Shell, Kızıldeniz üzerinden yapılan sevkiyatları askıya aldı

17.01.2024
Shell, Kızıldeniz üzerinden yapılan sevkiyatları askıya aldı

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları nedeniyle İran destekli Husilerin ticaret gemilerine saldırdığı Kızıldeniz'de sular durulmuyor. Petrol şirketi Shell, saldırılar nedeniyle Kızıldeniz üzerinden yapılan tüm sevkiyatları süresiz olarak askıya aldı. Öte yandan geçtiğimiz ay, İngiliz petrol şirketi BP de tüm sevkiyatları geçici olarak durdurma kararı almıştı.

Yemen'deki İran destekli Husilerin ticari gemilere yönelik saldırıları devam ederken, bir şirket daha Kızıldeniz üzerinden yaptığı sevkiyatları askıya aldı. Konuya aşina kaynaklara dayandırılan haberlerde, petrol şirketi Shell'in saldırılar nedeniyle Kızıldeniz üzerinden yapılan tüm sevkiyatları süresiz olarak askıya aldığı belirtildi.

Haberlerde, Shell'in söz konusu kararı, gemilerine düzenlenecek bir saldırının bölgede büyük bir petrol sızıntısına neden olabileceği ve gemi mürettebatının güvenliğini sağlamak için aldığı aktarıldı.

GEÇTİĞİMİZ AY BP DE SEVKİYATLARI DURDURMUŞTU

Geçtiğimiz ay İngiliz petrol şirketi BP de saldırılar nedeniyle Kızıldeniz'den yaptığı tüm sevkiyatları geçici olarak durdurma kararı almıştı.