Irak’ta ABD’nin güçlerinin çekilmesiyle doğması muhtemel güç boşluğunu doldurmak istediği de değerlendirilebilir. Zira, ABD’nin Irak’ta askeri varlığının sorgulandığı bir dönemde, Fransa’nın Irak ordusuyla danışmanlık ve eğitim iş birliği ile NATO rolünü aktifleştirme çabası üzerinden de bu güç boşluğunu doldurmaya çalıştığı düşünülebilir. Fransa’nın Irak’ta etkinliğini artırmasının ise Suriye’deki güç arayışına ciddi katkı sunması beklenebilir.

Ayrıca, Macron’un Bağdat ziyareti sırasında, Irak'ta son bir yıldır yaşanan olumsuzluklarda İran ve Türkiye'nin etkisi olduğunu ileri sürerek, “Bu zorluklar, İran'ın çok güçlü etkisi ve Türkiye'nin, Irak'ın içişlerine giderek daha fazla müdahale eden ve tekrarlayan saldırılarıyla olağanüstü gergin bir bölgesel bağlamda ortaya çıkıyor." ifadesini kullanması ise iki bölgesel aktöre karşı mesajı olarak okunabilir. Türkiye’nin son dönemlerde Irak'ın kuzeyindeki PKK hedeflerine yönelik sınır ötesi operasyonlarını eleştiren, Libya ve Doğu Akdeniz politikalarına muhalefet eden Macron’un Bağdat ziyareti, Ankara karşıtı tutumunu Irak’ta da artan oranda sürdürebileceği şeklinde değerlendirilebilir. Nitekim Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian’ın Temmuz’da ve Fransa Savunma Bakanı Florence Parly’in de Ağustos’ta Bağdat ve Erbil’deki temasları ve ziyaretleri sırasında Macron gibi Irak’ın egemenliği konusunu vurgulamaları, Fransa’nın bu politikasının gidişatına dair fikir vermektedir. Öte yandan, Irak’ın egemenliği vurgusuna ek olarak Başbakan Kazimi’nin bütün silahlı grupları devlet kontrolü altına alma çabalarını da desteklediğini belirten Macron’un, böylelikle ülkedeki İran destekli Şii silahlı gruplara da mesaj verdiği söylenebilir. Ayrıca, Macron’un Kazımi ile nükleer santral projesi ve Bağdat Metrosu projesini de ele alması, Irak’ın İran’a enerji bağımlılığı dikkate alındığında, Tahran’a karşı bir mesaj olarak değerlendirilebilir.
IKBY Başkanı Barzani’nin Bağdat ve Ankara temasları

Bağdat’a kıyasla geçmişten beri Iraklı Kürtlerle daha iyi ilişkileri bulunan Fransa’nın Cumhurbaşkanının zaman yokluğu gerekçesiyle Erbil’e gitmeyerek IKBY Başkanı Neçirvan Barzani’yi Bağdat’a davet etmesi de dikkate değer. Böylelikle Macron, IKBY’nin Irak’ın bir parçası olduğunu vurgulayarak, son dönemde sıkça kullandığı Irak’ın egemenliği söylemini fiiliyatta da göstermek istemiş olabilir. Macron’un Bağdat ziyaretine Barzani’nin de davet edilmesi, aynı zamanda, Türkiye’nin ülkenin kuzeyinde PKK'ya yönelik sınır ötesi operasyonlarına karşı çıkan Fransa’nın, Ankara ile yakın ilişkileri olan IKBY’yi de Türkiye karşıtı denklem içerisinde gösterme çabası olarak okunabilir.

Ancak Türkiye ile yakın ilişkileri olan Barzani’nin, Macron’la görüşmesinden iki gün sonra Ankara’ya gelerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmesi, Erbil yönetiminin Türkiye karşıtı bir denklemde yer almak istemediğine işaret etti. Barzani Ankara ziyaretiyle, IKBY’nin batıya açılan kapısı olması, enerji ihracatının sürdürülebilirliği, İran’ın bölgedeki baskısını dengeleme ve PKK’nın IKBY’deki istenmeyen varlığına karşı Türkiye’nin stratejik pozisyonunu öncelediğini bir kez daha vurguladı.

