Pazar, 28 Kasım 2021 15:28

Musul Başkonsolosu Küçüksakallı: "Musullular En Büyük Katkının Türkiye'den Geleceğine İnanıyorlar"

Türkiye'nin Musul Başkonsolosu Mehmet Küçüksakallı, Irak'ta Terör Örgütü DEAŞ'ın Yenilgiye Uğratılmasının Ardından Musul'un Toparlanmaya Devam Ettiğini Belirterek "Musullular, Musul'un Yeniden İmarı, Ticari Hayatın, Altyapının Yeniden Canlandırılması Konusunda En Büyük Katkının Komşu Ülkeler Arasında Türkiye’den Geleceğine İnanıyorlar." Dedi.

 

Başkonsolos Küçüksakallı, Musul'un yeniden imarı süreci, Türkiye'nin bu sürece katkıları ve terör örgütü PKK'nın bölgedeki varlığına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Geçmişte Irak genelinde ve özellikle Musul'da büyük acılar yaşandığını ancak o kötü günlerin geride kaldığını ümit ettiklerini dile getiren Küçüksakallı, terör örgütü DEAŞ'ın yenilgiye uğratılmasının üzerinden geçen 4 yılda özellikle Musul'un yaralarını sarmaya devam ettiğini aktardı.

Küçüksakallı, Musul'da yeniden imar sürecinin sürdüğünü, kentte çok canlı bir toplum, dinamik bir sivil toplum ve iş dünyasının bulunduğunu vurgulayarak Valilik ve Irak hükümeti birimlerinin de yeniden imar çalışmalarını desteklediğini söyledi.

- "Türkiye hem kamu kurumları hem de özel sektörüyle Musul'un yeniden imarına katkıda bulunuyor"

Musul'un yeniden yapılandırılmasının bir parçası olarak hastaneler ve köprüler yapıldığını ve iki köprünün de Türk firmaları tarafından inşa edildiğini belirten Küçüksakallı, "Türk firmalarının Musul'un yeniden imarı konusunda ciddi katkıları var. Kanalizasyon ve altyapı projelerini üstlenmiş durumdalar. Yine Türk şirketlerinin burada mağazaları, ürünleri var. Türkiye hem kamu kurumları hem de özel sektörüyle Musul'un yeniden imarına katkıda bulunuyor." diye konuştu.

Küçüksakallı, Musul'un yeniden imarı konusunda insanların da çok heyecanlı olduğunu, sokakları düzenlediklerini, yıkılmış binalarını tamir ettiklerini belirterek yeni binalar, iş yerleri, alışveriş merkezleri ve fabrikaların yapımının sürdüğünü söyledi.

- Musul'da kültürel ve sosyal yaşam da toparlanıyor

Kentin yeniden yapılandırılmasına ek olarak kültürel ve sosyal yaşamın da yavaş yavaş toparlandığını dile getiren Küçüksakallı, Musul'da binlerce yıldan beri çok farklı kültürlerin zenginliklerinin bulunduğunun altını çizdi.

"Hattatlardan ressamlara, yazarlardan musikişinaslara kadar şehrin kültürel hayatı da sosyal hayatı da tekrar canlanıyor." diyen Küçüksakallı, kentte düğünlerin yapıldığını, Mevlit Kandili ve Hıristiyan toplulukların özel günlerinin de anıldığını belirtti.

Küçüksakallı, "Buranın kültür sanat dünyası ülkemizdeki fuarlara, sergilere iştirak etmek istiyor. Türkiye'ye karşı büyük bir ilgi var. Biz de bu ilgiyi destekliyoruz. Çünkü gerçekten Musul ile Türkiye arasında çok güçlü tarihi, sosyal, kültürel bağlar var. Biz bunu biliyorduk ama buradaki altı aylık tecrübemizle bunu teyit ettik." ifadelerin kullandı.

