Irak Türkmen Cephesi'nden İçişleri ve Savunma Bakanlıklarına tepki

04.10.2023
Irak Türkmen Cephesi'nden İçişleri ve Savunma Bakanlıklarına tepki

Irak Türkmen Cephesi, İçişleri ve Savunma Bakanlıklarının sözleşme ve gönüllü çalışma başvuru sahiplerine yönelik elektronik formlarda Türkmenleri "azınlık" olarak göstermesine tepki gösterdi. Irak Türkmen Cepheden yapılan açıklamada, bu uygulamanın anayasaya ve yasalara aykırı olduğu belirtilerek, "Türkmenler Irak'ta üçüncü asil unsurdur ve bu şekilde gösterilmesi kabul edilemez" denildi.

 Açıklamada, İçişleri ve Savunma Bakanlıklarının bu uygulamasının Kerkük başta olmak üzere tüm Türkmen bölgelerinde Türkmen unsurunun temel vatandaşlık haklarından yararlanmasını engelleyeceği vurgulandı. Irak Türkmen Cephesi, bu ihlallerin düzeltilmesi ve Türkmenlerin meşru haklarının tanınması için üç başkanlığa ivedilikle müdahale çağrısında bulundu. ITC ayrıca, Türkmenlerin bu ihlallerin giderilmesi için tüm anayasal ve hukuki yolları kullanma hakkını saklı tuttuğunu açıkladı. 

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

 •"Irak'ta 18 Aralık 2023 tarihinde yapılması planlanan yerel seçimler için gerekli hazırlıklara odaklandığımız bir dönemde, İçişleri ve Savunma Bakanlıklarının anayasaya ve yasalara aykırı bir şekilde uygulamalar yapmalarıyla Türkmenleri şaşırtmaktadır. Bu bakanlıklar Sözleşmelerde Türkmenleri “azınlık” statüsü tanınarak vatandaşlık ve ortaklık konusunda başarısız bir adım atıklarını tüm kamuoyuna bildirmek isteriz.

" •"Irak Türkmen Cephesi olarak Türkmenleri azınlık kategorisinde gösteren herkesi şiddetle kınıyor ve reddettiğimizi ifade etmek istiyoruz, Türkmenlerin Irak'ta üçüncü asil unsur olarak kabul eden Irak Parlamentosu kararına karşı açık bir şekilde ihlal ettiğini vurgulamaktayız.

" •"Irak Türkmen Cephesi olarak, İçişleri ve Savunma Bakanlığı'nın sözleşme ve gönüllü çalışma başvuru sahiplerine yönelik elektronik formlarda yaptıkları Federal Bütçe Kanunu hüküm ve hükümleri ile talimatlarını ihlal ettiği kanaatindeyiz ve başta Kerkük olmak üzere tüm Türkmen bölgelerinde Türkmen unsurunun temel vatandaşlık haklarından yararlanmasından engel olacağının inanıyoruz.

" •"Irak Türkmen Cephesi, bu ihlallerin düzeltilmesine, hakların yeniden tesis edilmesine ve Türkmenlerin meşru haklarının tanınması için üç başkanlığa ivedilikle müdahale çağrısında bulunurken, milletimiz bu ihlallerin giderilmesi için tüm anayasal ve hukuki yolları kullanma hakkını saklı tutacağını tüm kamuoyuna bildiririz."