Pazartesi, 18 Eylül 2023 16:25

Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin: "Kalkınma Yolu Projesi, Çok Stratejik Bir Proje"

Irak Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin, Türkiye-Irak ilişkilerinde işbirliğini vurgulayarak, "Türkiye'yle çok taraflı ilişkilerimiz bulunuyor. Proje (Kalkınma Yolu Projesi) ise çok stratejik bir proje. Irak'ın güneyini, Basra'yla ve Türkiye'yle, buradan Avrupa'yla bağlamayı hedefliyor. Hem Irak için hem de tüm bölge için çok önemli bir proje." dedi.

 

Birleşmiş Milletler (BM) 78. Genel Kurulu için New York'ta bulunan Irak Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Hüseyin, Anadolu Ajansı (AA) muhabirinin sorularını yanıtladı.

Hüseyin, Kalkınma Yolu Projesi, terör örgütü PKK'yla mücadele ve enerji ile güvenlik işbirliği hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

- "Türkiye-Irak Kalkınma Yolu Projesi çok stratejik bir proje"

Hüseyin, Türkiye-Irak Kalkınma Yolu Projesi'ne değinerek, "Türkiye'yle çok taraflı ilişkilerimiz bulunuyor. Proje ise çok stratejik bir proje. Irak'ın güneyini, Basra'yla ve Türkiye'yle, buradan Avrupa'yla bağlamayı hedefliyor. Hem Irak için hem de tüm bölge için çok önemli bir proje." ifadesini kullandı.

"Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Bağdat'a ve genel olarak Irak'a gelmesini hevesle bekliyoruz." diyen Hüseyin, halihazırda iki ülke arasındaki ilişkilerin iyi düzeyde olduğunu ve Erdoğan'ın ziyaretinin ilişkilere ilave ivme katacağını, bağları güçlendireceğini kaydetti.

Hüseyin, düzenlenmesi planlanan ziyarete ilişkin büyük beklentilerin olduğuna işaret ederek, şöyle devam etti:

"Türkiye ile Irak arasındaki ilişkilerin çok boyutlu olduğunu dile getirdik, farklı alanlar var. Biz işbirliği yaptığımız alanları geliştirmeyi umuyoruz. Birlikte çözmemiz gereken bazı sorunlar da mevcut. Bu alanlarda daha fazla işbirliği yapmalıyız, özellikle güvenlik alanında. Bu çerçevede ilişkilerimizi etkileyen bir sorun bulunduğunu dile getirebilirim ancak müzakere ve diyalogla bunu çözme konusunda kararlıyız. İki temel husus var. Birincisi; Irak, Ceyhan'dan geçen petrol boru hattından halihazırda ihracat yapamıyor. İkincisi ise Paris'teki tahkim süreciyle ilgili. Türkiye, bu süreci tatmin edici bulmuyor.

Neticede, oturup söz konusu sorunlara birlikte çare bulmalıyız. Bir seçenek, iki hususu birbirinden ayıracağız ve Paris süreci ile boru hattı arasında bağlantı kurulmayacak. Eğer boru hattının açılması ile Irak Kürdistanı'nın petrol ihracatı ve Paris süreci arasında bağlantı kurulmaya devam edilecekse de görüşüp bir yol bulmalıyız. Boru hattının kapanması Irak için büyük güçlük teşkil ediyor. Irak Kürdistan bölgesi, bu nedenle günde yaklaşık 400 bin varil ihracatı yapamıyor, özellikle petrol fiyatlarının çok yüksek seyrettiği bu günlerde, bu durum Irak ve Irak Kürdistanı'na mali kayıp anlamına geliyor."

- "(İran rejimi karşıtı) Gruplar, inşa edilen 5 mülteci kampına yerleştirildi"

Hüseyin, İran’ın Irak topraklarındaki bazı örgütlerin yerinin değiştirilmesi için verilen sürenin 19 Eylül'de dolarken, son duruma ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

"Birkaç gün önce Tahran'daydım. Uzun ve verimli görüşmeler gerçekleştirdim. Hem mevkidaşımla hem de İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile verimli bir görüşme yaptım. Görüşmelerin bir kısmı, söz konusu verilen süre ve Irak Kürdistanı'nda bu gruplara nasıl muamele ettiğimizle ilgiliydi. Bağdat ve Tahran arasında bir güvenlik anlaşması bulunuyor. Aynı zamanda Bağdat ve Erbil arasında da bu gruplara nasıl davranılacağı yönünde işbirliği mevcut.

