İran Irak'a 15 milyar dolar değerinde gaz ihraç etti

29.03.2024
İran Irak'a 15 milyar dolar değerinde gaz ihraç etti

İran Gaz İşlerinden Sorumlu Petrol Bakan Yardımcısı, İran'ın Irak'la yapılan iki gaz sözleşmesi kapsamında 2017'den bu yana Irak'a 15 milyar dolar değerinde yaklaşık 52 milyar metreküp gaz ihraç ettiğini açıkladı. 


IRNA ajansının haberine göre Bakan Yardımcısı Macit Ganci, İran gazını Irak'a ihraç etme sözleşmesini uzatmaya yönelik bir anlaşmanın imzalanması sırasında yaptığı açıklamada şunları söyledi: Bağdat ve Basra sözleşmelerinin sona ermesiyle birlikte birkaç tur müzakere gerçekleştirdik. Irak tarafı Tahran ve Bağdat'ta İran gazının Irak'a ihracatını genişletti ve nihayet tamamlandı.
Açıklamanın devamında Ganci, “Bağdat Temmuz 2017 ve Basra'da Haziran 2018 imzalanan sözleşmenin başlangıcından bu yana Irak'a 15 milyar dolar değerinde yaklaşık 52 milyar metreküp gaz ihraç ettik.
Öte yandan Irak Elektrik Bakanı Ziyad Ali Fazıl yaptığı açıklamasında, bu sözleşme kapsamında önümüzdeki 5 yıl boyunca İran'dan gaz almaya devam edeceğini belirterek, şunları söyledi: Elektrik üretebilmek için santrallerimizin İran gazına ihtiyacı var.