Kerkük'te kanser vakaları artıyor

01.08.2023
Kerkük'te kanser vakaları artıyor

Kerkük İl Sağlık Müdürlüğü, il genelinde kanser tedavisi için yeni başvuranların aylık olarak yaklaşık 80 kişi olduğunu ve başvuranlar arasında Kerkük'e yakın illerden hasta olduğunu açıkladı.
Kerkük Sağlık Müdürü Ziyad Halaf, yaptığı açıklamada, "Yeni kanser vakalarının haziran ayına kadar olan sürede, aylık ortalama olarak 80 hasta başvuruyor" dedi. Halaf, "Ultrasona başvuran hasta sayısı aylık ortalama 500, radyografiye başvuran hastalar ise 250 civarında, doktor danışmanlığına başvuran hasta sayısı ise aylık 2000" diye ekledi.
Halaf, "Kanser tedavisi için başvuranlar sadece Kerkük'ten değil, Selahattin, Ninova ve Kuzey Irak Bölgesi'nden de geliyor" dedi.
Kerkük Sağlık Müdürü, Kerkük'ün kanser tedavisinde aldığı ilaç miktarı hakkında şunları söyledi: "İlaçları, diğer illerle aynı şekilde, Federal Sağlık Bakanlığı'ndan alıyoruz ve ilaç miktarı yeterli, hastalar ve yatakların sayısına göre dağıtılıyor" dedi. Irak'ın, önümüzdeki Ekim ayında kanser hastalığıyla ilgili özel bir bilimsel konferansa ev sahipliği yapması planlanıyor. Bakanlık verilerine göre, Irak genelinde kayıtlı vakaların toplam sayısı 30.000'den fazla ve tedavi görüyorlar.