Perşembe, 23 Haziran 2022 09:24

Türkiye-S.Arabistan Ortak Bildirisi: Görüşmelerde, Yeni İş Birliği Döneminin Başlamasına Yönelik Kararlılık Vurgulandı

Türkiye-S.Arabistan ortak bildirisinde, "Görüşmelerde, siyasi, ekonomik, askeri, güvenlik dahil, ikili ilişkilerde yeni iş birliği döneminin başlamasına yönelik kararlılık vurgulandı." ifadesi kullanıldı.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın görüşmesine ilişkin yayımlanan ortak bildiride, siyasi, ekonomik, askeri, güvenlik dahil, ikili ilişkilerde yeni iş birliği döneminin başlamasına yönelik kararlılık vurgulandı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşme sonrası yayımlanan Türkiye- Suudi Arabistan ortak bildirisinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Veliaht Prens Muhammed bin Salman bin Abdülaziz Al Saud arasındaki resmi görüşmelerin, samimiyet ve kardeşlik ortamında gerçekleştirildiği belirtildi.

Görüşmelerde, Türkiye Cumhuriyeti ile Suudi Arabistan Krallığı arasındaki ikili ilişkilerin muhtelif yönleriyle ele alındığı, siyasi, ekonomik, askeri, güvenlik ve kültürel ilişkiler dahil olmak üzere iki ülke arasındaki ikili ilişkilerde yeni bir iş birliği döneminin başlamasına yönelik ortak kararlılığın en güçlü şekilde vurgulandığı ifade edildi.

Bölgesel ve uluslararası alanda öne çıkan ve her iki tarafın da önem atfettiği gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunulduğu aktarılan bildiride, şunlar kaydedildi:

"Taraflar, karşılıklı ticaretin geliştirilmesi ve çeşitlendirilmesi imkanlarını, iki ülke arasındaki karşılıklı ticaretin kolaylaştırılmasını ve önündeki zorlukların üstesinden gelinmesini, yatırım fırsatlarının araştırılması ve çeşitli alanlarda somut ortaklıklara dönüştürülmesi için iki ülkenin kamu ve özel sektöründeki iletişimin artırılmasını ele almışlardır.

Taraflar G-20 üyeleri olarak, iki ülkenin büyük ekonomik potansiyelini ve Suudi Arabistan'ın 2030 Vizyonu'nun yatırım, ticaret, turizm, kalkınma, sanayi, madencilik, inşaat projeleri, ulaşım-altyapı (müteahhitlik dahil), tarım, gıda güvenliği, sağlık, iletişim-bilgi teknolojisi alanları, medya ve spor alanlarında sunduğu fırsatları vurgulamışlar, Suudi-Türk Koordinasyon Konseyi'nin çalışmalarını etkinleştirme, ortak ilgi alanlarında iş birliği ve koordinasyon seviyesini yükseltme ve iki ülke uzmanları arasında tecrübe paylaşımı konuları üzerinde çalışma hususunda mutabakata varmıştır."
Enerji alanındaki projeler

Bildiride, tarafların, enerji alanında özellikle petrol ve rafinesi, petrokimya, enerji verimliliği, elektrik, yenilenebilir enerji, inovasyon, hidrokarbon kaynakları için temiz teknolojiler, hidrojen de dahil, düşük karbonlu yakıtlar alanlarında iş birliği beklentilerini, enerji sektörü ve ilgili tedarik zincirlerinin yerelleştirilmesi, bu alanlarda ilgili projeler geliştirilmesi için çalışılması arzusunu ifade ettikleri belirtildi.

Ortak bildiride, yapay zeka, dijital teknolojiler ve akıllı şehirler alanlarında üretim ve yatırım ortaklıklarının geliştirilmesi ve bu alanlarda faaliyet gösteren özel sektör aktörlerinin iş birliğine teşvik edilmeleri konularında görüş birliğine varıldığı da vurgulandı.

