kredi kart bor sorgulama garantibank kredi karti bor sorgulama finansbank kredi karti bor sorgulama ibank kredi karti bor sorgulama fatura deme
Bu sayfayı yazdır
Cumartesi, 16 Ocak 2021 13:16

16 Ocak Türkmen Şehitler Günü’nde Türkmen Halkı Şehitlerini Anıyor

16 Ocak Türkmen Şehitleri Gününde Türkmen şehitler saygı ve rahmetle anıyoruz. Her yıl 16 Ocak tarihinde Irak'ta Türkmen halkı şehitlerini anmaktadır.

16 Ocak 1980 tarihinde eski rejim tarafından Albay Abdullah Abdurrahman, Doç. Dr. Necdet Koçak, Dr. Rıza Demirci ve Adil Şerif idam edilmişti. o günden bugüne 16 ocak Türkmen şehit gününün bir simgesi olarak anılmaktadır.

Bu özel günde de 14 Temmuz 1959 tarihinde Kerkük’te meydana gelen Kerkük katliamını yad ediyoruz.
Bu katliam Kerkük'te Türkmenlerin yaşadığı en büyük facialardan biriydi. Tarihe ‘Kerkük Katliamı’ olarak geçen bu soykırımda, insanlık dışı vahşetler yaşanmıştır. Irak’ta cumhuriyetin ilanının birinci yıldönümünde kutlama şenliklerine katılmak gayesiyle çoluk-çocuk, genç-ihtiyar, kadın-erkek bütün Türkmen halkı, millî giysileri ile sokağa çıkmışlardı. Ancak törenin başlaması ile birlikte, gözü dönmüş caniler, silahsız olan Türkmenlere saldırıya geçmişlerdi. Silahların patlaması ile birlikte, sinsice hazırlanmış korkunç bir soykırım planını sahneye koymuşlardı. Bu soykırımda şehit edilenler arasında Irak ordusunda yıllarca değerli hizmetler veren ve aynı zamanda Türkmen toplumunun değerli bir lideri olan emekli Albay Ata Hayrullah ile kardeşi Tabip Yarbay İhsan Hayrullah ve çok sayıda Türkmen evladı şehit edilmişti.

yine Kerkük’te 1979 ekim ayında Türkmen kurtuluş ordusu hareketinin üyeleri mücadele verdikleri sürede dikta rejimi tarafından tutuklandılar. 30.6.1980 yılında zulüm simgesi olan Elsevre mahkemesi tarafından hareketin sekiz üyesi idam cezasına çarptırıldılar. 8-9 Temmuz tarihinde Ebu-garip ceza evinde asılarak şehit edilmişlerdi.

16 Ocak 1980 tarihinde eski rejim tarafından  Albay Abdullah Abdurrahman, Doç. Dr. Necdet Koçak, Dr. Rıza Demirci ve Adil Şerif idam edilmişti.

28 Mart 1991 yılında Kerkük'e bağlı Altunköprü nahiyesinde Türkmenlere yönelik yapılan ve Altunköprü Katliamı olarak anılan elim olayda 100'ün üzerinde Türkmen Baas rejiminin ordusu tarafından edilmişti.

Türkmenler Irak Devletinin kuruluşundan bu yana Irak'ta çok sayıdan şehit vermişti.
Tisin, Tazehurmatu, Tuzhurmatu, Tavuk, Telafer, Amirli, Erbil ve Diyale'de çok sayıda şehit vermişti.
 
Irak Türkmen Cephesi genel başkan yardımcısı Ali Haşim Muhtaroğlu ve Salahattin vali yardımcısı Ahmet Koca, 25 Haziran 2013 tarihinde Tuzhurmatu'da düzenlenen terörist saldırı sonucu şehit olmuşlardı. Kerkük İlçe meclis başkanı Münir Kafili ise, 24 Haziran 2014 tarihinde Kerkük'te düzenlenen silahlı saldırıda şehit olmuştu. 21 Ekim 2016 tarihinde Irak hava uçağının saldırısında 17 Türkmen kadın şehit olmuş, yaklaşık 100 kişi de yaralanmıştı.
 
yine 21 Ekim 2016 tarihinde Türkmen Medyası ve Türkmeneli Televizyonu en değerli çalışanlarından birini kaybetmişti.
Türkmeneli Televizyonu Haber Merkezi müdürü Ahmet Haceroğlu Kerkük'te görevi başındayken terör örgütü DEAŞ'in keskin nişancı tarafından vurularak şehit edilmişti.
yıllar boyu Yüzlerce Şehit haberi yazan Ahmet Haceroğlu terör örgütü DEAŞ'in Keskin nişancısının kurşununa kurban gitmişti.
Çalışkanlığı, sakinliği, güleryüzü ve tatlı diliyle herkes tarafından oldukça sevilen Ahmet Haceroğlu Türkmen medya şehidi olmuştu.
 
Ayrıca 22.11.2009 tarihinde Irak Türkmen Cephesi Yürütme Üyesi ve Irak Türkmen Cephesi Musul sorumlusu Yavuz Efendioğlu, evinin önünde kimliği belirsiz kişilerin silahlı saldırısına uğrayarak şehit edilmişti.

Okunma 95 defa