Araci ile Kalın bir araya geldi

23.01.2024
Araci ile Kalın bir araya geldi

Ulusal Güvenlik Danışmanı Kasım El Araci’nin basın ofisiinden yapılan açıklamaya göre, el-Araci, Türkiye Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı İbrahim Kalın ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Güvenlikle ilgili son gelişmeler ve iki ülke arasındaki güvenlik ve istihbarat iş birliğinin ele alındığı görüşmede, Gazze şeridinde devam eden savaşın durdurulması konuları da masaya yatırıldı.

Açıklamaya göre Araci görüşme sırasında Bağdat ile Ankara arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi ve geliştirilmesinin önemini vurgulayarak, tüm sorunların diyalog ve diplomasi yoluyla çözülebileceğine dikkat çekti.

Açıklamanın devamında Araci, Başbakan Muhammed Şiya Sudani'nin, Irak'ın komşu ülkeleri ile arasındaki ilişkilerin bozulmasına izin vermeyeceğini vurguladı.

Türkiye Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı İbrahim Kalın ise, ülkesinin, kendi birlik ve egemenliğini önemsediği gibi aynı şekilde Irak'ın toprak bütünlüğünü ve egemenliğine de önemsediğini vurguladı.

Kalın ayrıca, Türkiye'nin Irak'a terör, uyuşturucu ve insan kaçakçılığıyla mücadele dosyalarında verdiği desteğin yanı sıra iki ülke arasındaki ortak su konusunda da devam eden iş birliğine değindi.