Microsoft'tan Siber Saldırı İddiası

21.01.2024
Microsoft'tan Siber Saldırı İddiası

ABD merkezli teknoloji devi Microsoft, Rus istihbarat örgütleriyle bağlantılı hacker grupların şirketin üst düzey yöneticilerinin e-postalarına sızdığını açıkladı.

Mahkeme belgelerine göre, "Midnight Blizzard" adlı grup Microsoft çalışanlarının hesaplarına Kasım ayından itibaren saldırmaya başladı. Grup, öncelikle eski bir test hesabına erişerek diğer hesaplara sızmayı başardı. Böylece şirketin üst yönetici, çalışan ve güvenlik ekibi mensuplarının e-postalarına ve eklerine ulaştı.

Microsoft'a göre Midnight Blizzard, ABD ve İngiltere istihbarat birimlerince Rus dış istihbarat örgütleriyle bağlantılı olarak görülüyor. Grup daha önce de ABD, Avrupa devletleri ve sivil toplum kuruluşlarını hedef almıştı.

Şirket, saldırının 12 Ocak'ta tespit edilmesi sayesinde daha fazla hesaba erişim engellendi. Ancak Microsoft, devlet destekli kötü niyetli aktörlerin varlığı nedeniyle güvenlik ve ticari riskler arasında denge kurmaya çalıştıklarını kaydetti.

Böylece Microsoft, üst düzey yöneticilerinin e-posta trafiğinin Rus istihbaratı tarafından izlendiği endişesini mahkeme belgeleriyle ortaya koymuş oldu. Siber güvenlik konusunda önemli bir gelişme olarak değerlendirilebilir.