Emeklilik Kurumu, Anbar'da uygun olmayan kişilere ödenen 820 milyar Irak dinarını geri alıyor

Emeklilik Kurumu, Anbar ilinde uygun olmayan kişilere ödenen emekli maaşları ve farklar için 820 milyar Irak dinarını geri almak için ilgili resmi makamlara başvurdu.

23.07.2023
Emeklilik Kurumu, Anbar'da uygun olmayan kişilere ödenen 820 milyar Irak dinarını geri alıyor

Kurumun başkanı Maher Hüseyin Raşid Al-Bayati, resmi gazeteye verdiği demeçte, "Başbakan Muhammed Siya El-Sudani'nin bu yılın Şubat ayında emeklilerin desteklenmesi paketini başlatmasından bu yana tamamlanan emeklilik işlemleri sayısının 46,942 olduğunu ve bu işlemlerle ilgili 13 hedef içeren adımın atıldığını belirtti. Bu adımların amacı, emeklilere yönelik zorlukları azaltmaktır."
Ayrıca, "Kurumunun, şehitler ve mahkumlarla ilgili yasalara uygun olmadığı tespit edilen kişilere ödenen 820 milyar dinarı geri almak için ilgili makamlarla iletişim halinde olduğunu ve emeklilikle ilgili 16,717 ödemenin, şehitler ve Anbar ili emeklilik kurumu içindeki 22,910 ödemenin iptal edildiğini" söyledi.
Al-Bayati, "Yüksek Yargı Konseyi, Başsavcılık, Mali Denetim Divanı ve Başbakanlık Ofisi ile iş birliği yaparak ödenen miktarların geri alınması konusunda çalıştıklarını ve tüm işlemlerin yasal önlemlerin alınması için takip edildiğini" açıkladı.