Federal Mahkeme Takaddum Partisi'nin kapatılma talebini reddetti

04.12.2023
Federal Mahkeme Takaddum Partisi'nin kapatılma talebini reddetti

Yüksek Yargı Konseyi, eski Parlamento Başkanı Muhammed el-Halbusi'nin liderliğini yaptığı Takaddun Partisi'nin kapatılmasına yönelik açılan davayı red etti.

Yargı Konseyinden yapılan açıklamada, Halbusi'nin partisinin kapatılmasına ilişkin talebin reddedildiği, partinin kapatılması için gerekli belge ve yazıların başvuruya eklenmesi gerektiği bildirildi.

Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonu, Halbusi’nin lideri olduğu Tekaddum Partisi’nin kapatılması ile ilgili dosyayı komisyona bağlı Yargı Kurulu’na göndermişti.

Federal Yüksek Federal Mahkeme’nin Muhammed el-Halbusi'nin milletvekilliğini düşürmesi ve Parlamento Başkanlığı görevinden alınması kararının ardından dün de Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonu, Parlamento Başkanlığına Halbusi’nin lideri olduğu Tekaddum Partisi’nden bir aday gösterilmesi önerisini reddetmişti.

Milletvekilleri Basim Hazali Kaşan, Faris Taha, Abdulstar Adil, Haydar Nuri Sadık, Suhayb İsmail ve Mustafa Muvaffak, Takaddum Partisi hakkında kapatma talebiyle şikayette bulunmuştu.

Milletvekilleri Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonu’na gönderdikleri şikayette Halbusi liderliğindeki Takaddum Partisi’nin “Siyasi Parti İşleri ve Örgütleri Dairesi'nin bilgisi ve onayı olmadan ABD'li BGR şirketi ile sözleşme imzaladığı ve para gönderdiğini” öne sürmüştü.