Kürt Bölgesel Yönetimi, Irak federal hükümetiyle işbirliği yaparak sınırda askeri faaliyet gösteren bazı grupları ikna edebildi. Söz konusu gruplar, inşa edilen 5 mülteci kampına yerleştirildi. Onlara mülteci muamelesi yapıyoruz. Irak Anayasa'sına bağlıyız. Anayasamız, hiçbir örgüt ya da grubun Irak topraklarından komşu ülkelere saldırı düzenlemesine izin vermiyor. Bu gruplarla, Anayasamız çerçevesinde mücadele ediyoruz. Ancak çok şükür İran tarafıyla yürüttüğümüz olumlu diyalog sonucunda da saldırıları durdurabildik."

- "Türkiye'nin PKK mevcudiyetinden duyduğu rahatsızlığı anlıyoruz"

Türkiye ile Irak arasında güvenlik işbirliğinin güçlendirilmesi için çalışmalar yürütülürken, terör örgütü PKK'yı etkisiz hale getirme çabaları hakkında konuşan Hüseyin, "Anayasa, hiçbir grup ya da örgütün başka bir ülke hilafına Irak topraklarında faaliyet göstermesine izin vermez. PKK'nın Irak topraklarındaki faaliyetleri konusunda tutumumuz net." diye konuştu.

Hüseyin, "Türkiye'nin sınıra yakın yerlerde PKK mevcudiyetinden duyduğu rahatsızlığı anlıyoruz." diyerek, Irak federal hükümetinin, bölgesel yönetimin ve Türkiye'nin birlikte oturarak bir plan tasarlaması gerektiğinin altını çizdi.

Konunun iki taraf için de çözüme kavuşmasını istediklerine işaret eden Hüseyin, çözümün Türkiye ve Irak arasında barışçıl müzakereler yürütmekten geçtiğini dile getirdi.

Hüseyin, PKK'yı neden terör örgütü ilan etmediğine ilişkin soru üzerine şunları kaydetti:

"Biz, Türk hükümetinin görüşlerini dikkate alıyoruz ve endişelerini gidermeye çalışıyoruz. Asıl mesele, nasıl işbirliği yapabiliriz? Bu sorunu çözmek için Irak federal hükümeti, bölgesel yönetim ve Türkiye nasıl işbirliği yürütebilir ve ortak plan tasarlayabilir? Farklı yöntemler mevcut. Örneğin; İran'la bir güvenlik anlaşması üzerinde anlaştık. Türk tarafıyla da bu seçeneği görüşebiliriz. Hem Türkiye'nin güvenliğini sağlayıp hem de Irak'ın egemenliğini korumak için ne yapabiliriz? Müzakerelerle bu sorunu çözmek için anlaşmaya varacağımıza inanıyorum."

- "Kerkük, tüm kesimlerin birlikte yaşadığı bir şehir olmalı"

Hüseyin, Kerkük'te yaşanan olaylardan kimin fayda sağladığını tespit etmeye çalışmadığını ancak genel anlamda demokrasiye, toplumun farklı kesimlerinin birlikte yaşamına karşı çıkanların ön plana çıktığını belirtti.

Kerkük'ün, Irak'ın bir parçası olarak barış şehri olmaya devam etmesi gerektiğini vurgulayan Hüseyin, "Tüm Irak toplumunun kesimlerinin birlikte yaşadığı bir şehir olmalı. Bu sorunları yaratanlar, demokrasi ve barışa karşı çıkanlar." ifadelerini kullandı.

Hüseyin, Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani'nin ABD Başkanı Joe Biden'la yakın zamanda bir görüşmesi olup olmayacağına ilişkin "Halihazırda ikili arasında planlanmış resmi bir görüşme bulunmuyor. Ancak ben, mevkidaşım Antony Blinken'la bir görüşme gerçekleştireceğim." dedi.

Okunma 129 defa

Diğer Haberler

Ankara'daki Saldırıyı Düzenleyen Teröristin Kimliği Belirlendi

Ankara'daki Saldırıyı Düzenleyen Teröristin Kimliği Belirlendi

Türkiye İçişleri Bakanlığı, Ankara'daki saldırıyı gerçekleştiren teröristlerden birinin PKK/KCK üyesi Kanivar Erdal kod adlı Hasan Oğuz olduğunu açıkladı. Diğer teröristin kimlik belirleme çalışmaları devam ediyor.

Devamını Oku

2023 Nobel Tıp Ödülü'nün Sahibi Belli Oldu

2023 Nobel Tıp Ödülü'nün Sahibi Belli Oldu

2023 Nobel Tıp Ödülü'nü koronavirüs aşılarının geliştirilmesine katkı sunan Macar asıllı Katalin Kariko ve ABD'li Drew Weissman kazandı.

