Cuma, 15 Eylül 2023 11:46

İş İnsanları Türkiye'nin Liderlik Ettiği Kalkınma Yolu Projesi'ni Bekliyor

İş insanları ve karar vericiler, Basra Körfezi'ni Türkiye üzerinden Avrupa'ya bağlaması öngörülen Kalkınma Yolu Projesi'ni tarih, kültür ve ortak çıkarların yanı sıra ekonomik hinterlandın buluşmasında umut verici bir fırsat olarak görüyor.

 

Irak'tan Türkiye'ye uzanan kara ve demir yolu ile bu kapsamda inşa edilecek limanlar ve kentleri barındıran Kalkınma Yolu Projesi, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın 22-24 Ağustos'taki Irak ziyareti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 9-10 Eylül'de Yeni Delhi'deki G20 Liderler Zirvesi'ndeki görüşmelerinde gündeme geldi.

Irak, projenin ilk ayağı olan Büyük Fav Limanı ile Türkiye üzerinden Asya ve Avrupa arasındaki seyahat süresini kısaltmayı ve bir transit merkezi olmayı amaçlıyor.

"Irak İpek Yolu" olarak tanımlanan projeyle Süveyş Kanalı'na rakip bir güzergah oluşturularak ticaretin daha hızlı ve verimli yürütülmesi hedefleniyor.

Orta Doğu'nun en büyük limanı olması hedeflenen ve 2025'te tamamlanması planlanan Büyük Fav Limanı'nı Türkiye sınırına bağlayacak 1200 kilometre uzunluğundaki demir yolu ve otoyolların 17 milyar dolara mal olması bekleniyor.

Başlangıçta "Kuru Kanal" olarak isimlendirilen ancak martta Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani'nin Ankara ziyaretinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmede "Kalkınma Yolu" ifadesinin kullanılmasıyla adı değişen proje, petrol dışı sürdürülebilir ekonominin temeli olarak niteleniyor.

Irak hükümetince 27 Mayıs'ta başkent Bağdat'ta Türkiye'nin de aralarında bulunduğu komşu ülkeler ve Körfez bölgesinden temsilcilerin katılımıyla düzenlenen Kalkınma Yolu Konferansı'nda konuşan Sudani, projenin istihdam, finansal kaldıraçlar ile gayrisafi milli hasılanın değerinin artmasıyla güçlü bir ekonomi tesis edilmesi yolunda realiteyi değiştireceğini söyledi.

Iraklı iş insanları ve karar vericiler, 2028, 2033 ve 2050 olarak belirlenen üç aşamada tamamlanması planlanan ve Irak'ı Türkiye üzerinden dünyaya açacak projeye ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

"Türkiye, kalkınmada stratejik ortağımızdır"

Hattın uç noktasının Türkiye olduğu proje, Avrupa'dan Körfez ülkelerine kadar geniş bir bölgeyi etkileyecek.

Sudani de Türk şirketlerinin Irak'ın altyapı çalışmalarındaki rolünden övgüyle söz ederek, Kalkınma Yolu Projesi'nin geliştirilmesi noktasında da Türk şirketlerinin potansiyele sahip olduğunu belirtmişti.

Sudani'nin Ulaştırmadan Sorumlu Danışmanı Nasır el-Esedi, Irak'ta yayın yapan devlete ait "Es-Sabah" gazetesine verdiği demeçte, Türkiye ve Irak arasında yakında Kalkınma Yolu Projesi ile ilgili anlaşmalar imzalanacağını ifade etmişti.

İş insanları Türkiye'nin projede daha aktif rol almasından yana. Türkiye ile Irak arasındaki ticaret hacmi 24 milyar doları aştığı dikkate alındığında projenin sunacağı potansiyel iş çevresini umutlandırıyor.

Bağdat Ticaret Odası Başkanı Firas el-Hamdani, yaptığı açıklamada, "Kalkınma Yolu Projesi'nde en önemli stratejik ortağımız komşu ülke Türkiye'dir. Türkiye, Irak'ın kalkınmasında da önemli bir stratejik ortağımızdır." dedi.