Öte yandan, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun, PKK'nın, Süleymaniye bölgesinde Kürdistan Yurtseverler Birliğini (KYB) neredeyse tamamen kontrolü altına aldığı yönündeki açıklamasından iki gün sonra 10 Eylül’de, Fransa’nın Erbil Başkonsolosunun Erbil’de KYB’li yetkililerle bir araya gelmesi ise Fransa’nın, Irak’taki Türkiye karşıtlığını partiler düzeyine indirme çabası olarak da okunabilir.
Irak Başbakanı Kazımi’nin IKBY ziyareti

Irak’taki diplomasi trafiğinin bir ayağı da Başbakan Kazımi’nin 10-11 Eylül'de beklenmedik bir kapsayıcı tavırla IKBY’nin Erbil, Duhok, Süleymaniye ve Halepçe vilayetlerine gerçekleştirdiği ziyaretler oldu. Kazımi’nin seleflerinden ayrışarak IKBY’nin tüm vilayetlerini ziyaret etmesi, Kürtlerin Irak’ın bir parçası olduğu mesajını verirken, bu ziyaretlerde Irak’ın egemenliğinden bahsetmesi Macron’un Irak’ın egemenliği söylemiyle de paralellik arz etti. Buna rağmen, Irak’ın kuzeyindeki PKK karşıtı operasyonlar nedeniyle Türkiye ile hafif tonda gerilim yaşayan Kazımi’nin, kendisini en zorlayan gündemlerin başında gelen İran’ın ülkedeki nüfuzuna karşı politika geliştirirken, Türkiye’yi tamamen karşısına almak istemediği ve Bağdat’ın Ankara ile krizi değil diplomasi yolunu tercih edeceği belirtilebilir.

Kazımi’nin, IKBY’nin tüm vilayetlerinde gerçekleştirdiği temasları sırasında bölgenin iki önemli partisi Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ve KYB yetkilileriyle yaptığı görüşmeler ise Bağdat-Erbil arasındaki anlaşmazlıkların çözümü açısından somut çıktılar sağlamasa da hem sembolik hem de sorunların çözümünde önemli bir niyet beyanı olarak dikkati çekti. Erbil'de KDP Başkanı Mesut Barzani, IKBY Başkanı Neçirvan Barzani ve IKBY Başbakanı Mesrur Barzani ile görüşen Kazımi’nin, “Merkezi yönetim ile bölgesel yönetimin arasında entegrasyon olması önemli. IKBY, Irak'ın önemli ve ayrılmaz parçasıdır. Diyalog ve Anayasa tek ve istikrarlı bir Irak’ın geleceğini teminat altına alabilir." açıklaması, hem Bağdat-Erbil arasındaki sorunların çözümünü arzuladığını ve bu bağlamda müzakere yöntemini benimsediğini hem de IKBY’nin Irak’ın bir parçası olduğuna dair geleneksel Bağdat söylemini benimsediğini bir kere daha gösterdi.