Türkiye'nin, çevre ve iklim değişikliği alanında Suudi Arabistan'ın, "Yeşil Suudi Arabistan" ve "Yeşil Orta Doğu" girişimlerini başlatmasını memnuniyetle karşıladığı, Suudi Arabistan tarafından başlatılan ve G-20 ülkelerinin liderleri tarafından onaylanan Döngüsel Karbon Ekonomisi Platformu'nun hayata geçirilmesine dair Suudi Arabistan'ın iklim değişikliği alanındaki çabalarına desteğini ilettiği aktarılan bildiride, şöyle devam edildi:

"Taraflar, BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi ve Paris Anlaşması ilkelerine bağlı kalmanın önemini ve kaynakları olmayan emisyonlara odaklanarak iklim anlaşmasının uygulanması gereğini yinelemişlerdir. İki taraf, Suudi Arabistan'ın 2020 yılındaki G-20 zirve toplantıları başkanlığı sırasında başlatılan 'Arazi Bozunumunun Azaltılması ve Karasal Habitatların Korunmasını Geliştirmeye Yönelik Küresel Girişim' ve 'Küresel Mercan Resifleri AR-GE Hızlandırıcı Platformu' başlıklı iki girişime desteklerini vurgulamışlardır. Türk tarafı, Suudi Arabistan girişimcilik ekosisteminde faaliyet gösteren yatırım fonlarını, Türkiye'deki startup'lara yatırım yapmaya ve onlarla ortaklıklar kurmaya davet etmiştir."

Türk Standartları Enstitüsü ile Suudi Arabistan Standartlar, Metroloji ve Kalite Teşkilatı arasındaki ilişkilerin, ilgili iki kurum arasında imzalanan iş birliği anlaşmaları çerçevesinde güçlendirilmesi ve sürdürülmesi konusunda mutabık kalındığı da bildirildi.

TÜBİTAK ile Kral Abdülaziz Bilim ve Teknoloji Şehri (KACST) arasında 2016'da imzalanan iş birliği protokolü çerçevesinde, bilim insanlarının karşılıklı ziyaretleri ile KOSGEB ile Suudi Arabistan KOBİ Otoritesi arasında iş birliği yapılması konusunda anlaşıldığı da belirtildi.
Savunma alanındaki iş birliği

Ortak bildiride, tarafların, savunma konusunda iki ülkenin çıkarlarına hizmet edecek, bölgede güvenlik ve istikrarın sağlanmasına katkıda bulunacak şekilde savunma iş birliği alanlarında, iki ülke arasında imzalanan anlaşmaların etkin hale getirilmesi konusunda mutabık kaldıkları ifade edildi.

Adli iş birliğini geliştirme, hukuki ve adli alanlardaki uzmanlar arasında tecrübe paylaşımı konusunda da anlaşmaya varıldığı aktarılan bildiride, turizm alanındaki iş birliğinin ve iki ülke arasındaki turizm hareketinin, ülkeler arasında imzalanan anlaşmalar uyarınca geliştirilmesinin, her ülkenin sahip olduğu turizm potansiyelinin araştırılmasının, turizm sektörünün gelişimine fayda sağlayan ortak çalışmaların güçlendirilmesinin öneminin vurgulandığı kaydedildi.

Tarafların, ulusal sivil havacılık otoriteleri arasında iş birliğinin güçlendirilmesinin, havayollarının operasyonları için idari prosedürlerin kolaylaştırılmasının öneminin altını çizdikleri belirtilen bildiride, sağlık alanında iki ülke arasındaki mevcut iş birliğini geliştirme kararlılığı vurgulanarak, sağlık yatırımları alanında iş birliği fırsatlarının araştırılması konusunda mutabık kalındığı aktarıldı.

Suudi tarafının, Riyad'ın EXPO 2030 adaylığına Türkiye'nin verdiği destekten ötürü şükranlarını ifade ettiği de bildirildi.