Türkiye'nin Musul'un ağaçlandırılmasına yönelik katkılarından bahseden Küçüksakallı, "Sayın Cumhurbaşkanımızın himayesinde yürütülen "Geleceğe Nefes" ağaçlandırma kampanyasına Musul da katıldı. İlk aşamada 250 bin fidanın hibe edilmesi, bu sayının önümüzdeki yıllarda bir milyon fidana çıkması yönünde çalışmalar sürüyor." dedi. Küçüksakallı, bu sayede Musul'daki üniversitelerin Irak'ta ilk olacak şekilde "yeşil kampüslere" dönüştürüleceğini belirtti.

- "Musullulardan Türk okulu açılması konusunda da ciddi bir talep var"

Musul Başkonsolosluğu ile Yunus Emre Enstitüsünün de kentte kültür merkezi kurulması için çalışmalara başladığını ve Maarif Vakfının da en kısa sürede Musullulara kaliteli bir eğitim hizmeti sunmak için anaokulundan liseye kadar devam edecek bir okul açmak istedikleri bilgisini paylaşan Küçüksakkalı, "Musullulardan Türk okulu açılması konusunda da ciddi bir talep var. TİKA'nın faaliyetleri de devam ediyor. En son Telafer'de bir futbol sahası hizmete açıldı. Yine bir Türkmen mahallesinde bir köprü yapıldı. Buradaki basın kuruluşlarının desteklenmesinde TİKA'nın rolü var." diye konuştu.

Küçüksakallı, Türkiye'den ticaret odaları, şirketler, iş insanlarının Musul'a daha fazla ilgi göstermeye başladığına dikkati çekerek Türkiye'den gelenlerin kentteki fuarları ziyaret ettiklerini, ticaret ve sanayi odalarıyla görüşmeler yaptıklarını söyledi.

"Musullular, Musul'un yeniden imarı, ticari hayatın, altyapının yeniden canlandırılması konusunda en büyük katkının komşu ülkeler arasında Türkiye’den geleceğine inanıyorlar." diyen Küçüksakallı, Türkiye'nin ve Türk şirketlerinin Musul’da faaliyet göstermesinin arzu edildiğini ve yerel makamlar, valilik, belediye ve devlet dairelerinin de projelerinde Türk firmalarına öncelik vermek istediklerini anlattı.

- "Musullular, (Bölgede Türkiye'nin çıkarlarına yönelik saldırıların) bu saldırıların durmasını diliyorlar"

Bölgede Türkiye'nin çıkarlarına yönelik saldırılara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Küçüksakallı, şunları söyledi:

“Bu saldırılar bir kere Musullular tarafından kesinlikle tasvip edilmiyor. Musullular bu saldırıların durmasını diliyorlar. Bizim hem halktan hem de basına intikal eden beyanlardan anladığımız bu. Çünkü Musulluların görüşü şu; 'bu şehir terörden çok ızdırap çekti, çok yaralandı, çok harap oldu, zarar gördü. Dolayısıyla artık burada güvenlik, istikrar, kalkınma ve refah istiyoruz. Bu saldırıların da durmasını istiyoruz' diye sosyal medyada ve basında beyanlarını görüyoruz.”

- "PKK'nın varlığı burada istenmiyor"

Irak hükümeti ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) arasında 9 Ekim 2020'de imzalanan ve Sincar'daki PKK varlığını sonlandırması öngörülen anlaşmaya ilişkin de konuşan Küçüksakallı, “Yapılan açıklamalar ve sahadan edindiğimiz bilgiler, anlaşmanın tam anlamıyla yürürlüğe henüz giremediği yönünde." dedi.

Küçüksakallı, anlaşmadan sonra yıl içerisinde kademeli olarak Irak merkezi hükümetinin güvenlik birimlerinin Sincar ve çevresine konuşlandığını bildiklerini aktararak şöyle konuştu:

"Suriye ile Irak sınırının Irak merkezi hükümetinin kontrolüne girdiğini biliyoruz. Bu PKK terör örgütünün Suriye ile bağlantısına büyük bir engel oluşturmuş durumda. PKK'nın varlığı burada istenmiyor. Çünkü PKK, Musullular tarafından gayet iyi biliniyor ki sadece Türkiye'ye zarar veren bir terör örgütü değil, PKK aynı zamanda Musul'a ve Sincar'a da zarar veriyor.

