kredi kart bor sorgulama garantibank kredi karti bor sorgulama finansbank kredi karti bor sorgulama ibank kredi karti bor sorgulama fatura deme
Bu sayfayı yazdır
Pazar, 21 Temmuz 2019 09:30

Türkmen Kitlesi Parlamento'da Basın Toplantısı Düzenledi

Türkmen Kitlesi, Planlama Bakanlığı'nın 2020 yılının sonunda yapılacağını belirttiği nüfus sayımı ile ilgili 5 talep sundu.

Irak halkı ve siyasi partilerin itirazları nedeniyle 10 yılı aşkın gecikmenin ardından Planlama Bakanlığı'nın nüfus sayımı yapmak istediğini belirten Türkmen Kitlesi, 10 yılı aşkın sürenin ardından hataların hala düzeltilmediğini ve değişikliklerin yapılmadığını bildirdi. Ertelemenin arkasında yer alan tüm nedenlerin devam ettiğini kaydeden Türkmen Kitlesi, şeffaf nüfus sayımı yapılması için hataların düzeltilmesi gerektiğini vurguladı.

Gizli siyasi hedefleri olmayan nüfus sayımını desteklediklerini belirten Türkmen Kitlesi, 2008 yılındaki 40. maddede düzenleme yapılmasını talep etti. Endişelerin giderilmesini isteyen Türkmen Kitlesi, yapılacak nüfus sayımında siyasi amaçlar nedeniyle konulan ''millet'' hanesinin iptal edilmesini talep etti. Daha önce yapılan nüfus sayımlarında yer alan ''millet'' hanesinin toplumda ayrımcılık yapma amacı taşıdığının altını çizen Türkmen Kitlesi, yapılacak nüfus sayımında ''millet'' hanesinin yer almasının Irak'ta ırkçılığı arttıracağına, ülkenin birliğini ve güvenliğini tehdit edeceğine inandıklarını vurguladı.

Kerkük, Musul, Salahattin ve Diyale'deki sığınmacılar ve istilacılar sorununun çözülmesini de talep ettiklerini belirten Türkmen Kitlesi, bu şehirlerde meydana gelen demografik değişikliklere de dikkat çekti. Türkmen Kitlesi ayrıca 2003 yılından sonra vatandaşlara verilen gıda karneleri ve nüfus kayıtlarının incelenmesini de istedi.

Okunma 177 defa