Cuma, 04 Aralık 2020 13:48

"Musul için düzenlenecek konferansa Türkiye ev sahipliği yapabilir"

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Ortadoğu ve Afrika Daire Başkanı Bülent Korkmaz, Musul'un yeniden inşası için 15 milyar dolarlık bir bütçeye ihtiyaç duyulduğunu, bununla ilgili düzenlenecek uluslararası bir konferansa Türkiye'nin de ev sahipliği yapabileceğini söyledi.

TİKA Ortadoğu ve Afrika Daire Başkanı Korkmaz'ın öncülüğündeki heyet, Irak'ta yaklaşık bir hafta süren geniş kapsamlı çalışma ziyareti çerçevesinde Bağdat, Necef, Kerbela, Musul, Telafer ve İyaziye'de çeşitli temaslarda bulundu.

Heyet, söz konusu temaslar kapsamında vali, kaymakam, belediye başkanı ve yerel yetkililerle bir araya gelerek, ortak iş birliği konuları ve TİKA'nın katkı sunabileceği alanlara ilişkin detaylı görüş alışverişinde bulundu.

Heyet, Irak'taki temasları sırasında TİKA'nın restorasyon çalışmalarının yanı sıra birçok üretim ve gelir getirici projeler konusunda da yetkilileri bilgilendirdi, Selçuklu ve Osmanlı döneminden kalan tarihi mekanlar dahil birçok tarihi alanda incelemelerde bulundu.

TİKA heyeti gerçekleştirdiği ziyaretlerde, bölgenin üst düzey yetkilileri ve ileri gelenleri tarafından büyük ilgiyle karşılanırken, Türkiye'nin Irak ve Irak halkına yönelik yardımlarından dolayı memnuniyet duyguları öne çıktı.

Korkmaz, TİKA'nın yaklaşık bir hafta süren Irak temaslarını, ziyaretlerde öne çıkan konuları ve Türkiye'nin Irak'a yönelik destek ve yardımlarını AA muhabirine değerlendirdi.

- Abdulkadir Geylani Hazretlerinin Külliyesi'nin TİKA tarafından yapılan restorasyon projesi tamamlandı

Bağdat'taki Abdulkadir Geylani Hazretlerinin Külliyesi'nin TİKA tarafından yapılan restorasyon projesinin tamamlandığını kaydeden Korkmaz, burada İstanbul'da özel ustalara hazırlatılmış Puşide olarak adlandırılan kabir örtüsü serim törenine katıldıklarını belirtti.

Korkmaz, "Bağdat'taki İmam-ı Azam Hazretlerinin türbesinde devam eden TİKA'nın restorasyon projeleri, Bağdat Türkmen Kardeşlik Ocağı'nda devam eden projeler, diğer projelerimiz ve Bağdat'taki kültürel mirasımızı yerinde gördük. Özellikle şu anda Bağdat'taki kalenin içerisinde, Bağdat'taki yerel sanatçıların oluşturduğu fuar alanına ziyarette bulunduk. İnşallah onlara da destekte bulunabilme konusunda gayret edeceğiz." diye konuştu.

- "TİKA, bütün mezhep ve etnik gruplara eşit yaklaşan bir kalkınma kuruluşu"

Bağdat'taki 2 günlük programlarının ardından Necef ve Kerbela'ya geçtiklerini aktaran Korkmaz, TİKA'nın bütün mezhep ve etnik gruplara eşit yaklaşan, ihtiyaç sahiplerini önceleyen bir kalkınma kuruluşu olduğunu vurguladı.