Çünkü PKK terör örgütünün Sincar'daki varlığı nedeniyle Yezidiler kamplarda yaşıyorlar. Kuzey Irak'ta yerlerinden edilmiş Türkmen ve Arap köyleri var, onlar yerlerine dönemiyorlar. Bunun en önemli nedeni de PKK."

Irak hükümetinin ve yerel makamların PKK'nın bölgedeki faaliyetlerini gittikçe sınırlandırdığı, engellediği ve belli dar bölgelere hapsettiğini belirten Küçüksakallı, "Mahmur'da keza, oradaki terör yuvasının da çevrelenmesi konusunda bir çalışma başlatıldığını bize bildirdiler. Dolayısıyla PKK terörü Musul'un istikrarı bakımından bir çıban başıdır, engel olmaya devam ediyor. Ancak eskiye nazaran eski rahatlığının olmadığını da biliyoruz." ifadelerini kullandı.

Okunma 41 defa

Diğer Haberler

Irak Yüksek Federal Mahkemesi, Meclis Başkanlığına İtiraz Davasını Erteledi

Irak Yüksek Federal Mahkemesi, Meclis Başkanlığına İtiraz Davasını Erteledi

Irak Yüksek Federal Mahkemesi, Meclisin ilk oturumunda Başkan ve yardımcılarının seçilmesinin yasal olmadığı gerekçesiyle yapılan itiraz başvurusunu 25 Ocak'ta değerlendirme kararı aldı.

Devamını Oku

Akyener: ''Irak Karbon Emisyonu Düşük Projelere Yatırım Yapmalı''

Akyener: ''Irak Karbon Emisyonu Düşük Projelere Yatırım Yapmalı''

Dünya genelinde elektrikli taşıt sayısı ve elektrikli araç kullanımı, teknolojinin de gelişimiyle günden güne artıyor.

Devamını Oku

Ordu Güçlerinden Sincar'a Operasyon: Çok Sayıda Terör Örgütü PKK/YBŞ Militanı Ya…

Ordu Güçlerinden Sincar'a Operasyon: Çok Sayıda Terör Örgütü PKK/YBŞ Militanı Yakalandı

Terör Örgütü PKK Musul'a bağlı Sincar ilçesinde varlığını sürdürmeye devam ediyor.  PKK hem bölgenin hem de Irak’ın egemenliğini tehdit ediyor.

Devamını Oku

Petrol Ürünleri Dağıtım Şirketi Kerkük Şube Müdürü Mehmet Arif Görevden Alındı

Petrol Ürünleri Dağıtım Şirketi Kerkük Şube Müdürü Mehmet Arif Görevden Alındı

Kerkük'te aylardan beri benzin ve yakıt eksikliği nedeniyle vatandaşlar kuyruklarda beklemek zorunda kalıyordu.

Devamını Oku

Beyaz Saray: Rusya'nın Her An Ukrayna'ya Saldırabileceği Bir Aşamadayız

Beyaz Saray: Rusya'nın Her An Ukrayna'ya Saldırabileceği Bir Aşamadayız

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesi durumunda bütün seçeneklerin masada olduğunu belirterek, "Rusya'nın her an Ukrayna'ya saldırabileceği bir aşamadayız." uyarısında bulundu.

Devamını Oku

Irak-Türkiye Ham Petrol Boru Hattında Patlama Meydana Geldi

Irak-Türkiye Ham Petrol Boru Hattında Patlama Meydana Geldi

Türkiye'nin Kahramanmaraş ilinde Irak - Türkiye ham petrol boru hattında patlama meydana geldi.

Devamını Oku

Türkiye, Bağdat'ta Bir Vize Merkezi Daha Açtı

Türkiye, Bağdat'ta Bir Vize Merkezi Daha Açtı

Başkent Bağdat’ta, yeni bir Türkiye vize merkezi daha açıldı. Bağdat’ın Seyidiye bölgesindeki vize merkezi açılışını, Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Ali Rıza Güney yaptı.