Kazımi’nin IKBY temaslarında Bağdat-Erbil arasında süregelen kronik anlaşmazlık konularından olan ve tarafların çeşitli vesilelerle yaptığı görüşmelerde gündeme gelen enerji gelirleri, sınır kapılarının kontrolü ve gelirleri, 2021 bütçesi, IKBY’nin payı, seçim yasası, tartışmalı bölgeler ve DEAŞ’la mücadelede Peşmergenin rolü gibi birçok konunun görüşüldüğü söylenebilir. Her ne kadar sorunların çözümüne yönelik güçlü mesajlar verilse de ziyaretler sırasında anlaşmazlıkları ortadan kaldıracak somut bir çıktı sağlanamadı. Öte yandan Kazımi’nin, Duhok’ta Enfal katliamında hayatını kaybedenlerin mezarını ziyaret ederek çelenk bırakması, kamplardaki sığınmacılar ve Sincar'a dönemeyen Yezidilerle bir araya gelmesi ve Halepçe’de kimyasal saldırıda hayatını kaybedenlerin anıtına çelenk koyması, Bağdat yönetiminin geçmişiyle yüzleşmesi, ülkedeki tüm mağdurların sahiplenilmesi ve Kazımi’nin Kürtler arasında sempati toplaması açısından sembolik de olsa sıra dışı ve güçlü bir mesaj olarak okundu. Ayrıca, Kazımi’nin Süleymaniye ziyareti kapsamında Irak’ın KYB’li Cumhurbaşkanı Berham Salih, KYB Eşbaşkanları Lahur Talabani ve Bafel Talabani’nin yanı sıra Süleymaniye Valisi ve yerel hükümet yetkilileriyle bir araya gelmesi, hem IKBY’deki geleneksel Erbil ve Süleymaniye merkezli KDP-KYB ikiliğini dikkate aldığını hem de gerekli gördüğü takdirde KDP’ye karşı bu ikilikten yararlanarak Bağdat’la ilişkileri nispeten daha iyi olan KYB kartını kullanabileceğini gösterdi.

Irak’ta son dönemde gerçekleşen Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un Bağdat ziyareti, IKBY Başbakanı Barzani’nin Bağdat’taki temaslarının hemen ardından Ankara’ya gelmesi ve Irak Başbakanı Kazımi’nin IKBY’nin dört vilayetine ziyaretleri, Irak ve IKBY’nin bölgesel dengelerin vazgeçilmez bir parçası olduğuna, bu açıdan önemini korumaya devam edeceğine ve Bağdat-Erbil ilişkileri açısından ise kronik sorunların çözümünde pozitif bir ivme yakalandığına işaret ediyor.

Okunma 60 defa

Diğer Haberler

BM'den Putin'in Kovid-19 aşısı teklifine yanıt

BM'den Putin'in Kovid-19 aşısı teklifine yanıt

BM Genel Sekreter Sözcüsü Dujarric, Putin'in BM çalışanlarına ücretsiz Kovid-19 aşısı teklifini örgütün tıbbi biriminin değerlendirebileceğini söyledi.

Devamını Oku

Irak, ülkede barışçıl amaçlarla nükleer reaktör inşasına başlamak için komisyon …

Irak, ülkede barışçıl amaçlarla nükleer reaktör inşasına başlamak için komisyon kurdu

Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi'nin talimatıyla, ülkede barışçıl amaçlarla nükleer reaktör inşasına başlamak için bir komisyon kuruldu.

Devamını Oku

Fransa'da Kovid-19 vaka sayısı en yüksek seviyede

Fransa'da Kovid-19 vaka sayısı en yüksek seviyede

Fransa'da yeni tip koronavirüs vaka sayısı, son 24 saatte 16 bin 96 yeni vaka ile salgının başından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Devamını Oku

Irak, Kovid-19 nedeniyle İran'a uçuşları süreli olarak askıya aldı

Irak, Kovid-19 nedeniyle İran'a uçuşları süreli olarak askıya aldı

Irak Ulaştırma Bakanlığı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle İran'a gidiş-dönüş uçak seferlerinin iki haftalığına askıya alındığını açıkladı.

Devamını Oku

ABD'nin İran yaptırımları kapsamında Irak'a verdiği muafiyet süresi 60 güne indi…

ABD'nin İran yaptırımları kapsamında Irak'a verdiği muafiyet süresi 60 güne indirildi

ABD Dışişleri Bakanlığı, İran'dan elektrik ihtiyacını karşılayabilmesi için Irak'a verdiği muafiyet süresini 120 günden 60 güne indirdi.