Necef ve Kerbela ziyaretlerine ilişkin Korkmaz, şunları aktardı:

"Bizim için çok önemli olan hem Hazreti Hüseyin Efendimiz hem Hazreti Ali Efendimizin türbelerini ziyaret ettik. Sağ olsunlar bizleri orada çok üst düzey mütevelli heyeti başkanlığında karşıladılar, çok güzel ağırladılar. Biz onlara da kalbimizi açtık. Türkiye'nin dostluk ve kardeşlik elini onlara da uzatmak istediğimizi, orada ihtiyaç her ne ise imkanlarımız ve mevzuatımız el verdiği ölçüde onları da destekleyeceğimizi ifade ettik. Onlar da bundan çok memnun oldular."

"Hazreti Hüseyin Efendimizin türbesinde aynı zamanda bir müze bulunmakta. Müzeyi gezdik, müzecilik anlamında nasıl bir destek verebileceğimiz konusunu istişare ettik." diyen Korkmaz, orada bulunan el yazmalarının korunması konusunda Türkiye'de verilebilecek eğitim ve yerelde oluşturulabilecek atölyeler konusunda istişarelerde bulunduklarını dile getirdi.

- "Kerkük esnafı, Cumhurbaşkanı ve Türk halkına teşekkür duygularını ifade etti"

Korkmaz, Necef ve Kerbela'nın ardından Kerkük'ü ziyaret ettiklerini hatırlatarak, "Kerkük'te malumunuz Cumhurbaşkanımızın talimatıyla yapmış olduğumuz, yangının ardından hemen hızlıca başlayıp 1,5 yıl içinde tamamladığımız Kerkük Kayseri Çarşısı'nı yerinde ziyaret ettik." dedi.

Buradaki esnafın yapılan çalışmalardan çok memnun olduğunu aktaran Korkmaz, Kerkük esnafının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türk halkına teşekkür duygularını ifade ettiklerini vurguladı. Korkmaz, sonraki süreçte de Kerkük esnafının yalnız bırakılmayacaklarını ve desteklenmeye devam edileceklerini kendilerine ilettiklerini söyledi.

Korkmaz, Kerkük Kalesi ve Kışlası ile bir dizi Selçuklu ve Osmanlı Dönemi tarihi eserini ziyaret ettiklerini ve buralarda da çalışmalar yapmayı arzu ettiklerini dile getirdi.

Kentteki temasları sırasında Kerkük Valisi Rakan Said ile bir araya geldiklerini belirten Korkmaz, şöyle devam etti:

"Sağ olsunlar bizi çok sıcak karşıladılar. Dünya çapında yapmış olduğumuz çeşitli projelerimizden bahsettik. Kendisi çok etkilendi, inşallah benzerlerinin de Kerkük'e kazandırılması konusunda temennilerini iletti."

- "Bir şehrin üniversitesine yatırım yapmak aslında geleceğine yatırım yapmak gibi"

Musul ziyaretleri kapsamında öncelikle Musul Valisi Necim el-Cuburi ile görüştüklerini kaydeden Korkmaz, Vali'nin kendilerini çok sıcak bir şekilde karşıladığını ve Musul'un sorunlarını ele aldıklarını belirtti.

TİKA'nın Bağdat Ofisi'ndeki koordinatör, koordinatör yardımcısı ve yerel personelin sık sık ziyaretler düzenleyeceğini aktaran Korkmaz, projelerin olgunlaşmasının akabinde 2021 yılında daha nitelikli katkılarda bulunabileceklerine işaret etti.

Korkmaz, Irak'ın önemli üniversitelerinden Musul Üniversitesi'ni ziyaret ettiklerine değinerek, şunları söyledi:

"Sayın rektörle olası iş birliği alanlarından bahsettik. Çok ilgi gösterdi, gerçekten bir şehrin üniversitesine yatırım yapmak aslında geleceğine yatırım yapmak gibi. Çünkü orada yetişecek genç nesiller o ülkenin ve şehrin kalkınmasında çok öncü rol oynuyorlar. Dolayısıyla biz de her ülkede olduğu gibi burada da üniversitelerle iş birliğine çok özel bir önem atfediyoruz. Bu minvalde inşallah Musul Üniversitesiyle de proje iş birliğimiz olacak."