Devamını Oku

Nazarbayev Protestoların Ardından İlk Kez Halka Seslendi

Nazarbayev Protestoların Ardından İlk Kez Halka Seslendi

Kazakistan'ın kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, 2 Ocak’ta başlayan ve 225 kişinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan şiddetli protestoların ardından ilk kez video mesaj yoluyla halka seslendi.

Devamını Oku

Avrupa Parlamentosunun Yeni Başkanı Roberta Metsola Oldu

Avrupa Parlamentosunun Yeni Başkanı Roberta Metsola Oldu

Avrupa Parlamentosu Başkanlığı için düzenlenen seçimi Roberta Metsola kazandı.

Devamını Oku

MHP Lideri Bahçeli: ''Türkmensiz Bir Irak Yaralıdır, Yetimdir, Yarımdır''

MHP Lideri Bahçeli: ''Türkmensiz Bir Irak Yaralıdır, Yetimdir, Yarımdır''

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Irak'ta kurulacak yeni hükümette Türkmenlerin de yer alması gerektiğine dikkati çekti. Türkmenlerin yurtlarına yapılacak saldırıların karşısına "Türklüğün çelikten iradesi çıkacaktır" dedi.

Devamını Oku

Arap Koalisyon Güçleri BAE'ye Saldırıya Yanıt Olarak Sana'yı Vuruyor

Arap Koalisyon Güçleri BAE'ye Saldırıya Yanıt Olarak Sana'yı Vuruyor

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri, Husilerin, Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkenti Abu Dabi'ye dün düzenlediği saldırılara yanıt olarak, Sana’ya hava saldırılarına başladıklarını duyurdu.

Devamını Oku

İran'ın Güneydoğusundaki Sel Felaketinde 2 Kişi Hayatını Kaybetti

İran'ın Güneydoğusundaki Sel Felaketinde 2 Kişi Hayatını Kaybetti

Kirman eyaletinde 130 köy yolu ulaşıma kapanırken dağ köylerine yardıma gönderilen bir ekibin sele kapıldığı ve kendilerinden haber alınamadığı belirtildi.

Devamını Oku

BM'den Kıbrıs'ta Taraflara Müzakerelerin Yokluğunda Diyalog ve Yakınlaşmayı Sürd…

BM'den Kıbrıs'ta Taraflara Müzakerelerin Yokluğunda Diyalog ve Yakınlaşmayı Sürdürme Çağrısı

BM Genel Sekreteri Guterres, Kıbrıs'ta taraflar arasında müzakere edilmiş çözüme güvenin azaldığını ancak tarafların tam teşekküllü müzakerelerin yokluğunda "halkın umudunu canlı tutmak" için diyalog ve yakınlaşmayı sürdürmesi gerektiğini söyledi.

Devamını Oku

ITC Genel Başkanı Hasan Turan İl Başkanları ile Görüştü

ITC Genel Başkanı Hasan Turan İl Başkanları ile Görüştü

Türkmeneli bölgelerindeki son gelişmeleri görüşmek üzere Irak Türkmen Cephesi il başkanları Kerkük'te Irak Türkmen Cephesi Genel Merkezi'nde bir araya geldi.

Devamını Oku

Kerkük'te Mesailer 10 Günlüğüne Yarıya İndirildi

Kerkük'te Mesailer 10 Günlüğüne Yarıya İndirildi

Kerkük Yönetimi Koronavirüs vakalarının artması üzerine yeni karar çıkardı.

Devamını Oku

Yeni Zelanda, Tsunaminin Ardından Hasar Tespiti İçin Tonga'ya Uçak Gönderdi

Yeni Zelanda, Tsunaminin Ardından Hasar Tespiti İçin Tonga'ya Uçak Gönderdi

Yeni Zelanda, Pasifik Okyanusu'nda bulunan ada ülkesi Tonga'daki yanardağ patlamasının tsunamiyi tetiklemesinin ardından, hasarı değerlendirmek için bölgeye uçak yolladı.

