Çelebi, yangının yaşandığı Erbil'deki Kayseri Çarşısı'nı ziyaret etti

10.05.2024
Çelebi, yangının yaşandığı Erbil'deki Kayseri Çarşısı'nı ziyaret etti

Türkmen Milli İrade Partisi Başkanı Mahmut Çelebi, geçtiğimiz günlerde Erbil'in tarihi Kayseri çarşısında meydana gelen yangın yerini ziyaret etti. 

Mahmut Çelebi, ziyareti kapsamında, mağdur esnaflarla bir araya gelerek, yangın hakkında bilgi aldı.  Esnafların dükkanlarında meydana gelen hasarın nasıl taviz edileceğini ve nelerin yapılmasını ele aldı. Mahmut Çelebi, esnaflarla tek tek görüşüp şikayetlerini dinledi. Erbil halkının ne derece sabırlı, inançlı tarihine layık bir millet olduğunu ve hiç yılmadığını gördüm bu da bize büyük moral olmuştu dedi.

Türkmen Milli İrade Partisi Başkanı Mahmut Çelebi Ziyaret sırasında ayrıca yaptığı açıklamada, Erbil'in Tarihi Kayseri Çarşısı bize ecdatlarımızdan kalan yadigardır, bu çarşının temelini Sultan Muzafferdin Gökbörü atmıştır. Dolayısıyla bizim için kutsal ve büyük değer taşıyan bir anıttır. Çelebi, Yangın felaketi hakkında şunları söyledi; Kayseri Çarşısı’nda her yerde Mobese kameraların bulunduğunu ve 24 saat boyunca asayiş ve emniyet birimleri tarafından denetlenip nöbet tutulduğunu biliyoruz, eminin ki bu güçlü denetim en kısa zamanda yangının gerçek nedeni, nasıl olduğunu kamuoyuna en küçük detayına kadar bize ve mağdurlara bildireceklerdir. Duamız ve temennimiz budur ki bu korkunç hadise fiili faili olmamasıdır zira bu büyük fitne sayılır ama bununla beraber müsterihim ki hükümet öyle bir şey eğer hasıl olmuşsa mutlaka suçluları bulup en ağır cezayı verecektir.

Çelebi demecinde

‘’Felaketi önlemek ve esnafın tavizi içinde yine büyük ölçüde mutlak inancım odur ki hükumet elinden geleni yapacaktır. Bizde kendi cihetimizden bütün çabalarımız seferber ediyoruz gereken her yere müracaatları bulunduk ve bulunuyoruz bu mağduriyeti ortadan kaldırmak için en kısa zamanda yardım eli bölgemize ve güzel Erbil’imize Kayseri Çarşısı’na ulaşsın. Allah yar ve yardımcımız olsun.'' dedi