- "Musul'la ilgili düzenlenecek bir konferansa Türkiye ev sahipliği yapabilir"

Musul'daki temasları kapsamında Sünni vakıf temsilcileriyle de görüştüklerini aktaran Korkmaz, kentin önemli simgelerinden olan ve Nurettin Zengi olarak bilinen Ulu Camii'yi de ziyaret ettiklerini kaydetti.

Korkmaz, kentte yeniden bir canlanmaya şahit olmaktan ayrıca mutlu olduklarını dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Gerçekten DEAŞ terörü nedeniyle çok büyük bir yıkıntıya maruz kalmış. Ama umarım uluslararası toplumun dünya kültür mirası listesinde yer edinecek bu eserler ve burada yaşayan, onları koruyan insanlar konusunda diğerkamlıklarını göstererek onlara destek olurlar."

Vali Cuburi'nin ifadesine göre Musul'un 15 milyar dolarlık bir bütçeye ihtiyacı olduğunu anımsatan Korkmaz, bunun çok büyük bir bütçe olduğunu ve uluslararası toplumun bu konuda katkı yapmasını umduğunu belirterek, "Hatta bununla ilgili düzenlenecek bir konferansa Türkiye de ev sahipliği yapabilir. Umarım bu türlü bir çalışmayla Musul tekrar o parlak şaşaalı günlerine geri döner." temennisinde bulundu.

- Türkmen iç göçmenlerin kaldığı kampların boşaltılması sonrası tedirginlik ve endişe hakim

Korkmaz, Musul programının ardından Telafer ve İyaziye'yi de ziyaret ettiklerini aktararak, "Orada da gerçekten çok büyük bir kardeşlik duygularıyla bize sarılarak, makamlarını bizlere tevdi ederek sıcak davrandılar. Sağ olsun Sayın Kaymakam, Irak parlamentosundaki Sayın Türkmen Milletvekili, belediye yetkilileri ve ihtisas müdürleriyle Kerkük ve Musul'daki gibi bir araya geldik ve ilk ağızdan oradaki sorunları dinledik." dedi.

Telafer ve İyaziye ziyaretlerine Türkiye'nin diğer kurumlarının Irak'taki temsilciliklerinin de eşlik ettiğini hatırlatan Korkmaz, bu kurumlar için de çeşitli proje veya proje taleplerinin alınması veya bazı projelerin yerinde ifa edilmesine yönelik fırsat oluştuğuna dikkati çekti.

Korkmaz, Türkmen iç göçmenlerin kaldığı Yahyava ve diğer kampların boşaltılması sonrası evlerine dönmeleri istenen İyaziye'deki halkın, büyük bir tedirginlik ve endişe içerisinde olduklarını vurguladı.

Irak devletinin bütün vatandaşlarına eşit bir şekilde davranmasını temenni eden Korkmaz, tıpkı Sincar'a dönmesi istenen Ezidilere yapılan yardım ve dikkat gibi Türkmen nüfusa da yardımların esirgenmemesini umduğunu dile getirdi.

Korkmaz, Irak'taki temaslarının son durağında Erbil'e döndüklerini ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Etnik ve Dini Oluşumlardan Sorumlu Bakan ve Irak Türkmen Cephesi (ITC) Yürütme Kurulu Üyesi Aydın Maruf'u makamında ziyaret ettiklerini sözlerine ekledi.

Okunma 98 defa

Diğer Haberler

ITC Türkiye Temsilciliği ve Türkmeneli Eğitim Ve Kültür Merkezi’nden Türkiye Yur…

ITC Türkiye Temsilciliği ve Türkmeneli Eğitim Ve Kültür Merkezi’nden Türkiye Yurtdışı Akraba Toplulukları’na Ziyaret

Dünya’nın her yanından uluslararası öğrencilere Türkiye’nin en seçkin üniversitelerinde burslu eğitim imkânı sunan Yurtdışı Akraba Toplulukları’nın Türkiye bursları başvuruları başladı.