İki ülkenin ortak bildirisinde şöyle devam edildi:

"İki taraf, bölgedeki güvenlik ve istikrarın desteklenmesine ve güçlendirilmesine katkıda bulunacak şekilde, bölgesel ve uluslararası arenadaki önemli meselelere ilişkin iş birliğini, koordinasyonu ve görüş alışverişini yoğunlaştırma çabalarını teyit etmişlerdir. Taraflar, bölge ülkelerinin egemenliğinin ihlal edilmemesini vurgulamışlar ve bölge ülkelerindeki tüm krizlere siyasi çözüm bulunmasına, bölgeyi gerilimden uzak tutacak ve bölgede güvenliği ve istikrarı sağlayacak çalışmalara desteklerini vurgulamışlardır. Taraflar, başta İslam İşbirliği Teşkilatı ve Birleşmiş Milletler olmak üzere bölgesel ve uluslararası kuruluşlar çerçevesinde aralarındaki iş birliğini ve etkin koordinasyonu artırma, bölgede barış, istikrar ve güvenliğin sağlanması için yakın iş birliği sürdürme konusundaki kararlılıklarını vurgulamışlardır."

Veliaht Prens'in, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın nazik ev sahipliğinden, ziyaretleri sırasında kendisine ve heyetine gösterilen yakınlık ve muhabbetten ötürü şükranlarını dile getirdiği aktarılan bildiride, Erdoğan'ın da Kovid-19 salgınının neden olduğu zorluklara rağmen 2021'de hac düzenleme ve ziyaretçilere hizmet etme çabalarından ötürü takdirlerini ilettiği, bu yıl hac ve umrenin yeniden başlamasından duyduğu memnuniyeti dile getirdiği aktarıldı.

Bildiride, "Görüşmenin sonunda taraflar, iki ülkenin ve halklarının ortak çıkarlarına katkıda bulunacak ve tüm kesimlere fayda sağlayacak şekilde, bölgenin geleceğine hizmet etmek için tarihi kardeşlik temelinde işbirliğini geliştirerek sürdürme kararlılıklarını vurgulamışlardır." ifadelerine yer verildi.

Okunma 88 defa

Diğer Haberler

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy: Barış Formülü İçin Bir Zirve Toplanması Konusunda Çalışıyoruz

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy: Barış Formülü İçin Bir Zirve Toplanması Konusunda Çalışıyoruz

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, ülkesinin Rusya ile savaşını sonlandırmayı amaçlayacak bir "barış zirvesi" düzenlenmesi için çalıştıklarını, mümkün olan en fazla katılıma ulaşmak istediklerini söyledi.

Devamını Oku

Hindistan'da Suya Düşen Telefonunu Almak İçin Barajı Boşalttıran Yetkiliye Para Cezası

Hindistan'da Suya Düşen Telefonunu Almak İçin Barajı Boşalttıran Yetkiliye Para Cezası

Hindistan'da özçekim yaparken suya düşürdüğü telefonunu almak için barajın tamamını boşalttıran bir hükümet yetkilisi, 640 dolar para cezasına çarptırıldı.

Devamını Oku

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, İsveç'in NATO üyeliğini Görüşmek Üzere Ankara'yı Ziyaret Edecek

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, İsveç'in NATO üyeliğini Görüşmek Üzere Ankara'yı Ziyaret Edecek

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İsveç'in NATO üyeliğini görüşmek üzere yakında Ankara'yı ziyaret edeceğini söyledi.

Devamını Oku

AB Yüksek Temsilcisi Borrell: Kosova'nın Kuzeyindeki Mevcut Durum Tehlikeli ve Sürdürülemez

AB Yüksek Temsilcisi Borrell: Kosova'nın Kuzeyindeki Mevcut Durum Tehlikeli ve Sürdürülemez

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Kosova'nın kuzeyindeki mevcut durumun "tehlikeli ve sürdürülemez" olduğunu belirtti.

Devamını Oku

Almanya, Rusya'dan Yıl Sonuna Kadar Ülkedeki 4 Başkonsolosluğunu Kapatmasını İstedi

Almanya, Rusya'dan Yıl Sonuna Kadar Ülkedeki 4 Başkonsolosluğunu Kapatmasını İstedi

Alman hükümeti, Rusya'dan yıl sonuna kadar ülkedeki 4 başkonsolosluğunu kapatmasını istedi.