Devamını Oku

Kasım Süleymani'nin Halefi Kaani, Hükümet Müzakerelerinin Sürdüğü Bağdat'ta

Kasım Süleymani'nin Halefi Kaani, Hükümet Müzakerelerinin Sürdüğü Bağdat'ta

İran Devrim Muhafızları Komutanlığına bağlı Kudüs Gücü Komutanı İsmail Kaani'nin, Bağdat'ta İran'a yakın Şii siyasi çatı kuruluş "Koordinasyon Çerçevesi" üyeleriyle görüştüğü bildirildi.

Devamını Oku

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Arnavutluk'ta

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Arnavutluk'ta

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Arnavutluk Başbakanı Rama'nın davetlisi olarak resmi temaslarda bulunmak üzere özel uçak TC-ANK ile TSİ 12.40'da Arnavutluk'un başkenti Tiran'a geldi.

Devamını Oku

Çin: ABD'nin Orta Doğu'da bıraktığı 'Güç Boşluğunu' Doldurmayacağız

Çin: ABD'nin Orta Doğu'da bıraktığı 'Güç Boşluğunu' Doldurmayacağız

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, Pekin yönetiminin, Orta Doğu'da angajmanlarını azaltma arayışındaki ABD'nin geride bırakacağına inanılan "güç boşluğunu" doldurma niyeti taşımadığını belirtti.

Devamını Oku

Bağdat'ta Bankaları Hedef Alan Patlamalarda 2 kişi Yaralandı

Bağdat'ta Bankaları Hedef Alan Patlamalarda 2 kişi Yaralandı

Başkent Bağdat'ta iki bankayı hedef alan ses bombalı saldırılarda 2 kişi yaralandı.

Devamını Oku

Yalçın Topçu'dan 16 Ocak Türkmen Şehitler Günü Mesajı

Yalçın Topçu'dan 16 Ocak Türkmen Şehitler Günü Mesajı

Türkiye Cumhurbaşkanı Başdanışmanı YalçınTopçu, 16 Ocak Şehitler Günü ile ilgili yazılı mesaj paylaştı.

Devamını Oku

BM Suriye Özel Temsilcisi Pedersen İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan ile Görüşt…

BM Suriye Özel Temsilcisi Pedersen İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan ile Görüştü

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Geir O. Pedersen, İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile bir araya geldi.

Devamını Oku

Ankara’da ''16 Ocak Türkmen Şehitler Günü'' Münasebetiyle Anma Programları Düzen…

Ankara’da ''16 Ocak Türkmen Şehitler Günü'' Münasebetiyle Anma Programları Düzenlendi

Saddam Hüseyin rejimi tarafından 16 Ocak 1980 yılında idam edilen Türkmen şehitler yıllar geçse de unutulmadı.

Devamını Oku

Erbil'de "16 Ocak Türkmen Şehitleri Günü" Anma Töreni Düzenlendi

Erbil'de "16 Ocak Türkmen Şehitleri Günü" Anma Töreni Düzenlendi

Irak'ta 42 yıl önce Baas rejimi tarafından şehit edilen Türkmen liderler Erbil'de törenle anıldı.

Devamını Oku

Kerkük'te Baas Rejimince Şehit Edilen Türkmen Liderler Törenle Anıldı

Kerkük'te Baas Rejimince Şehit Edilen Türkmen Liderler Törenle Anıldı

Devrik lider Saddam Hüseyin döneminde idam edilen Türkmen liderler için Kerkük'te anma töreni düzenlendi.

Devamını Oku

Kerkük ile Altunköprü Arasındaki Yolda Bomba Patladı

Kerkük ile Altunköprü Arasındaki Yolda Bomba Patladı

Kerkük kenti ile Altunköprü nahiyesi arasındaki ana caddede yola yerleştirilen bir bomba patladı. Patlamada herhangi bir can kaybı yaşanmadı.