Projenin Irak, Türkiye ve ticari ilişkilerin olduğu ülkelere fayda sunacağını söyleyen Hamdani, "Irak'ın kalkınmasına katkı sağlayacak bu proje hayata geçirildiği zaman Türklerin bu alanda gerçek varlığı söz konusu olacak. Türkiye'nin gelecek vaat eden bir pazarı var ve Irak hükümetiyle Iraklı iş insanları bu projede Türkiye'nin tecrübelerinden istifade edebilir." şeklinde konuştu.

Irak Meclisi Ekonomi ve Yatırım Komisyonu üyesi Hasan el-Sabari de Türkiye'nin, Irak'ın önemli stratejik ortağı olduğunu dile getirdi.

Sabari, "Türkiye ile uzun bir sınır ortaklığımız var ve derin bir tarih ve hatta kan birliğimiz mevcut." ifadesini kullandı.

Irak ekonomisinin kalkınması için de Türkiye'ye ihtiyaç olduğunu vurgulayan Sabari, Sudani'nin "Türkiye, Irak'ın stratejik ortağıdır." sözüyle bir gerçeği ifade ettiğini aktardı.

Türkiye, Irak'ın yeniden imarına 5 milyar dolar kredi taahhüt etmişti
Kalkınma Yolu Projesi'nin ilk ayağı Basra kentindeki Büyük Fav Limanı'nda da inşa çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Liman, aynı zamanda Fırat ve Dicle nehirlerinin denize dökülmeden önce birleştiği yer olan Şattülarap'ın ağzında yer alıyor.

Limandan başlayarak Divaniye, Necef, Kerbela, Bağdat ve Musul'dan geçerek Türkiye sınırına uzanacak demir yolu ve kara yolu hatlarını ihtiva eden projenin, Türkiye sınırından Mersin Limanı'na erişim sağlaması öngörülüyor.

Tasarımını PEG Infrastructure isimli İtalyan şirketin yürüttüğü proje, Musul'dan sonra Ovaköy üzerinden Türkiye'ye giriş yapacak. Bağdat'tan sonra Irak'ın en büyük ikinci kenti olan Musul'un, beşeri, tarihi, coğrafi ve ekonomik açıdan Türkiye ile ilişkileri uzun geçmişe sahip.

Türkiye, Irak'ın yeniden imar ve istikrarı için 2018'de Kuveyt'te düzenlenen konferansta 5 milyar dolar kredi taahhüdüyle en büyük taahhüdü veren ülke olmuştu.

Musul Vali Yardımcısı Rifat Semmo, projesi kapsamında inşa edilecek tren yolunun Musul kent merkezinden yaklaşık 8 kilometre uzaklıkta olacağını belirterek, "Musul'da yatırım ve altyapı çalışmalarında Türk şirketlerini diğer yabancı şirketlere yeğledik. Türk şirketleri Irak'ta çalışan en iyi yabancı şirketlerin başında geliyor." değerlendirmesinde bulundu.

Türk şirketlerinin Musul Havalimanı ile kentteki yol ve köprülerin inşasında büyük rol aldığını hatırlatan Semmo, "Türk şirketleri, Musul'da aslan payına sahip. Musul halkı Türk şirketlerini kentte görünce rahatlıyor. Musul'un kurtarılması sonrası özellikle Türk şirketlerinin kentte önemli izi bulunuyor." diye konuştu.

Semmo, Kalkınma Yolu Projesi'nde Türkiye'nin katkısını beklediklerini kaydederek, şunları söyledi:

"Irak şirketleri bu muazzam projeyi tek başına idare edemez. Irak'ın bu projede yabancı şirketlere ihtiyacı var ve komşu Türkiye, Musul'a en yakın ülkedir. Türk şirketlerine ihtiyacımız var. Türkiye'nin dev ve kaliteli şirketlerle Kalkınma Yolu Projesi'nde yer alması Irak için önemli olacak ve kaliteli çalışma alanında Türk şirketleri yeni bir iz bırakacak."

BAE ve Katar da devrede

Orta Doğu'nun en büyük konteyner limanı olarak bilinen Dubai'deki 67 rıhtımlı Cebel Ali'yi geride bırakması öngörülen ve 90 rıhtım kapasitesine sahip olan Büyük Fav Limanı'nın 2025'te tamamlanması planlanıyor.