Devamını Oku

ITC Genel Başkanı Hasan Turan, T.C. Bağdat Büyükelçiliğini Ziyaret Etti

ITC Genel Başkanı Hasan Turan, T.C. Bağdat Büyükelçiliğini Ziyaret Etti

ITC Genel Başkanı Hasan Turan, T.C. Bağdat Büyükelçiliğini ziyaret etti.

Devamını Oku

Myanmar'da 5,8 Büyüklüğünde Deprem

Myanmar'da 5,8 Büyüklüğünde Deprem

Myanmar'ın kuzey bölgelerinde 5,8 büyüklüğünde deprem meydana geldiği bildirildi.

Devamını Oku

Rusya, Mermi ve Kurşun İhracatını Yasakladı

Rusya, Mermi ve Kurşun İhracatını Yasakladı

Rus hükümeti, ülkenin mermi ve kurşun ihracatını geçici olarak yasakladı.

Devamını Oku

Irak'ta Federal Mahkeme, IKBY Meclisi'nin 1 Yıl Süreyle Uzatılmasını "Anayasaya Aykırı" Buldu

Irak'ta Federal Mahkeme, IKBY Meclisi'nin 1 Yıl Süreyle Uzatılmasını "Anayasaya Aykırı" Buldu

Irak Yüksek Federal Mahkemesi, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Meclisi'nin 1 yıl süreyle uzatılmasının "anayasaya aykırı" olduğuna karar verdi.

Devamını Oku

Savunma Bakanı Abbasi Kerkük'e Geldi

Savunma Bakanı Abbasi Kerkük'e Geldi

Savunma Bakanı Sabit Abbasi ve beraberindeki heyet Kerkük'e geldi.

Devamını Oku

Özbekistan-Kırgızistan Sınırına Örülen Duvar Yıkıldı

Özbekistan-Kırgızistan Sınırına Örülen Duvar Yıkıldı

Özbekistan ve Kırgızistan arasında daha önce kapatılan sınır geçiş noktalarının açılmasına yönelik çalışmalar sürerken, bu çerçevede bir sınır geçiş noktasındaki duvar yıkıldı.

Devamını Oku

Çin Uçağından ABD Keşif Uçağına Pasifik'te Agresif Manevra

Çin Uçağından ABD Keşif Uçağına Pasifik'te Agresif Manevra

ABD Hint-Pasifik Kuvvetleri Komutanlığı (INDO-PACOM) Çin'e ait bir J-16 savaş uçağının, Güney Çin Denizi'nde ABD RC-135 keşif uçağına agresif bir manevra yaptığını bildirdi.

Devamını Oku

Japonya, Nükleer Reaktörlerin 60 Yıldan Uzun İşletilebilmesi İçin Yasa Çıkardı

Japonya, Nükleer Reaktörlerin 60 Yıldan Uzun İşletilebilmesi İçin Yasa Çıkardı

Japonya'da Ulusal Meclis, ülkedeki nükleer reaktörlerin, 60 yıl sınırının ötesinde işletilmesine imkan verecek tasarıyı yasalaştırdı.

Devamını Oku

Galatasaray Ligin Bitimine 2 Hafta Kala Şampiyonluğunu İlan Etti

Galatasaray Ligin Bitimine 2 Hafta Kala Şampiyonluğunu İlan Etti

Galatasaray, Spor Toto Süper Lig'in 36. haftasında MKE Ankaragücü’nü 4-1 yenerek 2022-2023 sezonunun bitimine iki hafta kala şampiyonluğunu ilan etti.

Devamını Oku

Yeni Zelanda'da 6,2 Büyüklüğünde Deprem

Yeni Zelanda'da 6,2 Büyüklüğünde Deprem

Yeni Zelanda'da 6,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Devamını Oku

Başbakan Sudani, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Görüştü

Başbakan Sudani, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Görüştü

Başbakan Muhammed Şiya es-Sudani, Türkiye'nin Cumhurbaşkanı Erdoğan ile telefonda görüştü.

