Lavrov: "Ermenistan'daki AB misyonu meşruiyet açısından ciddi şüpheler uyandırıyor"

28.02.2023
Lavrov:

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Avrupa Birliği'nin (AB) Ermenistan-Azerbaycan sınırının Ermenistan tarafında konuşlanan misyonunun meşruiyet açısından ciddi şüpheler uyandırdığını söyledi.

Lavrov, resmi temaslarda bulunmak için geldiği Azerbaycan'da, Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov'la görüştü.

Baş başa ve heyetler arası görüşme gerçekleştiren Lavrov ve Bayramov, ortak basın toplantısında konuştu.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Bakü'de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Rusya ile Azerbaycan arasındaki ilişkilerin gelişmesinin bölgesel istikrar için de büyük önem taşıdığını kaydetti.

Lavrov, Rusya ve Azerbaycan liderleri arasındaki güven ve anlayışın iki ülke ilişkilerinin gelişmesinde büyük rol oynadığını belirtti.

Azerbaycanlı mevkidaşıyla iki ülkenin hayata geçirdiği ve geçireceği büyük projeleri konuştuklarını bildiren Lavrov, "Rus şirketleri, çatışma sonrasındaki Azerbaycan topraklarının (işgalden kurtarılan topraklar) imarında aktif şekilde yer almaya hazırdır." dedi.

Sergey Lavrov, Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan arasında imzalanan üçlü mutabakatların uygulanmasının önemine değinerek, "Başbakan yardımcıları düzeyindeki üçlü çalışma grubunun Azerbaycan'ın ana kısmı ile Nahçıvan arasında demir yolunun açılması hususunda kısa zamanda mutabakat sağlamasını umuyoruz." ifadelerini kullandı.

Azerbaycan ile Ermenistan arasında sınırların belirlenmesi ve barış anlaşmasının hazırlanmasına yardımcı olmaya hazır olduklarını vurgulayan Lavrov, Türkiye, İran ve Gürcistan'ın da katılacağı 3+3 formatının bölgenin geleceği için önemli olacağını kaydetti.

Lavrov, Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan'ın Aralık 2022'de Moskova'ya üçlü görüşmeye gelmediğinin hatırlatıldığı soruyu, "Biz böyle bir olanak sunduk fakat Ermeni meslektaşlarımız gelmeyeceklerini bildirdiler. Biz yine aynı olanağı sağlamaya hazırız. Azerbaycan buna hazır. Ermenistan da karşı olmadığını açıkladı fakat henüz nihai karar vermediler." şeklinde yanıtladı.

AB'nin Ermenistan-Azerbaycan sınırının Ermenistan tarafında konuşlanan misyonuna ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Lavrov, şunları söyledi:

"Brüksel'den yapılan açıklamaları detaylı şekilde yorumlamamız doğru olmaz. Biz, AB'nin Ermenistan ve Azerbaycan ile ilişkilerini nasıl suistimal ettiğini görüyoruz. Ermenistan'da konuşlu AB misyonu meşruiyet açısından ciddi şüpheler uyandırıyor. Özellikle işlevi ve görev süresi bu misyonun Ermenistan-Azerbaycan ilişkilerini normalleştirme çabalarına nasıl katkı sağlayacağına ilişkin sorular doğuruyor. Fakat tarafların kiminle işbirliği yapıp yapmayacakları kendi seçimleridir."

Lavrov, bir gazetecinin Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'ın "Rusya'nın Ermenistan'daki askeri varlığı güvenliğimizi garanti etmiyor, tam tersi tehdit ediyor." şeklindeki açıklamasını hatırlatması üzerine, "Paşinyan'ın açıklamasını onun vicdanına bırakıyorum." yorumunu yaptı.

- "Ermenistan barış anlaşması için uzlaşmaz tavır sergiliyor"

Dışişleri Bakanı Bayramov, Rusya ile Azerbaycan arasındaki ticari ilişkilerin istikrarlı ve pozitif dinamikle devam ettiğini, 2022'de ticaret hacminin yüzde 24 artarak 4 milyar dolara ulaştığını, karşılıklı yatırımların ise 9 milyar dolara yükseldiğini bildirdi.

Lavrov'la bölgedeki durumu da konuştuklarını belirten Bayramov, Ermeni mevkidaşının Aralık 2022'de Moskova'da yapılması planlanan üçlü görüşmeye gelmediğini hatırlatarak, "Ermenistan barış anlaşması için uzlaşmaz tavır sergiliyor. Biz gerçek sonuçlara odaklanmış durumdayız. Fakat şimdi sanki online diplomasi yapıyoruz. Tekliflerini online gönderiyorlar. Bu yaklaşım sonuç odaklı değil. Ermenistan bir an önce bundan vazgeçmeli ve müzakere masasına dönmelidir." diye konuştu.

Bayramov, Azerbaycanlı STK'lerin Laçın Koridorundaki protestolarına ilişkin ise "Ermenistan yönetimi Azerbaycan ve Rusya'yı suçluyor, propaganda ve ajitasyon yaparak uluslararası kamuoyunu yanıltmaya çalışıyor. Bizim tutumumuz nettir. (Ermeniler) Azerbaycanlı STK'lerin haklı taleplerini dinlemeli ve yerine getirmelidir. Azerbaycan, Karabağ'daki Ermenilerin insani krizle karşı karşıya kalmaması için gereken adımları atıyor." görüşünü paylaştı.