Devamını Oku

ABD Başkanı Biden Beyaz Saray'da

ABD Başkanı Biden Beyaz Saray'da

ABD Başkanı Joe Biden yemin töreninin ardından Beyaz Saray'a geldi.

Devamını Oku

ABD Başkanı Donald Trump Beyaz Saray'dan Ayrıldı

ABD Başkanı Donald Trump Beyaz Saray'dan Ayrıldı

ABD Başkanlığını Joe Biden'a devredecek olan Donald Trump, Beyaz Saray'dan ayrıldı.

Devamını Oku

Azerbaycan'da 'Kanlı Ocak' Kurbanları Anılıyor

Azerbaycan'da 'Kanlı Ocak' Kurbanları Anılıyor

Azerbaycan'da, bağımsızlığın sembolüne dönüşen ve tarihe "Kanlı Ocak" olarak geçen 20 Ocak Katliamı'nın kurbanları yad ediliyor.

Devamını Oku

Türkiye Milli Savunma Bakanı Akar, Irak Ziyaretini Değerlendirdi: Teröristlerin …

Türkiye Milli Savunma Bakanı Akar, Irak Ziyaretini Değerlendirdi: Teröristlerin Sonunu Getirmekte Kararlıyız

Bakan Akar, "Hem bölgesel yönetim hem de Bağdat ile yapacağımız iş birliği sonucunda teröristlerin sonunu getirmekte kararlı olduğumuzu söyleyebiliriz. Sincar'ı da yakinen takip ediyoruz." dedi.

Devamını Oku

Netflix'in Abone Sayısı 200 Milyonu Geçti

Netflix'in Abone Sayısı 200 Milyonu Geçti

Küresel internet televizyon ağı Netflix'in dünya genelindeki toplam abone sayısı 203,7 milyona ulaştı.

Devamını Oku

Türkiye Yaptığı Savunma Anlaşmalarıyla Ukrayna'yı NATO Standardına Çıkarıyor

Türkiye Yaptığı Savunma Anlaşmalarıyla Ukrayna'yı NATO Standardına Çıkarıyor

Ukrayna Savunma Bakanlığı, Türkiye ile 14 Aralık 2020'de korvet ve SİHA'lar için üretim ve teknoloji paylaşımı alanında bir dizi anlaşmayla "Bakanlık tarihinde ilk kez savunma alanında doğrudan dış ticaret anlaşmaları"...

Devamını Oku

IKBY Başkanı Neçirvan Barzani ve Bakan Akar, Görüşmelerinde 'Sincar Anlaşması'na…

IKBY Başkanı Neçirvan Barzani ve Bakan Akar, Görüşmelerinde 'Sincar Anlaşması'na Vurgu Yaptı

Barzani ile Milli Savunma Bakanı Akar ve Genelkurmay Başkanı Güler'in görüşmesinde, terör örgütü PKK'nın Sincar'daki varlığını sonlandıracak Sincar anlaşmasına vurgu yapıldığı bildirildi.

Devamını Oku

Hükümet Erken Seçim Tarihini 6 Haziran'dan 10 Ekim'e Aldı

Hükümet Erken Seçim Tarihini 6 Haziran'dan 10 Ekim'e Aldı

Irak hükümetinin, erken seçim tarihini 6 Haziran'dan 10 Ekim'e aldığı bildirildi.

Devamını Oku

Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Beraberindeki Heyet ITC Erbil Binası…

Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Beraberindeki Heyet ITC Erbil Binası'nı Ziyaret Etti

Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Türkiye Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in de yer aldığı heyet Irak Türkmen Cephesi Erbil Binası'nı ziyaret etti.