Devamını Oku

Bağdat’ta, “16 Ocak Türkmen Şehitleri” Anıldı

Bağdat’ta, “16 Ocak Türkmen Şehitleri” Anıldı

Bağdat’ta Türkmen Kardeşlik Ocağı’nda, Saddam Hüseyin rejimi tarafından 16 Ocak 1980 yılında idam edilen Türkmen şehitleri anıldı.

Devamını Oku

Irak Temiz Enerji İçin Harekete Geçiyor

Irak Temiz Enerji İçin Harekete Geçiyor

Irak'ın onlarca yıldan bu yana Kuveyt'e ödediği tazminatlar sona erdi. Kabine temiz enerji için yatırımlar yapmaya hazırlanıyor.

Devamını Oku

Sağlık Bakanlığı: En Çok Vaka Kerkük'te Kaydedildi

Sağlık Bakanlığı: En Çok Vaka Kerkük'te Kaydedildi

Sağlık Bakanlığı son 24 saatte vaka sayılarında artış yaşandığını en çok vakanın da Kerkük'te kaydedildiğini duyurdu.

Devamını Oku

Terör Örgütü PKK Sincar’da Liderlerinden Birinin Heykelini Dikti

Terör Örgütü PKK Sincar’da Liderlerinden Birinin Heykelini Dikti

Irak hükümetinin Musul’a bağlı Sincar ilçesinin ordunun konuşlandırılması ışığında silahlı unsurlardan yoksun hale geldiğine dair verdiği güvencelere rağmen, terör örgütü PKK İlçedeki Faaliyetini sürdürmeye devam ediyor.

Devamını Oku

Kazakistan’da 4 Bölgede Daha OHAL Kaldırıldı

Kazakistan’da 4 Bölgede Daha OHAL Kaldırıldı

Kazakistan’da protesto ve şiddet olayları nedeniyle 5 Ocak’ta ülke genelinde ilan edilen olağanüstü hal (OHAL), 4 bölgede daha kaldırıldı.

Devamını Oku

Türkiye Dışişleri Bakanlığı Bağdat'taki Saldırıları Kınadı

Türkiye Dışişleri Bakanlığı Bağdat'taki Saldırıları Kınadı

Türkiye Dışişleri Bakanlığından, Irak'ın başkenti Bağdat'ta dün ve bugün düzenlenen saldırılara ilişkin yapılan açıklamada, "Komşumuz Irak'taki hükümet kurma çalışmalarının uzlaşı temelinde zamanlıca sonuçlanması ülkede kalıcı huzur ve istikrarın temini bakımından...

Devamını Oku

streaminga

Yayın Akışı

20 Ocak Perşembe 2022

01:00 DİZİ: YERDEN YUKSEK -T
02:30 Kanun Ve Toplum
03:15 Dizi : Filinta -  Bin Yılın Şafağında  -T
05:30 Belgesel : Velhasıl
06:00 İlmihal      
06:30 İlahiler
07:00 Kuran-ı Kerim
08:00 Belgesel: Seyyahların İzinde
08:30 SABAH HABERLERİ
09:00 Ailem -T
09:30 Resim Dersi:Turkuaz -T
10:00 Dizi : Seksenler
12:00 Işıklar Altında -T
12:40 Unutulmayan Şarkılar
13:00 HABERLER
13:30 Dizi : Mehmetçik Kutlu Zafer  -T
15:30 El Sanatları
16:00 DİZİ: YERDEN YUKSEK
17:30 Çizgi Film:  Yusuf'un Dünyası  
18:00 BİZDEN HABERLER
18:20 Belgesel: Kusursuz Denge
19:10 Ortadoğu Gündemi
20:00 ANA HABER BÜLTENİ
21:20 İslam Klasikleri
21:30 DİNİ: Din ve Hayat - Canlı
23:00 Aşina
00:00 GECE HABERLERİ

 

  • Perşembe
akbank bor sorgulama finansbank bor sorgulama tebbank bor sorgulama halkbank bor sorgulama ibank bor sorgulama