Devamını Oku

Kerkük Operasyonlar Komutanlığı'ndan Bir Heyet Turan'ı Ziyaret Etti

Kerkük Operasyonlar Komutanlığı'ndan Bir Heyet Turan'ı Ziyaret Etti

ITC Genel Başkanı: "Federal olarak Kerkük'ün güvenliğini desteklemeye devam edeceğiz, Türkmenler bölgenin güveniğini destekliyor."

Devamını Oku

Irak-Türkiye Petrol Boru Hattı Bu Hafta Faaliyete Geçecek

Irak-Türkiye Petrol Boru Hattı Bu Hafta Faaliyete Geçecek

Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle zarar gören Irak-Türkiye Petrol Boru Hattı'nı bu hafta içinde faaliyete geçireceklerini bildirdi.

Devamını Oku

2007'deki Dağlıca Saldırısının Planlayıcısı Müzdelif Taşkın, Suriye'nin Kuzeyindeki Kamışlı'da Etkisiz Hale Getirildi

2007'deki Dağlıca Saldırısının Planlayıcısı Müzdelif Taşkın, Suriye'nin Kuzeyindeki Kamışlı'da Etkisiz Hale Getirildi

MİT, terör örgütü PKK'nın sözde Suriye genel asayiş sorumlusu, 2007'deki Dağlıca saldırısının planlayıcısı Müzdelif Taşkın'ı, Suriye'nin kuzeyindeki Kamışlı'da etkisiz hale getirdi.

Devamını Oku

Meksika'da Kilisenin Çatısı Çöktü: 7 Kişi Öldü, 30 Kişi Enkaz Altında

Meksika'da Kilisenin Çatısı Çöktü: 7 Kişi Öldü, 30 Kişi Enkaz Altında

Meksika'da bir kilisenin çatısının çökmesi sonucu 7 kişinin öldüğü, 30 kişinin de enkazda mahsur kaldığı açıklandı.

Devamını Oku

Salihi Ortak Operasyonlar Komutanı ile Görüştü

Salihi Ortak Operasyonlar Komutanı ile Görüştü

Irak Türkmen Cephesi Kerkük Milletvekili Erşat Salihi, ITC Başkanı Hasan Turan ve heyetinin Leylan ilçesine giriş yapmalarını engellenmesi üzere, Kerkük Operasyonlar Komutanlığı ile telefon görüşmesi düzenledi.

Devamını Oku

Kerkük Valisi Cuburi, Ankara Saldırısını Kınadı

Kerkük Valisi Cuburi, Ankara Saldırısını Kınadı

Cuburi, Ankara’daki terör saldırısını kınayarak, terör saldırılarının engellenmesi için iş birliğinin yapılmasını istedi.

Devamını Oku

Ankara'daki Saldırıyı Yapan Teröristlerden Birinin Terör Örgütü PKK Üyesi Olduğu Belirlendi

Ankara'daki Saldırıyı Yapan Teröristlerden Birinin Terör Örgütü PKK Üyesi Olduğu Belirlendi

Türkiye İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü önündeki saldırıyı gerçekleştiren teröristlerden birinin terör örgütü PKK üyesi olduğunun belirlendiğini duyurdu.

Devamını Oku

Irak'ın Kuzeyindeki Terörist Hedeflerine Hava Harekatı Düzenlendi

Irak'ın Kuzeyindeki Terörist Hedeflerine Hava Harekatı Düzenlendi

Türkiye Milli Savunma Bakanlığınca (MSB), Irak'ın kuzeyindeki Metina, Hakurk, Kandil ve Gara bölgelerindeki terörist hedeflerine hava harekatı icra edildiği, içinde sorumlu teröristlerin de bulunduğu 20 hedefin imha edildiği duyuruldu.

Devamını Oku

Irak Dışişleri Bakanlığı, Ankara'daki Saldırıyı Kınadı

Irak Dışişleri Bakanlığı, Ankara'daki Saldırıyı Kınadı

Irak Dışişleri Bakanlığı, Ankara'da düzenlenen terör saldırısını şiddetle kınayarak, Türk hükümeti ve halkının yanında olduklarını bildirdi.

Devamını Oku

İspanya'da Eğlence Mekanında Çıkan Yangında 6 Kişi Öldü

İspanya'da Eğlence Mekanında Çıkan Yangında 6 Kişi Öldü

İspanya'nın güneydoğusundaki Murcia kentinde bir eğlence mekanında sabaha karşı çıkan yangında ilk belirlemelere göre, 6 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Devamını Oku

Turan'dan Ankara'daki Patlamayla İlgili Mesaj

Turan'dan Ankara'daki Patlamayla İlgili Mesaj

Irak Türkmen Cephesi Genel Başkanı Hasan Turan, Türkiye'nin Başkaneti Ankara'daki terör saldırısıyla ilgili mesaj yayınladı.