Devamını Oku

Cumhurbaşkanı Barham Salih Türkiye Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Beraberi…

Cumhurbaşkanı Barham Salih Türkiye Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Beraberindeki Heyeti Kabul Etti

Cumhurbaşkanı Barham Salih Başkent Bağdat'ta Türkiye Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar ile beraberindeki heyeti kabul etti.

Devamını Oku

Salihi, Kerkük'ün İlk Türkmen Kadın Subayı Olan Teğmen Fatma Vahit Malı'yı Kabul…

Salihi, Kerkük'ün İlk Türkmen Kadın Subayı Olan Teğmen Fatma Vahit Malı'yı Kabul Etti

Kerkük'ün ilk Türkmen kadın subayı olan Teğmen Fatma Vahit Malı, Kerkük'te Irak Türkmen Cephesi genel başkanı Milletvekili Erşet Salihi'yi ziyaret etti.

Devamını Oku

Azerbaycan Ordusu, Dağlık Karabağ'daki Savaşta 2 Bin 855 Şehit Verdi

Azerbaycan Ordusu, Dağlık Karabağ'daki Savaşta 2 Bin 855 Şehit Verdi

Azerbaycan ordusunun, Dağlık Karabağ'da topraklarını işgalden kurtarmak için yürüttüğü operasyonda 2 bin 855 şehit verdiği bildirildi.

Devamını Oku

Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Başbakan Mustafa Kazımi ile Görüştü

Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Başbakan Mustafa Kazımi ile Görüştü

Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile resmi ziyaret kapsamında geldiği Irak'ın başkenti Bağdat'taki temaslarını sürdürüyor.

Devamını Oku

Türkiye Milli Savunma Bakanı Akar, Bağdat'ta Irak İçişleri Bakanı El Ganimi ile …

Türkiye Milli Savunma Bakanı Akar, Bağdat'ta Irak İçişleri Bakanı El Ganimi ile Görüştü

Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye ve Irak arasındaki iş birliğinin, bölgedeki istikrar ve güvenliğin sağlanması açısından kritik önem taşıdığını, iki ülke arasındaki iş birliğinin gelecek dönemde çok daha...

Devamını Oku

Lavrov: Azerbaycan, Esir Değişimi Listesini Verdi

Lavrov: Azerbaycan, Esir Değişimi Listesini Verdi

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "Esir değişimi konusunda Azerbaycan listeyi oluşturdu, verdi. Ermenistan'ın listesi ise zamanında ve tam olarak gelmedi." dedi.

Devamını Oku

Çavuşoğlu: Almanya'yla İkili Diyalog Mekanizmalarımızı Canlandırma Konusunda Mut…

Çavuşoğlu: Almanya'yla İkili Diyalog Mekanizmalarımızı Canlandırma Konusunda Mutabık Kaldık

Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Önümüzdeki süreçte Almanya'yla ikili diyalog mekanizmalarımızı canlandırma konusunda mutabık kaldık" açıklamasında bulundu.

Devamını Oku

Financial Times Türkiye'nin 'Afrika'ya Dönüşü'nü Yazdı

Financial Times Türkiye'nin 'Afrika'ya Dönüşü'nü Yazdı

Gazete, Türkiye'nin Afrika'daki yumuşak gücünün Körfez ülkelerinin yanı sıra ABD, Fransa, Çin ve Rusya'nın etkisine karşı koymayı amaçladığını yazdı. Financial Times gazetesinde, Türk yetkililerin Osmanlı İmparatorluğu'nun çöküşünün ardından Afrika'yı büyük ölçüde...

Devamını Oku

'Terör Örgütü PKK ile Mücadelede Irak'la Her Türlü İş Birliğine Hazırız'

'Terör Örgütü PKK ile Mücadelede Irak'la Her Türlü İş Birliğine Hazırız'

Bakan Akar, "Bizim tek amacımız halkımızın güvenliği, sınırlarımızı korumak, sınırlarımız dahilinde barış ve refah içinde yaşamak, hak ve menfaatlerimizi savunmaktır. Hiçbir komşumuzun toprağında gözümüz yoktur." dedi.

