Plasschaert: Irak hükümeti, güvenlik ve hizmetler alanında başarı kaydetti

21.02.2024
Plasschaert: Irak hükümeti, güvenlik ve hizmetler alanında başarı kaydetti

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Irak Özel Temsilcisi Jeanine Hennis-Plasschaert, Mevcut Irak hükümeti, güvenlik ve hizmetler alanında başarı kaydettiğini açıkladı.

Araci’nin Basın Ofisinden yapılan açıklamaya göre, Milli Güvenlik Danışmanı Kasım El-Araci, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Irak Özel Temsilcisi Jeanine Hennis-Plasschaert’ı kabul etti.

Açıklamaya göre, görüşme bölgedeki son siyasi ve güvenlik gelişmeleri ile Suriye'deki Hol Kampı'nın ele alındığı ve kampın Irak ve bölge için teşkil ettiği tehlikenin önemi konusunda görüş alışverişinde bulunuldu.

Görüşmede ayrıca, Birleşmiş Milletler'e bağlı Mülteciler Örgütü ile bu konudan sorumlu Irak makamları arasındaki koordinasyon yollarının ele alındığı belirtildi. Araci, "Birleşmiş Milletler'in, Irak'ın yararına ve insanî konularda yardımcı olmak için kullanılabilecek uluslararası bir kılıf olduğunu vurgulayarak, hükümet programının toplumsal uyum ve sürdürülebilir güvenlik sağlamaya yönelik birçok madde içerdiğini" belirtti.