Irak Dışişleri Bakanlığı, Antika Eserlerin Geri Getirilmesi İçin Uluslararası İşbirliği Çağrısı Yaptı

09.05.2023
Irak Dışişleri Bakanlığı, Antika Eserlerin Geri Getirilmesi İçin Uluslararası İşbirliği Çağrısı Yaptı

Irak Dışişleri Bakanlığı, kaçırılan Irak antika eserlerinin geri getirilmesi ve yasadışı ticaretin durdurulması için uluslararası işbirliği çağrısı yaptı. Bakanlık, yayınladığı açıklamada Irak'ın zengin tarihi kalıntılarının doğru yere geri getirilmesinin, tüm Iraklılar için büyük bir gurur ve mutluluk kaynağı olacağını belirtti. Ayrıca, yakın zamanda geri alınan Irak antikalarının bilim ve miras alanlarında kullanılacağı umulmaktadır.

Açıklamada ayrıca, Irak'tan yasadışı yollarla çıkarılan herhangi bir eserin geri getirilmesi ve yasadışı ticaretin durdurulması için tüm ülkelerin, kurumların ve uluslararası kuruluşların Irak'ın çabalarıyla işbirliği yapması gerektiği belirtilmiştir. Irak hükümetinin çalınmış ve farklı zamanlarda çıkarılmış antikaların geri alınması için tüm gücünü kullandığı ve Irak'ın kültürel mirasının bir parçası olan bu eserlerin dünya genelinde takip edileceği vurguladı.

Bakanlık ayrıca, İngiliz hükümeti ve British Museum'un kültürel ve antikacılık alanlarında yaptıkları işbirliği için takdir ifade ederken, geçmiş yıllarda geri getirilen birçok antikanın geri alınmasında olumlu rol oynadıklarını belirtti.

Kültür, Turizm ve Antikalar Bakanı Ahmet Vekil el-Bedirani, 1923'ten bu yana çalışma amaçlı ödünç alınan 6.000 antika eserin Irak'a geri döndüğünü açıkladı.