Irak, son dönemde Türkiye'den yapılan üst düzey ziyaretlere ev sahipliği yapacak

14.03.2024
Irak, son dönemde Türkiye'den yapılan üst düzey ziyaretlere ev sahipliği yapacak

 Irak son dönemde Türkiye'den yapılan üst düzey ziyaretlere ev sahipliği yapıyor.

Bu ziyaretlerin en önemlisi bugün olacak. İlk kez Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler ve MİT Müsteşarı İbrahim Kalın aynı anda Irak tarafıyla bir güvenlik zirvesi toplantısına katılıyor. Toplantının ana gündem maddesi güvenlik ve askeri işbirliği ile terör örgütü PKK'nın Irak'taki varlığının kökünün kazınması olacak.

Toplantıda terörle mücadele konusunda ortak bir anlayış geliştirilmesi ve bu konuda somut adımların atılmasının görüşülmesi bekleniyor.

Irak'ta terör örgütü PKK'nın bitirilmesi süreci devam ederken aynı zamanda Türkiye Kalkınma Yolu Projesiyle Bağdat ile ilişkilerini daha ileri seviyeye taşımayı planlıyor.

Bu projenin hayata geçirilmesiyle Irak'ın Basra Körfezinden doğrudan Türkiye'ye uzanan bir ticari yol oluşturulmuş olacak.

Bağdat'taki güvenlik zirvesinde ayrıca enerji konuları da masaya yatırılacak. Bu çerçevede Irak'taki doğal gaz kaynaklarının geliştirilmesi ve uluslararası pazarlara sevk edilmesiyle Irak-Türkiye petrol hattının yeniden sevkiyata başlaması değerlendirilecek.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da Nisan ayında Irak'ı ziyaret etmesi bekleniyor.