ABD, Irak'taki 14 bankanın dolarla işlem yapmasını yasakladı

27.07.2023
ABD, Irak'taki 14 bankanın dolarla işlem yapmasını yasakladı

ABD Hazine Bakanlığı ve New York Merkez Bankası, Irak'taki 14 bankanın dolarla işlem yapmasını yasakladı. Wall Street Journal'da yer alan bir habere göre, ismi açıklanmayan bir ABD yetkilisi tarafından önemli bir açıklama yapıldı. Açıklamada, Irak bankalarının kara para akladığı ve hileli işlemler yaptığı tespit edildi. Yetkili, aklanan fonların İran'ın lehine olan kişilere gittiği şüphesiyle güçlü nedenler olduğunu belirtti.
Bu yaptırımların ardından Irak dinarının değerinin düştüğü ifade edildi. Al Jazeera'nın haberine göre, çarşamba günü Irak Merkez Bankası'nın önünde toplanan göstericiler, Irak hükümetine müdahale etmesini talep ederek protesto düzenledi.
Irak Merkez Bankası yetkilileri, ABD'nin son yaptırımlarının önceden uygulanan sekiz bankaya ek olarak geldiğini ve Irak'taki 72 bankanın neredeyse üçte birinin kara listeye alındığını söyledi.
Bu yasaklama sonucunda doların piyasa kurunun son iki günde 1.470 dinardan 1.570 dinara yükseldiği belirtildi.
Protestoların, 2021 yılında kitlesel protesto gösterileri başlatan ve hükümetin enflasyonu durdurmaya yönelik adımlar atmasını isteyen Thuwar Tishreen (Ekim Devrimcileri) grubu tarafından düzenlendiği bildirildi.