Devamını Oku

MGK bildirisinde Doğu Akdeniz vurgusu

MGK bildirisinde Doğu Akdeniz vurgusu

MGK bildirisinde, Doğu Akdeniz'deki gelişmelere ilişkin, "Türk milletinin bundan sonra da kara, deniz ve havadaki hak ve menfaatlerinin korunması hususunda taviz verilmeyeceği bir kez daha dile getirilmiştir." ifadesi kullanıldı.

Devamını Oku

Maliye Bakanı Allavi IKBY Petrol Kaçakçılığı Merkezine Dönüştü

Maliye Bakanı Allavi IKBY Petrol Kaçakçılığı Merkezine Dönüştü

Maliye Bakanı Ali Allavi, Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi’nin Petrol kaçakçılığı merkezine dönüştüğünü belirtti.

Devamını Oku

ITC Diyale İl Başkanlığı Geliri Düşük Ailelere Yiyecek Dağıtıldı

ITC Diyale İl Başkanlığı Geliri Düşük Ailelere Yiyecek Dağıtıldı

Irak Türkmen Cephesi Arbain etkinliklerine devam ediyor.  Irak Türkmen Cephesi Diyale İl Başkanlığı Diyale şehir merkezi Bakuba'da geliri düşük ailelere yiyecek dağıttı.

Devamını Oku

Parlamento’da Bazı Yasalar Ve Tasarılar Görüşüldü

Parlamento’da Bazı Yasalar Ve Tasarılar Görüşüldü

Parlamento bugün olağan oturumunu yaptı. Parlamento başkanı Muhammet El Halbusi başkanlığında gerçekleşen oturumda, devletin mali gelirinin artması amacıyla Ulusal İletişim Şirketi kurulması yönünde karar alındı.

Devamını Oku

Türkiye'de son 24 saatte 1721 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu, 74 kişi hayatını k…

Türkiye'de son 24 saatte 1721 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu, 74 kişi hayatını kaybetti

Türkiye’de son 24 saatte 113 bin 317 Kovid-19 testi yapıldı, 1721 kişiye hastalık tanısı konuldu.

Devamını Oku

Kerkük'te 134 kişiye daha Koronavirüs tanısı konuldu, 1 kişi vefat etti

Kerkük'te 134 kişiye daha Koronavirüs tanısı konuldu, 1 kişi vefat etti

Kerkük'te yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle son 24 saatte 1 kişi hayatını kaybetti, 134 yeni vaka tespit edildi. Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Kerkük'te son 24 saatte 1 kişinin daha...

Devamını Oku

Irak'ta son 24 saatte 45 kişi Kovid-19'dan hayatını kaybetti

Irak'ta son 24 saatte 45 kişi Kovid-19'dan hayatını kaybetti

Irak'ta yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle son 24 saatte 45 kişi hayatını kaybetti, 4471 yeni vaka tespit edildi. Irak Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, son 24 saatte 45 kişinin daha...

Devamını Oku

Cumhurbaşkani Salih: Irak’taki Güçler Teröristlere Karşı Üstünlük Sağladı

Cumhurbaşkani Salih: Irak’taki Güçler Teröristlere Karşı Üstünlük Sağladı

Cumhurbaşkanı Berham Salih,Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na video konferans yöntemiyle katıldı. Kurula hitap eden Cumhurbaşkanı Salih, koronavirüsün küresel ve Irak çapında yarattığı olumsuz etkiler üzerinde durdu.Irak’ta koronavirüs salgınından daha tehlikeli bir...

Devamını Oku

Türk Konseyi Teşkilatları Koordinasyon Komitesi toplantısı yapıldı

Türk Konseyi Teşkilatları Koordinasyon Komitesi toplantısı yapıldı

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi) Teşkilatları Koordinasyon Komitesi toplantısı video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi.

Devamını Oku

Salahaddin, Kerkük ve Diyala'de DEAŞ’a yönelik geniş çaplı operasyon

Salahaddin, Kerkük ve Diyala'de DEAŞ’a yönelik geniş çaplı operasyon

Irak'ta terör örgütü DEAŞ mensuplarına yönelik Kerkük, Salahaddin ve Diyala vilayetlerinin kırsal bölgelerinde geniş çaplı operasyon başlatıldı.