Limandan Türkiye sınırına ulaşacak Kalkınma Yolu Projesi, Çin'in İpek Yolu doğrudan Irak'tan geçmediği için muhtemel çatışma ve savaş durumlarında alternatif seçeneklerden biri.

Projenin, Çin ile Avrupa arasındaki mesafeyi, Süveyş Kanalı'ndan geçen deniz yoluna nazaran kısaltarak zaman ve maliyetten tasarruf sağlaması bekleniyor.

Ancak Türkiye ve Irak arasında yeni bir İpek Yolu olması hedeflenen projenin, Irak hükümetinin tek başına yüklenemeyeceği devasa bir maliyeti bulunuyor.

Bu nedenle Türkiye, Körfez ülkeleri ve Çin'in, projenin finansmanına ve tamamlanmasına katkısı bekleniyor.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, 13 Eylül'de Irak, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Türkiye ve Katar'ın Kalkınma Yolu Projesi konusunda yoğun görüşmeler içerisinde olduğunu söylemişti.

Fidan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın G20 Liderler Zirvesi'nde katıldığı görüşmelerde projenin gündeme geldiğini anımsatarak, Erdoğan'ın, özellikle BAE Devlet Başkanı Şeyh Muhammed Bin Zayed Al Nahyan ile yaptığı görüşmede, projenin kısa sürede pratiğe geçmesi konusunda mutabık kaldığını belirtmişti.

Iraklı eski milletvekili ve iş insanı Songül Çabuk, Irak'ın konumu gereği İpek Yolu güzergahının merkezinde yer aldığını dile getirerek, "Türkiye, Irak aracılığıyla Avrupa ülkelerini Asya ülkeleriyle buluşturma konusunda da ciddidir. Irak, Asya ve Körfez ile hatta Avrupa ile bu proje sayesinde ulaşım sağlayabilecek." ifadelerini kullandı.

Son 20 yılda Irak'ta önemli şirketleriyle varlık gösteren Türkiye'nin, proje konusunda Irak ve birçok ülkeyle görüşmeleriyle ciddiyetini ortaya koyduğunu kaydeden Çabuk, "Başka ülkelerin de Asya ve Avrupa'yı birbirine bağlanması için bu projeye katkı vermesini diliyoruz." dedi.

Okunma 160 defa

Diğer Haberler

2023 Nobel Tıp Ödülü'nün Sahibi Belli Oldu

2023 Nobel Tıp Ödülü'nün Sahibi Belli Oldu

2023 Nobel Tıp Ödülü'nü koronavirüs aşılarının geliştirilmesine katkı sunan Macar asıllı Katalin Kariko ve ABD'li Drew Weissman kazandı.

Devamını Oku

Kerkük Operasyonlar Komutanlığı'ndan Bir Heyet Turan'ı Ziyaret Etti

Kerkük Operasyonlar Komutanlığı'ndan Bir Heyet Turan'ı Ziyaret Etti

ITC Genel Başkanı: "Federal olarak Kerkük'ün güvenliğini desteklemeye devam edeceğiz, Türkmenler bölgenin güveniğini destekliyor."

Devamını Oku

Irak-Türkiye Petrol Boru Hattı Bu Hafta Faaliyete Geçecek

Irak-Türkiye Petrol Boru Hattı Bu Hafta Faaliyete Geçecek

Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle zarar gören Irak-Türkiye Petrol Boru Hattı'nı bu hafta içinde faaliyete geçireceklerini bildirdi.

Devamını Oku

2007'deki Dağlıca Saldırısının Planlayıcısı Müzdelif Taşkın, Suriye'nin Kuzeyindeki Kamışlı'da Etkisiz Hale Getirildi

2007'deki Dağlıca Saldırısının Planlayıcısı Müzdelif Taşkın, Suriye'nin Kuzeyindeki Kamışlı'da Etkisiz Hale Getirildi

MİT, terör örgütü PKK'nın sözde Suriye genel asayiş sorumlusu, 2007'deki Dağlıca saldırısının planlayıcısı Müzdelif Taşkın'ı, Suriye'nin kuzeyindeki Kamışlı'da etkisiz hale getirdi.