Devamını Oku

DSÖ, Sudan'daki Çatışmalarda 850 Kişinin Yaşamını Yitirdiğini Duyurdu

DSÖ, Sudan'daki Çatışmalarda 850 Kişinin Yaşamını Yitirdiğini Duyurdu

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Sudan'da devam eden çatışmalar nedeniyle 850 kişinin yaşamını yitirdiğini bildirdi.

Devamını Oku

Rusya Savunma Bakanı Şoygu'dan Rusya-Ukrayna Savaşı Açıklaması

Rusya Savunma Bakanı Şoygu'dan Rusya-Ukrayna Savaşı Açıklaması

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, "Ukrayna'ya teçhizat ve silah sevkiyatı artıyor. Bu sevkiyatların hacmini ve yollarını takip ediyoruz, tespit edildiğinde vuruyoruz." dedi.

Devamını Oku

Japonya'da Babasının Resmi Konutunda Parti Veren Kişida Kovulacak

Japonya'da Babasının Resmi Konutunda Parti Veren Kişida Kovulacak

Japonya'da, Başbakan Kişida Fumio'nun sekreteri ve en büyük oğlu Kişida Şotaro, resmi konutta verdiği eğlence nedeniyle görevinden alınacak.

Devamını Oku

Gana'da Otobüs ile Tankerin Çarpıştığı Kazada 16 Kişi Hayatını Kaybetti

Gana'da Otobüs ile Tankerin Çarpıştığı Kazada 16 Kişi Hayatını Kaybetti

Gana'nın Central vilayetinde otobüs ile akaryakıt tankerinin çarpışması sonucu 16 kişi yaşamını yitirdi.

Devamını Oku

Brent Petrolün Varil Fiyatı 76,59 Dolar

Brent Petrolün Varil Fiyatı 76,59 Dolar

Brent petrolün varili, uluslararası piyasalarda 76,59 dolardan işlem görüyor.

Devamını Oku

Ukrayna: Rusya'nın Kiev’e Düzenlediği Yoğun İHA Saldırısında 1 Kişi Hayatını Kaybetti

Ukrayna: Rusya'nın Kiev’e Düzenlediği Yoğun İHA Saldırısında 1 Kişi Hayatını Kaybetti

Kiev Şehri Askeri İdaresi Başkanı Sergey Popko, Rusların dün gece başkent Kiev’e yoğun saldırı düzenlediklerini belirterek, Golosiivskiy ilçesinde bir apartmana düşen parça nedeniyle 1 kişinin hayatını kaybettiği, 3 kişinin yaralandığını bildirdi.

Devamını Oku

Florida'da Silahlı Saldırı: 9 Kişi Yaralandı

Florida'da Silahlı Saldırı: 9 Kişi Yaralandı

ABD'nin Florida eyaletindeki Hollywood Sahil Yolu'nda silahlı saldırı yaşandı. Saldırıda 9 kişi yaralandı.

Devamını Oku

Fransa'da Su Altında Balık Avlayan Kişi Köpek Balığı Saldırısında Hayatını Kaybetti

Fransa'da Su Altında Balık Avlayan Kişi Köpek Balığı Saldırısında Hayatını Kaybetti

Fransa'ya bağlı özerk Yeni Kaledonya'da su altında balık avlayan kişi, köpek balığı saldırısında hayatını kaybetti.

Devamını Oku

Rusya’nın Başkenti Moskova’ya İHA Saldırıları Düzenlendi

Rusya’nın Başkenti Moskova’ya İHA Saldırıları Düzenlendi

Rusya’nın başkenti Moskova ve etrafındaki yerleşim yerlerine insansız hava araçlarıyla (İHA) saldırı düzenlendi.

Devamını Oku

Almanya Solingen'de 30 Yıl Önce Düzenlenen Irkçı Saldırıda Yaşamını Yitirenler Anıldı

Almanya Solingen'de 30 Yıl Önce Düzenlenen Irkçı Saldırıda Yaşamını Yitirenler Anıldı

Almanya'nın Solingen kentinde, 29 Mayıs 1993'te ırkçılar tarafından kundaklanan ve 5 Türkün hayatını kaybettiği evin önünde anma töreni yapıldı.