Devamını Oku

Irak'ta Kovid-19 nedeniyle uygulanan sokağa çıkma yasağı kaldırıldı

Irak'ta Kovid-19 nedeniyle uygulanan sokağa çıkma yasağı kaldırıldı

Irak’ta yeni tip koronavirüsten (Kovid-19) dolayı uygulanan sokağa çıkma yasağı sona erdi.

Devamını Oku

Fransa'da son 24 saatte 13 binden fazla Kovid-19 vakası görüldü

Fransa'da son 24 saatte 13 binden fazla Kovid-19 vakası görüldü

Ülkede son 24 saatte virüs bulaşan kişi sayısının 13 bin 72 artışla 481 bin 141'e yükseldiği, 43 kişinin daha yaşamını yitirmesiyle can kaybının 31 bin 459'a ulaştığı bildirildi.

Devamını Oku

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüştü

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüştü

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile telefonda görüştü.

Devamını Oku

Dünya genelinde yeni tip koronavirüs vakası sayısı 32 milyonu aştı

Dünya genelinde yeni tip koronavirüs vakası sayısı 32 milyonu aştı

Dünya genelinde yeni tip koronavirüs vakası sayısı 32 milyonu geçti.

Devamını Oku

'Musul'un İçinde Bulunduğu Kötü Durum Dikkate Alınmalı'

'Musul'un İçinde Bulunduğu Kötü Durum Dikkate Alınmalı'

Parlamento'da basın toplantısı düzenleyen Musul milletvekili Nayıf El Şemeri Musul için çağrıda bulundu. Musul'un terör örgütü DEAŞ'tan kurtarılmasının üzerinden 3 yıl geçmesine rağmen Musul'un sanki dün kurtarılmış gibi olduğunu söyleyen...

Devamını Oku

Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev BM Genel Kurulu'na ilk kez Özbekçe hitap ett…

Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev BM Genel Kurulu'na ilk kez Özbekçe hitap etti

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev; "Siyasi, sosyal ve ekonomik değişimler kapsamında yapılan geniş çaplı reformlar sonucunda yeni bir Özbekistan oluşumu gerçekleşiyor. Bugün ülkemizde demokratik dönüşümler geri dönülemez hale geldi" dedi.

Devamını Oku

Türkiye'de son 24 saatte 1767 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu, 72 kişi hayatını k…

Türkiye'de son 24 saatte 1767 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu, 72 kişi hayatını kaybetti

Türkiye’de son 24 saatte 112 bin 102 Kovid-19 testi yapıldı, 1767 kişiye hastalık tanısı konuldu.

Devamını Oku

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, AB Komisyonu Başkanı von der Leyen ile görüştü

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, AB Komisyonu Başkanı von der Leyen ile görüştü

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, AB Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen ile video konferans görüşmesi yaptı.

Devamını Oku

Kerkük'te 117 kişiye daha Koronavirüs tanısı konuldu, 4 kişi vefat etti

Kerkük'te 117 kişiye daha Koronavirüs tanısı konuldu, 4 kişi vefat etti

Kerkük'te yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle son 24 saatte 4 kişi hayatını kaybetti, 117 yeni vaka tespit edildi. Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Kerkük'te son 24 saatte 4 kişinin daha...

Devamını Oku

Irak'ta son 24 saatte 72 kişi Kovid-19'dan hayatını kaybetti

Irak'ta son 24 saatte 72 kişi Kovid-19'dan hayatını kaybetti

Irak'ta yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle son 24 saatte 72 kişi hayatını kaybetti, 5055 yeni vaka tespit edildi. Irak Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, son 24 saatte 72 kişinin daha...

Devamını Oku

Salahaddin'de DEAŞ mensubu 4 kişi yakalandı

Salahaddin'de DEAŞ mensubu 4 kişi yakalandı

Türkmenlerin yoğunlukta yaşadığı Salahaddin vilayetine bağlı Tuzhurmatu ilçesinde güvenlik güçlerinin düzenlediği baskınlarda terör örgütü DEAŞ mensubu 4 kişi yakalandı.