Devamını Oku

Meksika'da Kilisenin Çatısı Çöktü: 7 Kişi Öldü, 30 Kişi Enkaz Altında

Meksika'da Kilisenin Çatısı Çöktü: 7 Kişi Öldü, 30 Kişi Enkaz Altında

Meksika'da bir kilisenin çatısının çökmesi sonucu 7 kişinin öldüğü, 30 kişinin de enkazda mahsur kaldığı açıklandı.

Devamını Oku

Salihi Ortak Operasyonlar Komutanı ile Görüştü

Salihi Ortak Operasyonlar Komutanı ile Görüştü

Irak Türkmen Cephesi Kerkük Milletvekili Erşat Salihi, ITC Başkanı Hasan Turan ve heyetinin Leylan ilçesine giriş yapmalarını engellenmesi üzere, Kerkük Operasyonlar Komutanlığı ile telefon görüşmesi düzenledi.

Devamını Oku

Kerkük Valisi Cuburi, Ankara Saldırısını Kınadı

Kerkük Valisi Cuburi, Ankara Saldırısını Kınadı

Cuburi, Ankara’daki terör saldırısını kınayarak, terör saldırılarının engellenmesi için iş birliğinin yapılmasını istedi.

Devamını Oku

Ankara'daki Saldırıyı Yapan Teröristlerden Birinin Terör Örgütü PKK Üyesi Olduğu Belirlendi

Ankara'daki Saldırıyı Yapan Teröristlerden Birinin Terör Örgütü PKK Üyesi Olduğu Belirlendi

Türkiye İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü önündeki saldırıyı gerçekleştiren teröristlerden birinin terör örgütü PKK üyesi olduğunun belirlendiğini duyurdu.

Devamını Oku

Irak'ın Kuzeyindeki Terörist Hedeflerine Hava Harekatı Düzenlendi

Irak'ın Kuzeyindeki Terörist Hedeflerine Hava Harekatı Düzenlendi

Türkiye Milli Savunma Bakanlığınca (MSB), Irak'ın kuzeyindeki Metina, Hakurk, Kandil ve Gara bölgelerindeki terörist hedeflerine hava harekatı icra edildiği, içinde sorumlu teröristlerin de bulunduğu 20 hedefin imha edildiği duyuruldu.

Devamını Oku

Irak Dışişleri Bakanlığı, Ankara'daki Saldırıyı Kınadı

Irak Dışişleri Bakanlığı, Ankara'daki Saldırıyı Kınadı

Irak Dışişleri Bakanlığı, Ankara'da düzenlenen terör saldırısını şiddetle kınayarak, Türk hükümeti ve halkının yanında olduklarını bildirdi.

Devamını Oku

İspanya'da Eğlence Mekanında Çıkan Yangında 6 Kişi Öldü

İspanya'da Eğlence Mekanında Çıkan Yangında 6 Kişi Öldü

İspanya'nın güneydoğusundaki Murcia kentinde bir eğlence mekanında sabaha karşı çıkan yangında ilk belirlemelere göre, 6 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Devamını Oku

Turan'dan Ankara'daki Patlamayla İlgili Mesaj

Turan'dan Ankara'daki Patlamayla İlgili Mesaj

Irak Türkmen Cephesi Genel Başkanı Hasan Turan, Türkiye'nin Başkaneti Ankara'daki terör saldırısıyla ilgili mesaj yayınladı.

Devamını Oku

Hamdaniye'deki Düğün Salonu Faciasıyla İlgili Yeni Gelişme

Hamdaniye'deki Düğün Salonu Faciasıyla İlgili Yeni Gelişme

İçişleri Bakanlığı Araştırma Komisyonu, Hamdaniya'daki düğün salonunda çıkan yangına havai fişeğin neden olduğunu bildirdi.

Devamını Oku

Başbakan Sudani: Kalkınma Yolu Projesi'nin Irak ve Türkiye'nin Bağlarını Güçlendirecek

Başbakan Sudani: Kalkınma Yolu Projesi'nin Irak ve Türkiye'nin Bağlarını Güçlendirecek

Başbakan Muhammed Şiya es-Sudani, Kalkınma Yolu Projesi'nin Irak ile Türkiye arasındaki ortak bağları güçlendireceğini belirtti.

Devamını Oku

Üst Düzey Askeri Heyet İran'a Gitti

Üst Düzey Askeri Heyet İran'a Gitti

Ulusal Güvenlik Danışmanı Kasım Araci, askeri heyet İran’a ziyaret gerçekleştirdi.