Devamını Oku

Hamdaniye'deki Düğün Salonu Faciasıyla İlgili Yeni Gelişme

Hamdaniye'deki Düğün Salonu Faciasıyla İlgili Yeni Gelişme

İçişleri Bakanlığı Araştırma Komisyonu, Hamdaniya'daki düğün salonunda çıkan yangına havai fişeğin neden olduğunu bildirdi.

Devamını Oku

Başbakan Sudani: Kalkınma Yolu Projesi'nin Irak ve Türkiye'nin Bağlarını Güçlendirecek

Başbakan Sudani: Kalkınma Yolu Projesi'nin Irak ve Türkiye'nin Bağlarını Güçlendirecek

Başbakan Muhammed Şiya es-Sudani, Kalkınma Yolu Projesi'nin Irak ile Türkiye arasındaki ortak bağları güçlendireceğini belirtti.

Devamını Oku

Üst Düzey Askeri Heyet İran'a Gitti

Üst Düzey Askeri Heyet İran'a Gitti

Ulusal Güvenlik Danışmanı Kasım Araci, askeri heyet İran’a ziyaret gerçekleştirdi.

Devamını Oku

Ürdün: İsveç'te Kur'an- Kerim'in Yakılması Nefret ve Şiddeti Körüklüyor

Ürdün: İsveç'te Kur'an- Kerim'in Yakılması Nefret ve Şiddeti Körüklüyor

Ürdün Dışişleri Bakanlığı, İsveç'in Malmö kentinde Kur'an-ı Kerim'in yakılmasının "nefret ve şiddeti körüklediğini" belirterek eylemi kınadı.

Devamını Oku

Türkiye İçişleri Bakanlığı: Patlamanın Kaynağı Terör Saldırısıdır

Türkiye İçişleri Bakanlığı: Patlamanın Kaynağı Terör Saldırısıdır

Türkiye İçişleri Bakanlığı'nın Kızılay binası önünde patlama sesi duyuldu, ardından da silah sesleri geldi. Olay yerine çok sayıda polis ekibi sevk edildi. Bakan Yerlikaya, "Emniyet Genel Müdürlüğü kapısı önüne hafif ticari araçla gelen 2 terörist bombalı saldırı eyleminde bulunmuş, teröristlerden biri kendini patlatmıştır" açıklamasını yaptı.

Devamını Oku

Türkiye'nin Başkenti Ankara'da Patlama

Türkiye'nin Başkenti Ankara'da Patlama

Türkiye İçişleri Bakanlığının Kızılay binası önünde patlama sesi duyuldu, ardından da silah sesleri geldi.

Devamını Oku

Türkiye Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu, Kalkınma Yolu Projesi'nin 2028 Yılında Bitebileceğini Söyledi

Türkiye Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu, Kalkınma Yolu Projesi'nin 2028 Yılında Bitebileceğini Söyledi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Bağdat'ta Iraklı yetkililerle Kalkınma Yolu Projesi'nin önündeki süreçlerin daha hızlı aşılabilmesi konusunu görüştüklerini ifade ederek, bu projenin 2028 yılında bitebileceğini öngördüklerini belirtti.

Devamını Oku

Tunus’ta Pembe Flamingoların Göç Yolundaki Sicumi Göleti Çevre Kirliliğinin Tehdidi Altında

Tunus’ta Pembe Flamingoların Göç Yolundaki Sicumi Göleti Çevre Kirliliğinin Tehdidi Altında

Tunus’ta artan çevre kirliliği, her yıl göç mevsiminde binlerce pembe flamingoya ev sahipliği yapan Sicumi Göleti'ni tehdit ediyor.

Devamını Oku

ABD'de Türkiye Konulu Konferansı Provoke Etmeye Çalışan Ermeni Protestoculara Polis Müdahale Etti

ABD'de Türkiye Konulu Konferansı Provoke Etmeye Çalışan Ermeni Protestoculara Polis Müdahale Etti

ABD'nin Los Angeles şehrinde polis, Yunus Emre Enstitüsü (YEE) ve USC Annenberg İletişim ve Gazetecilik Okulu Kamu Diplomasisi Yüksek Lisans programı ortak sponsorluğunda düzenlenen konferansta sözlü ve fiziksel saldırıda bulunan Ermeni gruba müdahale etti.

