Kerkük'te İl Meclisi seçimleri ile ilgili basın açıklaması

23.05.2023
Kerkük'te İl Meclisi seçimleri ile ilgili basın açıklaması

Kerkük'te Türkmen ve Araplar İl Meclisi ve Seçim komisyonu hakkında ortak basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında açıklama yapan Irak Türkmen Cephesi Kerkük İl Sorumlusu Kahtan Vendavi, seçim komisyonunun daha önce Kerkük'te tarafsız ve şeffaf bir şekilde çalışmadığı için Kerkük'ü temsil etmediğini belirtti.

Vendavi açıklamasında, 2005 senesinden bugüne kadar seçim komisyonunun tek parti ve etnik grup tarafından idare edilmesi Kerkük'teki ortak idareyi zedelediğini ve halk nezdinde hayal kırıklığı yarattığını söyleyen Vendavi, yapılan ihlalleri parlamentoya ileterek orada takip edilmesini istediğini dile getirdi.

Kerkük il seçimleri kentin tüm oluşumları için önemli olduğunu vurgulayan Kahtan Vendavi, Kerkük'teki seçim komisyonu kentteki diğer oluşumları gözardı ederek bazı tarafları politik nedenlerle ön plana getirmesi seçimlerin adil olmayacağının ve kentte sorunların yaşatılacağını göstergesi olduğunu söyledi.

Başbakanlık ve seçim komiserliği genel başkanlığının Kerkük'teki dosyayı gözden geçirmesi gerektiğini, seçim komisyonunun idaresi Kerkük bileşenleri tarafından eşit bir biçimde yönetilmesi gerektiğini söyleyen Vendavi, 2018 ve diğer seçimlerde bazı memurların seçimde ihlal yaptığını, isimlerinin mahkemeye verildiğini ve bu kişilerin tekrardan seçim komisyonunda görev yapmaması gerektiğinin altını çizdi.

Bağdat'ta Seçim Komiserliği'nde Türkmenlerin yer almadığını belirten Vendavi, seçim komiserliği meclisinde Türkmen temsilinin de olmasını talep etti.