Erdoğan: Kendi milli güvenliğimizin gerektirdiği adımları atmayı sürdüreceğiz

13.10.2023
Erdoğan: Kendi milli güvenliğimizin gerektirdiği adımları atmayı sürdüreceğiz

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Kongre Merkezi'nde Türkiye-Afrika 4. İş ve Ekonomi Forumu Kapanış Töreni'nde konuştu.

"Afrika, Türk milletinin kalbinde olduğu kadar ülkemizin dış politikasında da özel bir yere sahiptir." diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "(Afrika) Türk müteahhitlerinin kıta genelinde üstlendiği projelerin toplam değeri 85,5 milyar doları geçti." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "(Rusya Devlet Başkanı Putin ile) İlk etapta 1 milyon ton tahılın kıtaya ulaştırılması için görüşmelerimiz sürüyor." diye konuştu.
"El Ariş Havalimanı'na insani yardım uçağımızı bu sabah gönderdik"

"El Ariş Havalimanı'na ilaç, dayanıklı gıda, konserve, çocuk bezi, tıbbi malzemelerin de bulunduğu bir insani yardım uçağımızı bu sabah gönderdik." diyen Erdoğan, "Çatışmalar başladığından beri bölgeye ilk yardım kargosunu götüren uçağımız bugün saat 12.00 itibariyle havalimanına indi." şeklinde konuştu.

Erdoğan, "ABD'nin PKK'nın Suriye'deki uzantılarıyla bu ülkede yürüttüğü faaliyetler Türkiye'nin milli güvenliği için olağanüstü bir tehdit mahiyetine sahiptir.'' dedi.
"Kendi milli güvenliğimizin gerektirdiği adımları atmayı sürdüreceğiz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Tiyatro oynayanları kendi senaryolarıyla baş başa bırakıp kendi milli güvenliğimizin gerektirdiği adımları atmayı sürdüreceğiz." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan,  "Amerika ile NATO'da beraber değil miyiz, beraberiz. Bizim SİHA'mızı Amerika düşürdü mü, düşürdü. NATO'da nasıl beraberiz, nasıl böyle bir şey yapabilirsin?" dedi.