Devamını Oku

Parlamento Başkanı Halbusi Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız İle Bir A…

Parlamento Başkanı Halbusi Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız İle Bir Araya Geldi

Başkent Bağdat'ta, Parlamento başkanı Muhammet El Halbusi, Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız ile bir araya geldi.

Devamını Oku

Mısır'da Sisi yönetimine karşı protestolar devam ediyor

Mısır'da Sisi yönetimine karşı protestolar devam ediyor

Sürgünde yaşayan Mısırlı muhalif müteahhit Ali'nin rejim karşıtı gösteriler düzenlenmesi çağrısı sonucu başlayan eylemler bazı kentlerde sürüyor.

Devamını Oku

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Türkiye ile Yunanistan teknik görüşmelerinde i…

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Türkiye ile Yunanistan teknik görüşmelerinde iyi bir ilerleme kaydedildi

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Türkiye ile Yunanistan arasındaki teknik görüşmelerde "iyi bir ilerleme" kaydedildiğini bildirdi.

Devamını Oku

Bağdat’ta El Cadiriyye Bölgesinde Arama Operasyonu Başladı

Bağdat’ta El Cadiriyye Bölgesinde Arama Operasyonu Başladı

Yeşil Bölge ve Uluslararası Koalisyon güçlerine ait karargahlar ve askeri konvoylarına yönelik artan saldırıların ardından Terörle Mücadele Birimleri bu sabah Bağdat’ın El Cadıriye bölgesinde arama operasyonu başlattı.

Devamını Oku

Bağdat'lı kadın doktor gündüz hastanede şifa dağıtırken akşam tekvando antrenörl…

Bağdat'lı kadın doktor gündüz hastanede şifa dağıtırken akşam tekvando antrenörlüğü yapıyor

Başkent Bağdat'ta yaşayan 25 yaşındaki Diş Hekimi Zeyneb Ali, gündüz hastanede şifa dağıtırken akşam da açtığı spor merkezinde tekvando antrenörlüğü yapıyor.

Devamını Oku

İran'da son 24 saatte 184 kişi Kovid-19'dan hayatını kaybetti

İran'da son 24 saatte 184 kişi Kovid-19'dan hayatını kaybetti

İran'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 184 artarak 24 bin 840'a yükseldi.

Devamını Oku

streaminga

Yayın Akışı

25 Eylül Cuma 2020

01:15 Kervan -T
02:00 Sanat : Sanatla Buluşmak -T
02:30 Gönlümüzde Yaşayan Peygamber
03:00 Belgesel : Gönül Sultanları -T
03:30 İlahiler
04:30 Dizi : Mazi Kalbimde Yaradır -T
06:30 Kainatın Dilinde ve Esma-ül Hüsna ve İlahi
07:00 Kuran-ı Kerim
07:55 Gönlümüzde Yaşayan Peygamber
08:30 Çizği Sinama : Çılgın Dostlar 3
10:00 Dini : Din Ve Hayat -T
11:40 Kuran-ı Kerim Kehf Süresi
12:01 Cuma Ezanı Ve Hutbesi - Yeni
13:00 Dizi : Osmanlı Tokadı
15:00 Belgesel : Gönül Sultanları
15:30 Haberler
16:00 Çizgi Sinama : Çılgın Dostlar 3 -T
17:30 Çizgi Filim : Niloya Ve Mr Bean
18:00 Sanat : Sanatla Buluşmak
18:30 Kervan
19:30 ANA HABER BÜLTENİ
20:45 İnsanlarla - Yeni
21:15 Dizi : Ali Dursun - Yeni
22:00 Dizi : Seksenler
00:00 Gece Haberleri

 

  • Cuma
akbank bor sorgulama finansbank bor sorgulama tebbank bor sorgulama halkbank bor sorgulama ibank bor sorgulama