Devamını Oku

Ürdün: İsveç'te Kur'an- Kerim'in Yakılması Nefret ve Şiddeti Körüklüyor

Ürdün: İsveç'te Kur'an- Kerim'in Yakılması Nefret ve Şiddeti Körüklüyor

Ürdün Dışişleri Bakanlığı, İsveç'in Malmö kentinde Kur'an-ı Kerim'in yakılmasının "nefret ve şiddeti körüklediğini" belirterek eylemi kınadı.

Devamını Oku

Türkiye İçişleri Bakanlığı: Patlamanın Kaynağı Terör Saldırısıdır

Türkiye İçişleri Bakanlığı: Patlamanın Kaynağı Terör Saldırısıdır

Türkiye İçişleri Bakanlığı'nın Kızılay binası önünde patlama sesi duyuldu, ardından da silah sesleri geldi. Olay yerine çok sayıda polis ekibi sevk edildi. Bakan Yerlikaya, "Emniyet Genel Müdürlüğü kapısı önüne hafif ticari araçla gelen 2 terörist bombalı saldırı eyleminde bulunmuş, teröristlerden biri kendini patlatmıştır" açıklamasını yaptı.

Devamını Oku

Türkiye'nin Başkenti Ankara'da Patlama

Türkiye'nin Başkenti Ankara'da Patlama

Türkiye İçişleri Bakanlığının Kızılay binası önünde patlama sesi duyuldu, ardından da silah sesleri geldi.

Devamını Oku

Türkiye Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu, Kalkınma Yolu Projesi'nin 2028 Yılında Bitebileceğini Söyledi

Türkiye Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu, Kalkınma Yolu Projesi'nin 2028 Yılında Bitebileceğini Söyledi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Bağdat'ta Iraklı yetkililerle Kalkınma Yolu Projesi'nin önündeki süreçlerin daha hızlı aşılabilmesi konusunu görüştüklerini ifade ederek, bu projenin 2028 yılında bitebileceğini öngördüklerini belirtti.

Devamını Oku

Tunus’ta Pembe Flamingoların Göç Yolundaki Sicumi Göleti Çevre Kirliliğinin Tehdidi Altında

Tunus’ta Pembe Flamingoların Göç Yolundaki Sicumi Göleti Çevre Kirliliğinin Tehdidi Altında

Tunus’ta artan çevre kirliliği, her yıl göç mevsiminde binlerce pembe flamingoya ev sahipliği yapan Sicumi Göleti'ni tehdit ediyor.

Devamını Oku

ABD'de Türkiye Konulu Konferansı Provoke Etmeye Çalışan Ermeni Protestoculara Polis Müdahale Etti

ABD'de Türkiye Konulu Konferansı Provoke Etmeye Çalışan Ermeni Protestoculara Polis Müdahale Etti

ABD'nin Los Angeles şehrinde polis, Yunus Emre Enstitüsü (YEE) ve USC Annenberg İletişim ve Gazetecilik Okulu Kamu Diplomasisi Yüksek Lisans programı ortak sponsorluğunda düzenlenen konferansta sözlü ve fiziksel saldırıda bulunan Ermeni gruba müdahale etti.

Devamını Oku

Erdoğan, Musul'da Hayatını Kaybedenler İçin Sudani'ye Taziye Mesajı Yolladı

Erdoğan, Musul'da Hayatını Kaybedenler İçin Sudani'ye Taziye Mesajı Yolladı

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Musul'da düğün salonunda çıkan yangında hayatını kayebedenler için Başbakan Muhammed Şiya es-Sudani'ye taziye mesajı yolladı.

Devamını Oku

Pentagon İran ve Kuzey Kore'yi "Daimi Tehdit" Olarak Nitelendirdi

Pentagon İran ve Kuzey Kore'yi "Daimi Tehdit" Olarak Nitelendirdi

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), "Kitle İmha Silahlarıyla Mücadele Stratejisi" isimli belgesinde İran ve Kuzey Kore'yi "daimi tehdit" olarak nitelendirdi.

