Birleşmiş Milletler'den Rusya'ya Teşekkür Mesajı

BM Genel sekreterin baş sözcüsü yaptığı açıklamada, BM'nin Rusya'nın Zaporozhye nükleer santralini denetlemeye gelen Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) ekibini koruma çabalarından memnun olduğunu söyledi.

02.09.2022
Birleşmiş Milletler'den Rusya'ya Teşekkür Mesajı

Birleşmiş Milletler Genel sekreterin baş sözcüsü yaptığı açıklamada, BM'nin Rusya'nın Zaporozhye nükleer santralini denetlemeye gelen Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) ekibini koruma çabalarından memnun olduğunu söyledi.

Stephane Dujarric New York'ta gazetecilere Moskova'nın yorumları hakkında soru sorulduğunda , "Rusya Federasyonu'nun müfettişlerimizi güvende tutmak için yapması gerekeni yapmasından memnunuz" dedi.

"Herhangi bir BM misyonunda olduğu gibi, BM personelini güvende tutmak belirli bir alanı kontrol edenlerin sorumluluğundadır" diye ekledi ve güvenlik görevlilerine teşekkür etti.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) heyeti, geçtiğimiz mart ayından bu yana Rusya’nın kontrolünde bulunan Avrupa'nın en büyük nükleer santrali Zaporijya Nükleer Santrali’ndeki ilk günkü incelemelerini tamamladı.

UAEA heyetinin büyük bir kısmı 3 saatlik çalışmanın ardından nükleer santralden ayrılırken, heyette bulunan teknik ekibin santralde kaldığı ifade edildi.

Heyetin 3 Eylül'e kadar incelemelerini sürdürmesi planlanıyor UAEA Başkanı Rafael Grossi santral girişinde gazetecilere verdiği demeçte, santrale ulaşmak için yoğun çaba harcadıklarını ifade ederek, "Evet, santrale ulaşmak kolay olmadı. Ama bizim gelmemiz önemliydi. Bizim için iş şimdi başlıyor. Bir ön değerlendirme yaptık. Özveri gösterenleri görüyoruz. Santral personel ve yönetimi zor koşullara rağmen işlerinde çok profesyoneller" dedi.