Devamını Oku

Türkiye Milli Savunma Bakanı Akar Resmi Ziyarette Bulunmak Üzere Bağdat’ta

Türkiye Milli Savunma Bakanı Akar Resmi Ziyarette Bulunmak Üzere Bağdat’ta

Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Güler ile resmi ziyarette bulunmak üzere Irak'ın başkenti Bağdat’a gitti.

Devamını Oku

Suudi Arabistan ve Katar arasında Deniz Ticareti Başladı

Suudi Arabistan ve Katar arasında Deniz Ticareti Başladı

Suudi Arabistanlı yetkililer, 3 yılı aşkın bir aranın ardından Suudi Arabistan-Katar arasındaki deniz ticaretinin yeniden başladığını duyurdu.

Devamını Oku

Suriye'nin Kuzeyindeki Azez İlçesinde Bombalı Terör Saldırısı: 1 Ölü, 6 Yaralı

Suriye'nin Kuzeyindeki Azez İlçesinde Bombalı Terör Saldırısı: 1 Ölü, 6 Yaralı

Suriye'nin kuzeyindeki Azez ilçesinin Sicco köyünde bomba yüklü araçla düzenlenen terör saldırısında ilk belirlemelere göre bir sivil öldü, altı sivil yaralandı.

Devamını Oku

Endonezya'daki Depremde Ölenlerin Sayısı 81'e Ulaştı

Endonezya'daki Depremde Ölenlerin Sayısı 81'e Ulaştı

Endonezya'nın Batı Sulawesi eyaletinin Majene kentinde 15 Ocak'ta meydana gelen depremde hayatını kaybedenlerin sayısının 81'e çıktığı bildirildi.

Devamını Oku

Irak'ta Haziranda Yapılması Planlanan Seçimde 25 Milyondan Fazla Kişi Oy Kullana…

Irak'ta Haziranda Yapılması Planlanan Seçimde 25 Milyondan Fazla Kişi Oy Kullanabilecek

Irak Bağımsız Yüksek Seçim Komiserliği, yaklaşık beş ay sonraki erken genel seçimde 25 milyondan fazla kişinin sandığa gidebileceğini belirtti.

Devamını Oku

Irak Türkmen Cephesi Genel Başkanı Salihi'den Türkmen Yavrulularına Ziyaret

Irak Türkmen Cephesi Genel Başkanı Salihi'den Türkmen Yavrulularına Ziyaret

Irak Türkmen Cephesi Genel Başkanı Salihi'den Türkmen yavrulularına ziyaret. Türkmen Şehitler günü Münasebetiyle, Irak Türkmen Cephesi Genel Başkanı Erşat Salihi, Kerkük'ün Musalla Semtindeki Aksu ile Musalla İlkokulunu ziyaret etti.

Devamını Oku

İran'da Hava Kirliliği Yılda 40 Binden Fazla Can Alıyor

İran'da Hava Kirliliği Yılda 40 Binden Fazla Can Alıyor

İran'da 41 bin 700'den fazla kişinin hava kirliliğine bağlı nedenlerle hayatını erken kaybettiği bildirildi.

Devamını Oku

Azerbaycan Askerleri 'Kış Tatbikatı' İçin Kars'ta

Azerbaycan Askerleri 'Kış Tatbikatı' İçin Kars'ta

Azerbaycan askerleri, 1-12 Şubat arasında gerçekleştirilecek "Kış Tatbikatı"na katılmak üzere Kars'a geldi.

Devamını Oku

Sincar'da İmha Edilemeyen Bomba Askeri Araçta Patladı: 9 Şehit

Sincar'da İmha Edilemeyen Bomba Askeri Araçta Patladı: 9 Şehit

Sincar ilçesinde, etkisiz hale getirildiği düşünülen bir bombanın askeri araçta infilak etmesi sonucu 8'i asker 9 kişi şehit oldu.

