Başbakan Sudani, Süleymaniye'den önemli açıklamalarda bulundu

15.03.2023
Başbakan Sudani, Süleymaniye'den önemli açıklamalarda bulundu

Başbakan Muhammed Şiya es-Sudani, bugün Süleymaniye kentinde düzenlenen foruma katılarak açıklamalarda bulundu.

Başbakan Muhammed Şiya es-Sudani Süleymaniye Formu'a katılarak bulunduğu açıklamalarda, hükümetinin vatandaşlar için hizmet odaklı bir bakanlık programını oluşturduğunu ve birçok programın başarılı bir şekilde tamamlandığını söyledi.

Başbakan Şudani, Irak'ın tarihinde ilk kez 3 senelik (2023, 2024, 2025) bütçe tasarısının düzenlendiğini belirterek, özel sektörün kalkınması, yolsuzluğun kökünü kazıyarak ve çalınan paraların geri getirilmesi için yoğun bir şekilde çalışacağını belirtti.

Aynı zaman Başbakan Muhammed Şiya es-Sudani, kurulan bütçenin geliri düşük ailelere kapı olacağını, Erbil ziyaretinin verimli olduğunu dile getirirken, komşu ülkelerle iyi ilişkilerin inşa edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Sudani açıklamasının devamında, Irak'ın ABD'ye stratejik ortak gözünde baktığını, Irak'ın istikrarı bölgenin ıstikrarı demek olduğunun altını çizdi.

Irak'ın çatışmalardan uzak kalmasını ve sınır muhafızlarının desteklenmesinne değinen Sudani, Irak'ın asla parçalanmayacağını ve komşu ülkeleri tehdit edecek bir saha olacağına asla müsaade etmeyeceğini ifade etti.

Başbakan Muhammed Şiya es-Sudani bugün Süleymaniye kentine giderek, Süleymaniye Formu'na katıldı. Sudani ve beraberindeki heyet KYB Başkanı Bafıl Talabani ve birçok yetkiliyle görüştü. Sudani, dün Erbil'i ziyaret ederek IKBY Hükümetiyle birçok konuyu ele almıştı.