Devamını Oku

Ankara Mamak’ta Binada Doğal Gaz Patlaması Sonucu 1 Kişi Hayatını Kaybetti

Ankara Mamak’ta Binada Doğal Gaz Patlaması Sonucu 1 Kişi Hayatını Kaybetti

Ankara'nın Mamak ilçesinde 6 katlı apartmanın girişinde doğal gaz patlaması sonucu yangın çıktı, 1 kişi yaşamını yitirdi.

Devamını Oku

Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva Bakü'de Son Yolculuğuna Uğurlandı

Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva Bakü'de Son Yolculuğuna Uğurlandı

Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva'nın cenazesi, Bakü'deki 2. Fahri Hıyaban'da toprağa verildi.

Devamını Oku

Brent Petrolün Varil Fiyatı 93,03 Dolar

Brent Petrolün Varil Fiyatı 93,03 Dolar

Brent petrolün varili uluslararası piyasalarda 93,03 dolardan işlem görüyor.

Devamını Oku

Musul’daki Düğün Salonu Yangınında Yaralananlardan 4 Kişi Tedavi İçin Türkiye’ye Gönderildi

Musul’daki Düğün Salonu Yangınında Yaralananlardan 4 Kişi Tedavi İçin Türkiye’ye Gönderildi

Musul'da düğün salonunda çıkan yangında yaralananlardan 4 kişinin tedavi için Türkiye’ye gönderildiği bildirildi.

Devamını Oku

Türkiye Milli Güvenlik Kurulundan ''Kerkük'' Açıklaması

Türkiye Milli Güvenlik Kurulundan ''Kerkük'' Açıklaması

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılan MGK toplantısının ardından bildiri yayımlandı.

Devamını Oku

Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva Yaşamını Yitirdi

Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva Yaşamını Yitirdi

Azerbaycan Milli Meclisi Kültür Komisyonu Başkanı Milletvekili Ganire Paşayeva hayatını kaybetti.

Devamını Oku

Stoltenberg'den Kiev'de, Ukrayna'ya "Desteğe Devam" Vurgusu

Stoltenberg'den Kiev'de, Ukrayna'ya "Desteğe Devam" Vurgusu

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Ukrayna güçlerinin giderek mesafe kat ettiğini belirterek, Kiev'e "desteğe devam" mesajı verdi.

Devamını Oku

Rus Markası Lada Otomobiller Etiyopya'da Üretilecek

Rus Markası Lada Otomobiller Etiyopya'da Üretilecek

Rus otomobil markası Lada'nın Etiyopya'da üretim yapacağı ve bölge ülkelerde satışa sunulacağı bildirildi.

Devamını Oku

"Dönüşümlü Eğitim"i Protesto Eden Batı Trakyalıların Talepleri Kabul Edildi

"Dönüşümlü Eğitim"i Protesto Eden Batı Trakyalıların Talepleri Kabul Edildi

Batı Trakya'da İskeçe Azınlık Ortaokulu ve Lisesi'nde zorunlu tutulan sabahçı ve öğlenci uygulamasına karşı başlatılan protestoların ardından yetkililer, eylemcilerin taleplerini kabul etti.

Devamını Oku

streaminga

egitimc

2 Ekim Pazartesi 2023

01:00 İlahi Sesler    
01:20 Ed Stafford ile Ölüme Terk Edilmek
02:10 Çalgıların Dilinden Derin Kökler  
03:00 Usta Eller Masalı
03:30 Umudumuz Şaban
05:00 İnançlar ve Yaşamlar
05:30 Elde Var Hayat    
07:00 Mukabele - Hafız  
08:00 Sanayi Savaşları
09.00 Sabah Haberleri
09:25 Çizgi Film
10:00 Önce Sağlık
10:45 El Sanatları  
11:00 Osmanlı Tokadı  
13:00 Öğle Haberleri
13:30 Tövbeler Olsun  
16:00 Türkmeneli Mutfağı - Canlı
17:00 Çizgi Film
18:00 Bir Ömür Böyle Geçti
19:00 Bir Kış Öyküsü
19:30 Ana Haber
20:40 Sevda Kuşun Kanadında
23:15 Suyun İzinde
00:00 Gece Haberleri

 

 
  • Pazartesi
akbank bor sorgulama finansbank bor sorgulama tebbank bor sorgulama halkbank bor sorgulama ibank bor sorgulama