Devamını Oku

Bakan Maruf'tan '16 Ocak Türkmen Şehitler Günü' Mesajı

Bakan Maruf'tan '16 Ocak Türkmen Şehitler Günü' Mesajı

Irak Kürdistan Bölgesi Yönetimi (IKBY) Oluşumlardan Sorumlu Bölge Bakanı Aydın Maruf, 16 Ocak Türkmen Şehitler Günü dolayısıyla mesaj yayınladı.

Devamını Oku

Erbil'de "16 Ocak Türkmen Şehitleri Günü" Anma Töreni Düzenlendi

Erbil'de "16 Ocak Türkmen Şehitleri Günü" Anma Töreni Düzenlendi

Erbil kentinde 16 Ocak 1980'de Baas rejimi tarafından şehit edilen Türkmen liderler için anma töreni gerçekleştirildi.

Devamını Oku

Türkmen Milliyetçi Mahmut Kasapoğlu,16 Ocak 1980 Tarihini Duygu Dolu Sözlerle An…

Türkmen Milliyetçi Mahmut Kasapoğlu,16 Ocak 1980 Tarihini Duygu Dolu Sözlerle Andı

“O zaman çaresizdik. Kerkük sessizlik içindeydi.” Türkmen Milliyetçi Mahmut Kasapoğlu, Türkmen Lider Necdet Koçak’ın şehit edildiği gün ile ilgili yaşadıklarını Türkmeneli Televizyonuyla paylaştı. Kasapoğlu, Saddam döneminde Türkmen Lider Necdet Koçak’ın...

Devamını Oku

Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Yıldız, Başbakanlık Genel Sekreteri Hamit El Gızi…

Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Yıldız, Başbakanlık Genel Sekreteri Hamit El Gızi İle Görüştü

Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız, Başbakanlık Genel sekreteri Hamit El Gızi ile görüştü. Yıldız görüşmede, Irak'ın, Musul Havalimanı inşa etmek için, Türk şirketleri ile çalışmak istediğini bildirdi.

Devamını Oku

streaminga

Yayın Akışı

21 Ocak Perşembe 2021

01:00 Ekonomi : Ekonomi Dünyası'nda -T  
01:40 Edebi : Genç Kalemler -T  
02:30 Gündem : Ortadoğu Gündemi -T
03:20 Yerel Dizi : Ali Dursun -T
04:25 Klip Saati : Türkmence  
05:00 Belgesel : Bir De Bana Sor  -T
05:30 Belgesel : Seyyah-ı fakir
06:30 İlahiler
07:00 Kuran-ı Kerim
07:50 Kainatın Dilinde ve Esma-ül Hüsna
08:00 Dizi : Küçük Hanımefendi
09:45 Çizgi : Booba & Oggy -T
10:10 Spor : Sabah Sporu -T     
10:30 Mutfak : Türkmeneli Mutfağı -T
12:00 Unutulmayan Şarkılar
12:30 Gün Ortası Haberleri
13:00 Dizi : Filinta - Bir Osmanlı Polisiyesi -T
15:00 Belgesel : Bir De Bana Sor
15:30 Haberler
16:00 Sohbet :İkindi Çayı - Yeni
17:00 Çizgi : Booba & Oggy -Yeni
17.30 Kısas-ı Enbiya & Kumdan Kıssalar
17:45 Siyasi Sohbet :  Konuk ve Görüş -T
18:40 Güncel : Enine Boyuna -Yeni
19:30 ANA HABER BÜLTENİ   
20:30 Dini : Din Ve Hayat - Canlı
22:15 Türk Sineması :  Kara Murat Fatih'in Fedaisi
23:40 Belgesel : Bir De Bana Sor -T
00:00 Gece Haberleri

  • Perşembe
akbank bor sorgulama finansbank bor sorgulama tebbank bor sorgulama halkbank bor sorgulama ibank bor sorgulama