Devamını Oku

Sırbistan'da Bazı Okullar "Bomba İhbarı" Nedeniyle Tahliye Edildi

Sırbistan'da Bazı Okullar "Bomba İhbarı" Nedeniyle Tahliye Edildi

Sırbistan'da bazı okullar yapılan bomba ihbarı sonrası tahliye edildi.

Devamını Oku

Sudan'da Ateşkesin Bitmesine Saatler Kala Çatışmalar Şiddetlendi

Sudan'da Ateşkesin Bitmesine Saatler Kala Çatışmalar Şiddetlendi

Sudan ordusu ile Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) arasında nisan ayının ortasından bu yana süren ve 22 Mayıs akşamı başlayan bir haftalık ateşkesin sona ermesine saatler kala başkent Hartum'da çatışmalar yeniden şiddetlendi.

Devamını Oku

Kiev'de Patlamalar Meydana Geldi

Kiev'de Patlamalar Meydana Geldi

Ukrayna'nın başkenti Kiev'in Belediye Başkanı Vitaliy Kliçko, kentte yeniden patlamaların olduğunu açıkladı.

Devamını Oku

Meclis Başkanı Halbusi'den Erdoğan'a Seçim Tebriği

Meclis Başkanı Halbusi'den Erdoğan'a Seçim Tebriği

Meclis Başkanı Muhammed Halbusi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı Türkiye'deki Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turundaki başarısından dolayı tebrik etti.

Devamını Oku

Putin, Avrupa Konvansiyonel Kuvvetler Antlaşması'nı Feshetti

Putin, Avrupa Konvansiyonel Kuvvetler Antlaşması'nı Feshetti

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Avrupa Konvansiyonel Kuvvetler Antlaşması'nı (AKKA) feshetti.

Devamını Oku

Türkiye Dışişleri Bakanlığı'ndan, Türk Balıkçı Gemisine Suriye Rejimi Tarafından Ateş Açılmasına Kınama

Türkiye Dışişleri Bakanlığı'ndan, Türk Balıkçı Gemisine Suriye Rejimi Tarafından Ateş Açılmasına Kınama

Bakanlık Bilgiç, Adana Karataş Limanı'ndan denize açılan "Mahmutcan-1" adlı Türk balıkçı teknesine uluslararası sularda seyrederken Suriye rejimi güvenlik güçlerine ait 2 gemiden ateş açılmasını ve bu şekilde 2 balıkçının hafif yaralanmasını kınadı.

Devamını Oku

streaminga

egitimc

Yayın Akışı

1 Haziran Perşembe 2023

 01:00 Türkmeneli Gündemi -T
02:30 Kardeşim Benim
04:30 Serbest Mikrofon -T
05:00 Bir Aş Hikayesi
05:30 Sen de Gitme
07:00 Mukabele - Hafız
08:00 Anadolu'da Yaşam
09:00 Sabah Haberleri
09:30 Fotoğrafçı
10:00 Eskiden Beri    
10:40 Havacılık Hikayeleri   
11:00 Türkmeneli Mutfağı
12:00 Kimya Dersi - Ortaokul 3. Sınıf
13:00 Öğle Haberleri
13:30 Haydi İzleyelim -T
14:00 Sanayi Savaşları
15:00 Fizik Dersi - Ortaokul 3. Sınıf
16:00 Türkmeneli Gündemi -T
17:00 Çılgın Orman
18:00 Bizden Haberler
18:35 Eko Güncel
19:30 Ana Haber Bülteni
20:40 Ortadoğu Gündemi
21:30 Din ve Hayat - Canlı
23:30 Çalgıların Dilinden Derin Kökler
00:00 Gece Haberleri

  • Perşembe
akbank bor sorgulama finansbank bor sorgulama tebbank bor sorgulama halkbank bor sorgulama ibank bor sorgulama