İngiltere'de yüzlerce düzensiz göçmen, göçmen merkezlerinde yasa dışı alıkonuldu

21.12.2022
İngiltere'de yüzlerce düzensiz göçmen, göçmen merkezlerinde yasa dışı alıkonuldu

İngiltere'de yüzlerce düzensiz göçmenin, göçmen geri gönderme merkezlerinde yasa dışı tutulduğu belirtildi.

BBC'nin edindiği İngiltere İçişleri Bakanlığı resmi e-postalarına göre, geçen ay yaklaşık 450 ila 500 düzensiz göçmen Manston'daki Göçmen İşleme Merkezindeki aşırı kalabalık nedeniyle göçmen geri gönderme merkezlerine aktarıldı.

BBC'nin Bilgi Edinme Özgürlüğü Yasası kapsamında edindiği e-postalarda, insanların en fazla 5 gün bu merkezlerde tutulabileceği, bu yasal süre geçildiği için sığınmacıların daha fazla burada alıkonmasının “artık yasal olmadığı” vurgulandı.

E-postalarda, İçişleri Bakanlığı yetkilileri söz konusu endişelerle ilgili bilgilendirildi.

Ayrıca, e-postalarda, birçok düzensiz göçmenin haftalardır göçmen merkezinde tutulduğuna işaret edilerek, "Sığınmacıları en kısa sürede otellere taşımamız gerekiyor." ifadesine yer verildi.

Söz konusu e-postalar, İngiltere İçişleri Bakanı Suella Braverman'ın 3 Kasım'da Kent bölgesindeki Manston göçmen merkezini ziyaretinden bir gün sonra gönderildi.

Öte yandan, ekimde ise Manston'daki yaklaşık 4 bin kişinin çadırlarda tutulduğu ve bunun aşırı kalabalığa ve hastalığa yol açtığı ortaya çıkmıştı.

- "İltica sistemi üzerinde büyük baskı oluştu"

İngiltere İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Manş Denizi üzerinden botlarla gelen benzeri görülmemiş şekilde artan düzensiz göçmenlerin iltica sistemi üzerinde "büyük baskı" oluşturduğunu bildirdi.

Bakanlık, aksi takdirde sığınmacıları barınma imkanı sağlamanın yasal bir görevi olduğunu ve yetkililerin "insanları mümkün olan en kısa sürede otellere veya diğer konaklama yerlerine taşımak için yorulmadan çalıştıklarını" belirtti.

- Manston Göçmen İşlem Merkezi, kötü şartları nedeniyle hapishaneye benzetiliyor

İngiltere'nin Kent bölgesinde oldukça kalabalık olan Manston Göçmen İşlem Merkezindeki ağır koşullar, "hapishane veya hayvanat bahçesi"ne benzetilmişti.

Merkezde aynı anda en fazla 1600 göçmenin tutulması gerekirken, Kent'teki yerel yöneticiler, bu sayının geçen ekimde 4 bine yaklaştığını bildirmişti.

İçişleri Bakanı Suella Braverman da Manston'daki kötü koşullar nedeniyle eleştirilerin odağında yer almıştı.

Eleştirilerin ardından merkezdeki sığınmacılar, otobüslerle götürülmeye başlanmıştı.

Hükümet yetkililerince geçen ay yapılan açıklamada, göçmen merkezinin boşaltıldığı ve insanların alternatif konaklama yerlerine yerleştirildiği duyurulmuştu.

- Göçmen merkezi şubatta açıldı

Kent bölgesindeki eski bir askeri üs olan Manston, İngiltere'ye küçük teknelerle ulaşan göçmenler için işlem merkezi olarak şubat ayında açılmıştı.

Güvenlik ve kimlik kontrollerinin yapıldığı süre içinde bu kampta tutulan düzensiz göçmenler daha sonra İçişleri Bakanlığının sığınma ve konaklama sistemine dahil ediliyor.

Manston, 30 Ekim'de Dover'de yangın bombasının atıldığı başka bir merkezden 700 göçmenin gönderilmesiyle daha da kalabalıklaştı.

İngiliz Kızıl Haçı, "Manston'daki ciddi durumun, sığınma sisteminin karşı karşıya bulunduğu ağır sorunların göstergesi olduğunu" bildirmişti.