Devamını Oku

Erdoğan, Musul'da Hayatını Kaybedenler İçin Sudani'ye Taziye Mesajı Yolladı

Erdoğan, Musul'da Hayatını Kaybedenler İçin Sudani'ye Taziye Mesajı Yolladı

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Musul'da düğün salonunda çıkan yangında hayatını kayebedenler için Başbakan Muhammed Şiya es-Sudani'ye taziye mesajı yolladı.

Devamını Oku

Pentagon İran ve Kuzey Kore'yi "Daimi Tehdit" Olarak Nitelendirdi

Pentagon İran ve Kuzey Kore'yi "Daimi Tehdit" Olarak Nitelendirdi

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), "Kitle İmha Silahlarıyla Mücadele Stratejisi" isimli belgesinde İran ve Kuzey Kore'yi "daimi tehdit" olarak nitelendirdi.

Devamını Oku

Ankara Mamak’ta Binada Doğal Gaz Patlaması Sonucu 1 Kişi Hayatını Kaybetti

Ankara Mamak’ta Binada Doğal Gaz Patlaması Sonucu 1 Kişi Hayatını Kaybetti

Ankara'nın Mamak ilçesinde 6 katlı apartmanın girişinde doğal gaz patlaması sonucu yangın çıktı, 1 kişi yaşamını yitirdi.

Devamını Oku

Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva Bakü'de Son Yolculuğuna Uğurlandı

Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva Bakü'de Son Yolculuğuna Uğurlandı

Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva'nın cenazesi, Bakü'deki 2. Fahri Hıyaban'da toprağa verildi.

Devamını Oku

Brent Petrolün Varil Fiyatı 93,03 Dolar

Brent Petrolün Varil Fiyatı 93,03 Dolar

Brent petrolün varili uluslararası piyasalarda 93,03 dolardan işlem görüyor.

Devamını Oku

Musul’daki Düğün Salonu Yangınında Yaralananlardan 4 Kişi Tedavi İçin Türkiye’ye Gönderildi

Musul’daki Düğün Salonu Yangınında Yaralananlardan 4 Kişi Tedavi İçin Türkiye’ye Gönderildi

Musul'da düğün salonunda çıkan yangında yaralananlardan 4 kişinin tedavi için Türkiye’ye gönderildiği bildirildi.

Devamını Oku

Türkiye Milli Güvenlik Kurulundan ''Kerkük'' Açıklaması

Türkiye Milli Güvenlik Kurulundan ''Kerkük'' Açıklaması

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılan MGK toplantısının ardından bildiri yayımlandı.

Devamını Oku

Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva Yaşamını Yitirdi

Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva Yaşamını Yitirdi

Azerbaycan Milli Meclisi Kültür Komisyonu Başkanı Milletvekili Ganire Paşayeva hayatını kaybetti.

Devamını Oku

Stoltenberg'den Kiev'de, Ukrayna'ya "Desteğe Devam" Vurgusu

Stoltenberg'den Kiev'de, Ukrayna'ya "Desteğe Devam" Vurgusu

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Ukrayna güçlerinin giderek mesafe kat ettiğini belirterek, Kiev'e "desteğe devam" mesajı verdi.

Devamını Oku

Rus Markası Lada Otomobiller Etiyopya'da Üretilecek

Rus Markası Lada Otomobiller Etiyopya'da Üretilecek

Rus otomobil markası Lada'nın Etiyopya'da üretim yapacağı ve bölge ülkelerde satışa sunulacağı bildirildi.

Devamını Oku

streaminga

egitimc

2 Ekim Pazartesi 2023

01:00 İlahi Sesler    
01:20 Ed Stafford ile Ölüme Terk Edilmek
02:10 Çalgıların Dilinden Derin Kökler  
03:00 Usta Eller Masalı
03:30 Umudumuz Şaban
05:00 İnançlar ve Yaşamlar
05:30 Elde Var Hayat    
07:00 Mukabele - Hafız  
08:00 Sanayi Savaşları
09.00 Sabah Haberleri
09:25 Çizgi Film
10:00 Önce Sağlık
10:45 El Sanatları  
11:00 Osmanlı Tokadı  
13:00 Öğle Haberleri
13:30 Tövbeler Olsun  
16:00 Türkmeneli Mutfağı - Canlı
17:00 Çizgi Film
18:00 Bir Ömür Böyle Geçti
19:00 Bir Kış Öyküsü
19:30 Ana Haber
20:40 Sevda Kuşun Kanadında
23:15 Suyun İzinde
00:00 Gece Haberleri

 

 
  • Pazartesi
akbank bor sorgulama finansbank bor sorgulama tebbank bor sorgulama halkbank bor sorgulama ibank bor sorgulama